Toplantıya TTSO Başkanı ve Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat Özer ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, TATSO Genel Sekreteri Okan Özoğlu ve beraberindekiler, TTSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile oda üyesi firma temsilcileri katıldı.

IMG_4037

ÇELEBİ: ALMANYA’DA İŞ YAPAN FİRMALARIN TATSO’YA KAYIT OLMASI KENDİLERİNE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYACAKTIR

Toplantının açılış konuşmasını yapan TTSO Başkanı Erkut Çelebi, “TATSO Genel Sekreterimiz Almanya’da iş yapan ve firma kuracak üyelerimize yardımcı olabilecekleri konuları anlatmak üzere geldiler. Özellikle yurt dışında ticari iş birliğimize kolaylık sağlayan bu kuruluşların büyük faydasını görüyoruz. Buralara üye olan firmalar daha rahat hareket edebilmektedir. Almanya’da iş yaparken problemlerinizi çözmeniz için herhangi bir kuruluşa gitmeden Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odasına başvurarak çözüm arayabilirsiniz. Büyük destekleri oluyor. Bu bölgelerde iş yapan veya düşünen arkadaşlarımızın TATSO’ya kaydolmaları kendilerine büyük fayda sağlayacaktır” dedi.

IMG_4041-1

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan da Türkiye’nin Almanya ile tarihi ilişkileri olduğunu belirterek, “1960’tan sonra da Almanya’da neredeyse her köyden bir çalışanımız var. Ticaretimizin büyük kısmını Almanya ile yapıyoruz. İnşallah geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

IMG_4036-1

ÖZOĞLU BİLGİ VERDİ 

Toplantıda daha sonra Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Almanya’daki yatırım ortamı ve çeşitli konularda bilgilendirmelerde bulundu. Özoğlu, TATSO’nun ana hedefinin Türkiye ve Almanya arasındaki ticareti geliştirmek olduğunu belirterek, “Karşılıklı yatırımların yapılması, Türkiye’nin AB üyelik çalışmalarının desteklenmesi da özellikle çalıştığımız konular arasındadır. Son 2 yılda birçok Türk şirketi Almanya’da da firma kurmaya başladı. Ticaretin daha kaliteli ve sürdürülebilir olması için Almanya’da bir şirket, şube veya depo kurulmasını önemli görüyoruz” dedi.

IMG_4040-1

Özoğlu, firmaların TATSO üyesi olmasının bir çok avantajı da beraberinde getirdiğini vurgulayarak, “Üyelerimize vize referans yazılarının düzenlenmesi, şirket kuruluşla hakkında güncel teşvikler, 2 ülke pazarlarına yönelik danışmanlık hizmetleri, gümrük, vergi ve hukuk konularında uzmanlara yönlendirme, doğru ve geniş bir iletişim ağı ve daha çok görünürlük gibi bir çok avantaj sunuyoruz” dedi.

TATSO Genel Sekreteri Özoğlu, yaptığı sunumda da Almanya pazarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu, Almanya’da şirket kurulumu, teşvikler ve vergi uygulamaları, yatırım hibeleri, kamu kredileri ve garantileri gibi konularda detayı bilgiler vererek soruları yanıtladı.

IMG_4039-1

Toplantının sonunda TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Özoğlu’na günün anısına plaket takdim etti.

IMG_4038-1IMG_4042-1

Editör: Muharrem Altıntaş