HAKLILIK PAYIMIZ OLDUĞUNU ZAMAN GEÇTİKÇE GÖRÜYORUZ

IMG_4954
Danışma Meclisinin açılış konuşmasını AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Çebi yaptı. Çebi, 2023 Genel Seçimlerde AK Partinin kazandığı zafere atıfta bulunarak, “Biz seçim boyunca konuştuğumuz, meselelerde ne kadar haklı olduğumuzu, ne kadar haklılık payımızın olduğunu zaman geçtikçe görüyoruz. 

IMG_4960
Hep söyledik. “Bunlar, bir araya gelemezler. Bunlar taşeron, bunlar FETÖ Terör Örgütünün, PKK Terör örgütünün ortakları. Bunlar devlet kurmaya değil, devlet yıkmaya, vatanı bölmeye geliyorlar” 
Kendi siyasi partilerindeki arkadaşları aynen bizim dile getirdiklerimize onları suçladı. Bizim dile getirdiklerimize onları suçlayarak ayrıldılar. 
IMG_4961
Dedikki, “Bunların işi değil vatan yönetmek” Bunlar Genel Merkezlerinden bayrağı kaldıran siyasi partilerdir. Bunlar şehit ailelerine hakaret eden siyasi partilerdir. Bunlar hükümet değil, bunlar kabine değil, bunlar çadır kuramaz, çadır kuramaz. 
İşte hepsini hep beraber gördük, şahitlik ettik. 
IMG_4959-1

SEÇİMLERDE CİDDİ BAŞARI ORTAYA KOYDUK
Ortahisar ilçesi olarak hakikaten seçimlerde ciddi başarı ortaya koyduk. Elbette eksiklerimiz, elbette çalışmamız gereken konular var. Bunların değerlendirmesini, bunların istişaresini de gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. 
Onlardan bir tanesi de bu toplantıdır. Burada da bu değerlendirmeyi yapacağız” dedi. 

IMG_4958

ORTAHİSAR, TÜRKİYE’DE İLK 5 İLÇEDE
Trabzon’da yapılan projelerle ilgili bilgiler veren Çebi, Liselere ve Üniversiteye giriş sınavında Ortahisar’ın Türkiye’de ilk 5 ilçe arasına girdiğini açıkladı. 
Çebi, “Ortahisar ölçeğinde en önemli konularımızdan biri eğitim. Size müjdeli haber paylaşmak istiyorum. Her iki sınavda liselere ve üniversiteye giriş sınavında ilçe milli eğitim müdürü ile yaptığım görüşmede ilk 5 ilçenin arasındayız. 
IMG_4956

32 OKULUN DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ YAPILDI
Geçen yıl 32 okulun doğalgaz dönüşümü yapıldı. Bu yıl geçen yıldan kalan sadece 1 okulumuz var. O da Spor Lisesi.. Dönüşümü eksik olan, okulumuz yok. 
Okullaşma anlamında da yatırımlarımız devam ediyor. Hem inşaat halinde olan yatırımlarımız, hem de başlayacak olan yatırımlarımız var. 
Pelitli Ahmet Canbal Lisesi tamamlandı. Orada 2 okul arasında öğrenci değişimi olacak. Pelitli’de ki eğitimi rahatlatmış olacağız. 
Karşıyaka’da okul inşaatı devam ediyor. Bir tanesi ilkokul, bir tanesi ortaokul.. 
Ticaret Lisesinin arkasında Anaokulu inşaatı devam ediyor. 

IMG_4957-1
Çukurçayır’da bir lise ihtiyacımız var. İlkokul devam ediyor. Hayırsever iş adamımız tarafından yapılan Ortaokul vardı. Lise için ödenek hazır… 
Fatih Lisesi depreme dayanıklılık anlamlında sağlam çıkmadı. Lisenin yerine 36 derslikli hem anaokulu hem de spor salonu içinde olan okul yapacağız. Ödeneği hazır, ona da önümüzdeki günlerde başlayacağız. 
Yalıncak’ta ilkokul ve orta okul yapılması yönünde çalışmalarımız var. 
Birkaç noktada yine anaokulu çalışmalarımız devam ediyor. 
Bu yatırımlarımızı milletvekillerimizle istişare edip önümüzdeki aylarda temelini atacağız bir çoğu da tamamlanacak. 
IMG_4955

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI
Ortahisar’da doğalgaz çalışmalarını önem veriyoruz. Seçim dönemine kadar doğalgaz çalışmalarından istediğimiz verimi alamadık. Pandomim ve bademi sonrası.. Hedefledikleri 40 bin metre kare hattın 14 binini tamamlayabildiler. Bizde bu doğrultuda ilgili firma, bakanlığa, milletvekillerimize konuyu ilettik. Milletvekillerimiz Genel Bakan Yardımcımız, sayın bakanımız konunun ehemmiyetine binaen sayın Cumhurbaşkanımızla istişare ettiler. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Ortahisar İlçemizde yoğun doğalgaz çalışması var. Kışa girmeden Aralık’a kadar bütün eksik alanları tamamlayacağız. 

Aynı şekilde AKSA Elektrik anlamında eksikler vardı, yapılması gereken yatırımlar vardı, onları da takip ediyoruz. 

Boztepe Seyir Terası'na rekor ziyaretçi!
Boztepe Seyir Terası'na rekor ziyaretçi!
FINDIKTA ORTAHİSAR İLÇESİNDE REKOLTEDE YÜZDE 6 DÜŞÜŞ
Tarım ile ilgili de, biz ilçe başkanı olarak, ilçe teşkilatı olarak her konunun takipçisiyiz.  Bu sene beklenen rekolte diğer ilçelere göre daha az. Yüzde 6 düşüş bekliyoruz. Fındıkta da iyi rakamlar bekliyoruz. 

DEVLET DESTEĞİYLE SERACILIK
Çayla ilgili hakikaten hem özel sektör hem devletimiz alımlarında gayet rahat, iyi şekilde çay alımlarını gerçekleştiriyoruz. 

20 – 25’e yakın Ortahisar’ da devlet desteğiyle seracılık faaliyetinde bulunuyoruz. 

EMNİYET ÇIKACAK, MÜFTÜLÜK GELECEK
Müftülük binamız yoktu. Ortahisar İlçe Müftülük binamız 2 dairede şu anda çalışmalarını yürütüyor. Orada hakikaten hiç uygun olmayan şartlarda çalışıyorlar. Buna uzun yılar çalıştık. 1 – 2 yıldır takip ediyoruz. 2 alternatifimiz var. Ortahisar İçle Emniyet Müdürlüğü yapılıyor. AK Parti İlçe Başkanlığının arkasında… . 2024 ortasında tamamlanacak. 
Ortahisar Kaymakamlığında boşaltılacak  Emniyet Birimi inşallah  müftülüğün olacak. Uygun olduğunu da gördüm. O sorunu da çözmüş olacağız inşallah. 

Spor anlamında da Beşirli’de ki spor salonunda tenis kortlarında, atış poligonunda tadilat olacak. 

İnönü Mahallesinde bir gençlik merkezi projemiz vardı. Bir ara duraksadı şu anda yeniden hazırlıyoruz” diye konuştu. 

Turizmle ilgili de konuşan Çebi, “Geçmişte şehit ailesine hakaret eden Lütfü Türkkan, şimdi de Trabzon’a, Ortadoğu Turistlerinin gelmemesi için “Küçük İsrail Kuruluyor” mesajını veriyor. Buradan şiddetle kınıyorum. Trabzon İsrail’e en şiddetli tepkiyi veren ilin adıdır.  
İlçe başkanı olarak tüm teşkilatımdan özellikle istirham ediyorum, turizme, turiste sahip çıkın” dedi.

IMG_4969

BOZTEPE SEYİR TERASINI 644 BİN 927 KŞİ ZİYARET ETTİ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de programda özetle şu şekilde konuştu: 
“2019 – 2023 tamamlanan projelerimiz. 
 - Çukurçayır Doğa Park.. Yap işlet devlet modeliyle 5 dönümlük alanda hizmete sunduk. Bu raflarda yaşam alanları, nefes alanları, gençlerimize heyecan verici ünitelerin olduğu, büyüklerimizin dinlenebildiği parkımızı hizmet aldık. 

- Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş alanı… Şehrimizde tabiri caizse vizyon projelerimizden bir tanesiydi. O da seyir terasımız.. Hakikaten bizim de tahminimizin üstünde hızla ziyaretçi akınına devam ediyor.  Yaklaşık 45 milyona tamamladığımız bu çalışmamızda 23 Nisan’da açılışını gerçekleştirdik. Hakikaten benim de tahminimi üzerinde. 31 Temmuz itibariyle resmi tespitimiz 644 bin 927 kişi seyir terasımızı ziyaret etmiş. 
Tatbiki bu eser tabiatı itibariyle evvel emirde hemşerilerimizin hizmetine sunduğumuz eser. Ama bu aynı zamanda şehrinizin çok önemli turizm destinasyonu oldu. 
- “Engelli yavrularımızı yüzme havuzuna götürebilir miyiz?” düşüncesinden başladığımız işletmecisini de devralarak başladığımız Ortahisar Spor Merkezi çalışmasında 6 bin 840 özel bireye hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Toplamda 99 817 havuzumuza ziyaretçi oldu. Tenis kortumuzda da 28 bin 500 kapasite,  spor salonumuzda 11 bini aşkın kapasite kullandırdık. 
- Akvaryum’u iz üzerinde çalışırken eseri keşke şehrimize bir an evvel kazandıralım, gerekirse belinden olarak burayı sübvanse ederiz düşüncesiyle başladık. Hem Trabzon Akvaryum’u kazandı, hem de Akvaryum yapımcı belediyesine kazandırdı. Kendi kazandırıldığı parayla yüzde 25 hisseyi devraldık. Tamamı Ortahisar Belediyemizin güzide eseri oldu. 19 Mayıs 2022’de Akvaryum’u açtığımızdan bugüne kadar 62 bin yabancı ziyaretçisi oldu. 
- Söz verdiğimiz dijital kütüphaneyi hizmete aldık. 2 bin 68 kayıtlı üyemiz var. 
-    Sağlıkçılar Parkını hizmete aldık. 
-    Basın Tarihi Müzemiz tarihi alanda hizmete aldık

Devam eden projelerimiz: 
-    Kara Salyangozu Yetiştiriciliği.. Tarıma da önem vermemiz gerekiyor. DOKAP’ın desteklediği istisnai üretim ama ciddi ihracatı var.. Salyangoz işi tuhaf gelebilir. Hem eti, hem salyası kozmetikte, hem de gübresi.. Her şeyi ile bereket. 
-    Tarihi Kemeraltı Sokak Düzenleme Çalışmamızı devam ettiriyoruz. 
-    Mahmut Goloğlu Sokak Düzenlemesi.. Burayı bilen arkadaşlarımız bilir ciddi manada yaya ve trafik sirkülasyonu olan alanımız. Orayı da trafiğe kapatacağız. 
-    Saray Atik Sokak.. Buranın bütünüyle beraber zemin düzenleme işini çalışıyoruz. Ondan sonra da ORKENT ile birlikte cephe düzenleme kısmına geçeceğiz. 
-    Halen devam ettiğimiz parklarımız var. Bir çok mahallemizde parklarımızı. Ya yeniliyoruz, ya da bakımını yapıyoruz. 
-    2 yıldır üzerinde çalıştığımız Hasanpaşa Hamamı.. Metruk ve harabe halde tarihi Hasan Paşa Hamamını devraldık. O tarihe saygının gereği olarak 1882 yılında yapılan ve 90’lı yıllarda da orada askeriyemiz tarafından kullanılan alan tarihine uygun olarak belediyemiz tarafından restore edildi. Yüzde 90’ı tamamlandı orayı da hizmete alacağız. 
-    Güneş Enerjisi Paneli..Türkiye’de ilçe belediyesi ölçeğinde önde olan belediyelerden bir tanesiyiz. Geçit Mahallemizde Güneş Enerji Santrali kuruyoruz. Güneş Enerji Santraliyle beraber epeyce bir külfeti yükü var.. Ama geçen hafta Ankara ziyaretinde bakanımızla da Vehbi Koç vekilimizde beraber ziyaret ettiğimizde destekler talep ettim. 
Burada 3 megavatlık elektrik üreteceğiz. Ortahisar Belediyesinin bütün enerji ihtiyacı 1,5 megavat civarında. Zaten devletimiz bunu yapan kurum ve kuruluşlara ihtiyacının 2 katı oranında lisans veriyor. Bizde lisansımız aldık. İhaleye çıkıyoruz. Hem kendi enerji ihtiyacımızı karşılayacağız hem de satarak belediyeye daimi bir kazanç girdisi olacak. Her şeyi devletten bekleme dönemi bitti. Yerel idareciler, bizler kendi kaynaklarını da oluşturma durumundalar. Bunu çok önemsiyorum. Her şey yolunda gitti. Çok çetrefilli süreçleri var. Yakın zamanda ihalesini yapıp birkaç aya bitirip hizmete alacağız. 
IMG_4962

ŞEHRİMİZ ÖNEMLİ DESTİNASYONLARDAN BİRİ


AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, programda özetle şu şekilde konuştu: 
“Seçimlerden sonra yaptığımız ilk danışma meclisi toplantısı.. 
Türkiye 100 yılının kadrolarını ekiplerini, sahada bundan sonra ne yapacaklarını, geçmiş çalışmaları da gözden geçirerek, millete hizmet etme noktasında bir araya geldik. 
Yaz ayı olmasına rağmen ki bizim coğrafyanın kendine has işleri vardır. Bütün bunlara rağmen ciddi bir katılım oldu. 

Partimiz iktidara geldiğinden bugüne Türkiye’nin büyümesini ve güçlenmesini istemeyen küresel güç odakları ile kesintisiz mücadele etmeye devam ediyoruz. 
Türkiye’yi hak ettiği noktaya taşıyacağız. 
Turizm noktasında bakıldığında şehrimiz Türkiye’de ki birkaç önemli destinasyondan biri haline geldi.

Şehrimizde lokomotif iş kolu olacağını hesaba katarak ilk toplantımızı 2 - 3 gün önce yaptık. Sayın Bakan Yardımcımız da teşrif ettiler.  Beraber meseleleri masaya yatırdık. 
Ama şunu daha çok önemsiyorum. Bu bizim ekmek teknemiz, bastığımız dalı kesme gibi bir lüksümüz yoktur.  Gerçekten dünyada kendini ispatlamış turizmden geçimini sağlayan şehirlerde olduğu gibi bütün hemşerilerimizle bir turizm şehrinin sakini nasıl olur, mensubu nasıl olur bilincinde olmamız gerekiyor. 
O şekilde misafirlerimizi nasıl ağırlamamız gerekiyor, onlardan sonra gelecek olan diğer misafirler için kılavuzluk yapacağını hesaba katarak hakkaniyetli bir şekilde, bu şehri daha ileri noktalara taşımak için elimizden geleni yapmak zorundayız”

IMG_4964

BÜYÜKAYDIN: DÜNYADA YAŞANAN KRİZ VAR
AK Parti Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın da özetle şu şekilde konuştu: 
“Bu görevler, vazifeler gelip geçici ama yükümüzün ağır olduğunu biliyoruz. 
Bu hizmet yarışında bir Cumhuriyet döneminde 80 yılda yapılan işleri 22 yılda sığdıran partinin mensuplarıyız. Budan sonraki hizmetlerde beklentinin daha fazla olduğunun bilincindeyiz. 
Dünyada yaşanan global kriz var. Enerji ve gıda krizi yaşanıyor. 
Bunların yansımasının enflasyonları tetiklediği ortamda nereden geliyor.. 
Ülke ekonomik anlamda krizin eşliğinde ama dünyada yaşanan kriz var. Bunların gerekçeleri sebepleri ortada. Pandomim nedeniyle dünyada yaşanan kapanışlardan dolayı ekonomik anlamda nasıl süreç yaşandığını hepiniz takdir ediyorsunuz.. 
Enerji bize borç çıkaran en önemli unsur. 
Bununla ilgili doğal kaynaklarımızda son derece kullanmaya yönelik ki enerji ve elektrik, doğalgaz, akaryakıt anlamında.. Bu kaynaklarımızı hayata geçirdiğimiz sürece önümüzdeki günlerde dünya enerji bağımlılığından ne kadar azaltmaya gidersek ekonomiye yansıması olacağın bilinmesini istiyorum” dedi.

Editör: Muharrem Altıntaş