Trabzonspor Konya’da 3 Puanı 3 Golle Aldı Trabzonspor Konya’da 3 Puanı 3 Golle Aldı

Avcı , maçla ilgili değerlendirmelerine kulübümüze sayısız kupa kazandıran efsane teknik direktörümüz Ahmet Suat Özyazıcı’nın vefatının birinci yıl dönümü sebebiyle şu cümlelerle başladı: “Bugün, Türk futbolunda Anadolu’dan çıkan şampiyonlukları 4 kere elde etmiş, kupalar kazanmış Ahmet Suat Özyazıcı’nın vefatının birinci yıl dönümü. Trabzonspor günümüzde bu kadar büyük anılıyorsa en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Ben daha önceki dönemimde kendisini ziyaret etmiştim. Özkan Sümer hocamızı da aynı şekilde ziyaret edip görüşmüştüm. İki değerimizi de tekrardan hatırlayalım, analım. Onun kasketiyle gelmek isterdim ama bugün olmadı. Umarım bir dahakine kasketimle gelirim.”

Avcı, iyi bir zeminin olduğunu ancak zor bir atmosferin olduğunu belirterek, “Zemin iyi ama bir tarafta tribün var diğer tarafta yok. Saha alanı dar. Pendikspor bu stadyumda oynadığı son 3 maçını kazandı. Kazanamasa bile sonuna kadar mücadele ediyorlar. Gündüz maçı. Atmosferin zor olacağını biliyorduk. Rakibin de teknik olarak direkt oyunları, ikinci topu almaları ve rakip arkasına koşuları vardı. Bu atmosferde de en önemli şey duran toptur. Rakibe de ilk yarıda 2 tane duran top fırsatı verdik. 35. dakikaya kadar anlattığım etkenlerden dolayı oyuna giremedik. Bunu aslında hafta başında da antrenmanlarda konuşmuştuk ancak kolay bir adaptasyon değil. Buranın fiziki şartları ve bir sürü farklı etkenler var. Oyun organizasyonunu başlarken değiştirdik. 35. dakikadan sonra oyuna biraz daha doğru girmeye başladık. O dakikadan sonra geçişten yakaladığımız pozisyonlar vardı. İkinci yarıda Fernandez’i oyundan aldık. 3 stoperimiz 2 gündür antrenmanlara çıkmıyor ve serum yiyorlar. Fernandez bugün kendini iyi hissetti ve 45 dakika oynadı. Hem fiziksel olarak sıvı kaybı fazla oldu hem de adalesinde bir ağrı oldu. Biz de Umut Güneş’i oyuna alıp Mendy’i stopere çektik. Mendy hem Trabzonspor’da hem de daha önceki kariyerinde stoper, 8 ve 6 oynamıştır. Biz de zaman zaman bu şekilde kullanıyoruz. Yeni transferimiz Thomas Meunier’e de ayrı bir parantez açalım. Hem savunmada hem de hücumda önemli katkılar sağlıyor. Bardhi ve Vişça’nın kenarlarda fazla olması bugünkü çözümlerimizden biriydi. 2 tane güzel gol atıp oyunu istediği gibi yönlendiren bir takımımız vardı. Son dakikalarda Afrika Kupası’ndan gelen Pepe ve Onuachu’yu oyuna aldık ve bu şekilde kullanmayı uygun gördük. Onların tam anlamıyla katılımından sonra daha iyi olacağız. Üçüncülük ya da dördüncülük hedefimiz var. Avrupa Kupaları’na gitmek istiyoruz. Bunun için bu maçı kazanıp eşik atlamak ve alışkanlık haline getirmek iyi oldu. Sayımız yeni yeni tamamlanıyor. 1 haftada 3 maç kaybettik ama 13 oyuncumuz yoktu, bunların 7-8 tanesi ilk 11 oyuncusuydu. Beşiktaş maçıyla beraber sayının artması hem hamle hem de oyun kalitemizi artırdı. 35. Dakikadan sonra oyunu domine ettik. Zor bir süreçten çıktık. Daha iyi bir oyunla daha iyi skorlar alacağız. Kadroyu zenginleştirmek için 1 transfer yaptık ama şu an itibariyle çok doğru bir transfer olarak görünüyor. Önümüzdeki sezonla alakalı da çok ciddi hazırlıklar yapıyoruz. 3.’lük hedefine giderken maç kazanmak çok önemli. Taraftarlarımızın ne istediğini çok iyi biliyorum. Hep söyledim, yine söylüyorum. Burada bunu gerçekleştirmiş bir ekip var. Desteklerini sürdürsünler. Onların desteği bizi burada tutacaktır. Galibiyeti taraftarlarımıza armağan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.


Teknik Direktörümüz, her zaman gerçekleri söylemek gerektiğinin altını çizerek, “Bu iş bir organizasyon işi. Devamlılık isteyen bir durum. Hoca değişikliği, yönetim değişikliği ya da çok fazla oyuncu sirkülasyonlarının hiçbir zaman net bir şekilde karşılık alamamıştır. Aslında doğru olan ulaşılabilir hedefi gerçekçi bir şekilde anlatıp arkasında durmak. Seneye başlarken kısa, orta ve uzun şeklinde hedefleri açıklamak en doğru yöntemdir. Devre arasında 4 transfer yapabilir miydik? Evet yapabilirdik. Kulübü borçlandırabilir miydik? Evet borçlandırabilirdik. Gerçek olmayan hayal satabilir miydik? Evet satabilirdik. Ben gerçekçi bir adamım. Gerçekleri söylemek lazım. Hayal satmanın bir anlamı yok. Trabzon, büyük enerjili bir şehir. Seneler boyu büyük başarıları elde etmiş bir kulüp var. Hem futbol hem de kurumumuz için doğruları yapmaya devam etmek istiyoruz. Pandemi döneminde kaybedilmiş bir şampiyonluk vardı oradan çıkıldı ardından da şampiyonluk. Şimdi tekrar bir organizasyon yapacağız. 3 maç kaybediyorsun başka şeyler çıkabiliyor. Bugün 5 tane hoca değiştiren takımlar var ama 1 puan ileri gidememişler. Biraz daha akıllı ve organize şekilde yaptığımızı anlatabilip bunun arkasında durmamız gerekiyor. Ben bunu yapmaya çalışacağım. Bugün baktığınızda Lig üçüncüsü olmak kulübe gelir getirecek, bu da bir hedef. Bence doğruları anlatabilmek lazım. Bu sene 2 takımın puan durumu ve kadro kalitesi çok ayrı. Onun için Trabzonspor adına en iyisini gerçekçi bir şekilde yapıp doğru bir şekilde anlatmak gerekiyor” dedi.

Editör: Haber Merkezi