banner277

Haydar Baş’a 90 milyonluk şantaj:

Parayı Öde Cezadan Kurtul!

Haydar Baş’a 90 milyonluk şantaj:

Haydar Baş’a 90 milyonluk şantaj:

Parayı Öde Cezadan Kurtul!

Mustafa Eraslan’dan duruşma öncesi Haydar Baş’a 14 milyon 750 bin dolarlık şantaj:

 “Parayı öde davayı çekelim, arkamızda büyük güçler var. Önceki Mahkeme heyeti  bu dosya yüzünden gitti.  Aksi takdirde yanarsınız!”

Avukat Selim Yavuz Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Kamu davasında şikayetten vazgeçme karşılığında Haydar Baş’tan 90 Milyon TL Para istediklerini duruşmada itiraf etti ve bu itiraf Mahkeme’nin 5 Ekim 2018 tarihli duruşma zaptında yer aldı.

Mustafa Eraslan’ın duruşma öncesinde avukatı aracılığı ile “14 milyon 750 bin dolar ödeyin, şikâyetimi geri çekeyim. İstenen parayı ödemez iseniz ceza alacaksınız. Yargılama Kontrolümüzde yürüyor. Arkamız güçlü, siz kaybedersiniz” diyerek şantaj yaptığı ortaya çıktı. Söz konusu teklif son duruşmada doğrulandı.

90 Milyonluk Şantaj

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 Ekim 2018’de görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Av.Lütfullah Önder ve Av.Gürcan Bahar katıldı.  5 Ekim’de görülen duruşmada son savunması istenen Av. Lütfullah Önder ciddi iddialarda bulundu:

Duruşma zabtına geçen Av.Lütfullah Önder’in ifadeleri aynen şöyle:

“16 Temmuz 2018 tarihli duruşmadan hemen sonra Mustafa Eraslan’nın avukatı  Selim Yavuz, arkadaşımız Fuat Şengül’ü arayarak buluştular. Bu görüşmede bazı kişilerin ismini kullanarak 14 Milyon 750 bin dolar ödenmesi halinde işin çözüleceğini aksi halde yargılamanın kendi kontrollerinde yürüdüğünü söyledi. Sonrasında ismi geçen bazı kişiler ile bizzat ben görüştüm. O kişilerde yanımda şahit varken – istenen parayı ödemezseniz ceza alacaksınız- dediler.  Mahkemenin önceki başkanının bu dosya yüzünden gittiğini, yeni heyet oluşturulurken katkılarının olduğunu, talep edilen parayı ödemek dışında çıkar yol olmadığını ifade ettiler. Hatta beyanda bulunan şahıs, -Selim Yavuz benim de avukatımdır- dedi.  Bunun üzerine Selim Yavuz beni telefonla aradı. Ben; Mustafa Eraslan’nın bu ticari ilişkide borçlu olduğunu, bunun bu ticari ilişkiyi bilen herkes tarafından çok iyi bilindiğini, bu borcun ne kadarının ödeneceği, ne kadarından feragat edileceğini konuşacaksak konuşalım. Biz para isteyeceğiz deyince buluşup konuşmadık.” Şeklindeki beyanları duruşma zaptına geçti. 

  İşte bu ilginç talep ve sözler duruşmada hazır bulunan avukat Selim Yavuz’a soruldu.

Mustafa Eraslan’ın avukatı Selim Yavuz, söz konusu iddia üzerine görüşmeyi doğrulayarak “Müvekkilim Mustafa Eraslan kendisinden ‘yağmalanan’ paraların kendisine ödenmesini bu durumda uzlaşabileceğimizi Fuat Şengül’e buluşmamızda söyledim. Fuat Şengül konunun muhatabı olmadığını söyledi. Müvekkilimin 14 milyon küsur dolar zararı vardır. Bu ödenmezse şikâyetimizin devam edeceğini söyledim” dedi.

            Avukat Selim Yavuz, davaya konu olan 6 milyon liralık meblağ yerine yaklaşık 90 milyon liraya tekabül eden 14 milyon 750 bin dolarlık ödeme talebinin neden yapıldığını ise açıklamadı.

            Duruşma 28 Aralık’a ertelendi.

Şantaja ilişkin iddia ve itirafların  zabta geçmesinden sonra Av.Lütfullah Önder;Dosyaya yeni bir delil girmediği halde tedbir kararları verildiğini, Maddi olayın aydınlatılması için delillerin araştırılmasına yönelik tevsi tahkikat taleplerinin reddedildiğini ve savunma için talep ettikleri sürenin verilmediğini ifade ederek mahkeme heyetinin tarafsız olmadığı kuşkusunun oluştuğunu gerekçesi ile reddi hakim yapma konusunda takdiri avukatlarına bıraktığını ifade etti.  Sanık avukatları ayrı ayrı savunma yaptılar. Reddi hakim yapmadılar.  Mahkeme,  duruşmayı 28 Aralık tarihine erteledi.  

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273