Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ‘Kadim Zamanların Ayak İzleri Fatih’in Fetih Yolu’ konulu konferans düzenlendi. Belediye binasının çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen konferansa OrtahisarBelediye Başkanı Ahmet Kaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim görevlileri ile OrtahisarBelediyesi Dershanesi öğrencileri, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi, Trabzon Meslek Lisesi, Şehit Ünal Bıçakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve belediye personelleri katıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Veysel Usta’nın moderatörlüğündegerçekleşen konferansta; Prof. Dr. İsmail Köse, Doç. Dr. Osman Emir ve Dr. Miraç Tosun, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fetih güzergâhıyla ilgili sunumlar gerçekleştirdi. 
D935Fb51 5324 40C1 91B0 3A2Cd12A96Af

Moderatör Öğretim Görevlisi Veysel Usta, yoğun programına rağmen konferansa katılım sağlayan Belediye Başkanı Kaya’ya teşekkür etti. 
195C7656 3585 4C08 A4Fa 826Fbd093E72

“TRABZON’UN BİLMEDİĞİMİZ ÇOK YÖNÜ VAR”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Hepimiz bu kentte doğduk. Bu kentte büyüdük ama bu kadim kentin bilmediğimiz birçok özelliği var. Bu topraklarda birçok yaşanmışlık birçok dram var. Kadim bir kent diyoruz. 4 bin yıllara sahip geçmişinden bahsediyoruz,  bir liman kenti olduğunu, ticaret yolları üzerinde olduğunu, büyük Fatih’in fethettiği, Atatürk'ün üç defa ziyaret ettiği bir kent olduğunu anlatıyoruz. Bu kente ilişkin çok şeyler anlatıyoruz ama bu kentin bilmediğimiz çok yönü var. Bugün burada birbirinden değerli hocalarımızın anlatımıyla inanıyorum ki, ben de bu alandaki eksiklerimi, bilmediklerimi öğreneceğim. Faydalanmaya çalışacağım.” dedi.

C3Fe45Bc F32B 4Aa2 80Ff 30Eff068E8Db

“FATİH’İN FETİH YOLU ARKEOLOJİK ÇALIŞMALARLA NETLEŞTİRİLMELİ”

Akçaabat’ta Müzeler Günü Kutlandı Akçaabat’ta Müzeler Günü Kutlandı

Konferansın tamamlanmasının ardından bir konuşma daha yapan Başkan Kaya,  Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon fethi güzergâhı başta olmak üzere Trabzon tarihiyle alakalı yapılacak çalışmalara destek vereceğini taahhüt ederek,  “Hocalarımız, bu kentin geçmişine ilişkin, burada yaşanmışlıklara ilişkin çok değerli bilgiler verdiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. ‘Bu çalışmayı nasıl büyütebiliriz ve bu güzergâhları nasıl net olarak tespit edebiliriz?’ Bundan sonraki tüm çalışmalara gönüllü olarak destek vermeyi taahhüt ediyorum. Çünkü kentimiz adına çok kıymetli bir çalışma olacaktır. Bu kadim kentin geçmişini, burada yaşananları, hangi yollarla buraya gelindiğini biliyor olmamız lazım. Bu kadar teknolojinin ilerlediği bir dönemde biz hâlâ on binlerin hareketini işte Fatih’in Fetih Yolu’nu bilemiyorsak eğer bu bizim eksiğimizdir. Mutlaka arkeolojik çalışmalarla birtakım araştırmalarla bunun artık netleşmiş olması lazım ve Trabzon kentinin turizmine çok önemli katkılar verecek olan bu çalışmaların tamamlanması gerektiğini ifade ediyorum. Bu değerli toplantı için veriler bilgilerden dolayı hocalarımıza, sizlere de çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Kaya konferansın sonunda, konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etti.

Editör: Haber Merkezi