Bu yıl 2’si düzenlenecek festivalin basın lansmanında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Karadeniz somonu son yıllarda gerek Trabzon gerek Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir yere geldi. Bu yıl kapsamını daha da genişlettiğimiz festivalimizi Ganita’da yapacağız. Ganita’nın güzelliğiyle somonun lezzeti birleştiğinde harika bir etkinliğe imza atacağız” dedi.

546b72f9-b0e3-481f-83ff-9c8f9514792f
 
Bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek ‘Türk Somon Festivali’ 23-24 Haziran tarihlerinde Ganita’da yapılacak. ‘Karadeniz İncisi’ temasıyla düzenlenecek festivalin tanıtımı için basın lansmanı gerçekleştirildi. Her şeyin en ince detayına kadar düşünüldüğü ve ünlü şeflerin misafir edileceği festivalin basın lansmanına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyüp Ergan, TESOB Başkanı Metin Kara, DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve basın mensupları katıldı.

8b415381-58d3-4c47-a46c-e2d7324ee23d
 
USTAOĞLU: ÜNLÜ ŞEFLERİ DAVET ETTİK
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Son yıllarda ihracat değeri en fazla yükselen, ilimiz açısından da özel katma değer olarak ön plana çıkan Karadeniz somonunu daha iyi tanıtmak, ulusal ve uluslararası pazarda üst düzeye çıkarmak için yoğun gayretler içinde olduk. Geçen yıl başlattığımız Somon Festivali’nin bu yıl 2.’sini gerçekleştireceğiz. Katma değeri yüksek, ihracat değeri yüksek olan, son yıllarda ilgiyle takip edilen Karadeniz somonunu bu festival araçlarını daha da tanıtarak, bu noktada yapacağımız çalışmalar ilimiz için önemli arz ediyor.  Ülkemizin çok kıymetli şeflerini davet ettik. Cuma ve cumartesi günü ilimizin farklı yerlerinde workshop tarzı çalışmalar yapacak. Onların yapacağı faaliyetlerde ilimizin tanıtımına ciddi katkıları olacak” diye konuştu.

73fa0188-5bd9-4d9c-9078-53eb0979e92b
 
ZORLUOĞLU SÖYLEMLERİYLE SALONDAKİLERİ GÜLDÜRDÜ
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise Karadeniz somonunun son yıllarda gerek Trabzon gerek Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir yere geldiğini vurgularken, devamındaki söylemleriyle salondakileri güldürdü. “Hamsiye karşı biraz mahcubuz” diyen Başkan Zorluoğlu, “Hamsi’ye biraz ayıp ediyoruz gibi hissediyorum. Fakat işin ekonomik değerine baktığımızda buna değer. Hamsinin ilerleyen zamanlarda gönlünü alırız. Karadeniz somonunun büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz yıl sadece Trabzon’dan 117 milyon dolarlık ihracat olmuş. Dolayısıyla ihracatımız içerisinde yüzde 10’luk bir paya sahip. Çok önemli bir oran bu. Üzerinde çalışmaya, bunu geliştirmeye, daha fazla tanıtmaya ve uluslararası piyasalarda gerçek değerinden satılmasına gayret göstermeye değer. Dolayısıyla Karadeniz somonunun daha da tanıtılması lazım” ifadelerini kullandı.

4fd481fd-cb93-4708-8cf3-3ceeb7cf00bc
 
GANİTA’NIN GÜZELLİĞİYLE SOMONUN LEZZETİ BİRLEŞECEK
Geçen yıl paydaşlarla birlikte ilk organizasyonu gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “İlk festivali Olgunlaşma Enstitüsü’nde yapmıştık. Bu sene festivali biraz daha geliştiriyoruz. Bu kez mekânımız Ganita olacak. Geçtiğimiz ay Ganita’yı ve oradan Faroz’a kadar olan alanı şehrimizin hizmetine açmıştık. Çok beğenildi. Bu sene Somon Festivali’nin önemli bazı etkinliklerini hafta sonu Ganita’da gerçekleştireceğiz. Ganita’nın güzelliğiyle somonun lezzeti birleştiğinde harika bir etkinlik ortaya çıkacak. Önemli şefler Trabzon’a gelecek” diye konuştu.
 
HEMŞEHRİLERİMİZİ SOMON FESTİVALİ’NE BEKLİYORUZ
Tanıtım çalışmalarının önemine de değinen Başkan Zorluoğlu, “Biz bir taraftan Karadeniz somonunun üretimini artırmayı teşvik ederken, diğer taraftan da Trabzon başta olmak üzere ülkemizde sofralarda daha fazla günlük olarak kullanılmasını temin etmeye çalışıyoruz. Bu manada tanıtım çok önemli. Biz Trabzon olarak turizmde iddialı bir şehiriz. Turizmin içerisinde gastronominin de ne kadar ehemmiyetli olduğu izahtan vareste. Dolaysıyla bir taraftan da gastronomik anlamda Karadeniz somonunun tanıtımına katkı yapacak böyle bir festivali organize ettik. Çok güzel zamanlar geçireceğiz. Çünkü Ganita güzelliği müzikle birleşecek. Birtakım güzel sürpriz etkinliklerimiz de olacak. Bütün vatandaşlarımızı hafta sonu Karadeniz Somunu Festivali’ne ve festival çerçevesinde gerçekleştireceğimiz etkinliklere katılmaya davet ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu organizasyonu daha da geliştirmeyi, paydaşlarımızla birlikte bunu daha da büyütmeyi, ulusal ve uluslararası anlamda katılımların olacağı şekle getirmeyi hedefliyoruz. Bunu başaracağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Festivalde emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Zorluoğlu, “Somon Festivali’nin gerçekleştirilmesinde başta Sayın Valimiz ve Valiliğimiz olmak üzere, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımıza, Ticaret Borsası Başkanlığımıza, İhracatçılar Birliği Başkanlığımıza, Esnaf Odası Birliği Başkanlığımıza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Festivalimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Ama bu bir başlangıç. Yaz boyunca çok farklı lokasyonlarda ama Ganita’yı da en etkin şekilde kullanarak kültürel ve sanatsal etkinliklerimiz, festivallerimiz devam edecek. Çünkü biz her zaman ne diyoruz; Sıkıcı şehirler gelişemez. Şehrimizi daha cazip daha çekici hale getirecek bu tür etkinlikleri yaz boyunca sizlerle beraber yaşayacak ve yaşatacağız” dedi.

Editör: Muharrem Altıntaş