Teknik Direktör, ulaşılabilir hedeflerimiz için yolumuza devam ettiğimizi belirterek, “Bugün, Antalyaspor maçıyla başlayan 8 maçlık müsabakanın sonuna geldik. Bu süreçte 4 tane maç kaybettik, 3 tanesini ise 1 haftada kaybettik. 3 tanesini kaybetmeyebilirdik ama bu 8 maçlık süreçte toplam 13, ilk 11’den ise 7-8 tane oyuncumuzdan mağdur kaldık. Afrika Kupası, 5 oyuncunun transferi, sakatlar… Bu süreçten daha sağlıklı çıkabilirdik. Galatasaray maçı dışındakileri kaybetmeyebilirdik, oyuncularımızın adım adım gelmesi ve Beşiktaş maçıyla değişen bir oyun var. Oyunun her hafta daha da üzerine koyarak devam etmeye başladık. Taraftarlarımızı bu süreçte üzmüş olabiliriz. Ben Trabzon’un ve Trabzonspor taraftarının ne hissettiğini çok iyi bilen birisiyim. Bazen sağ duyulu insanlar arayıp birkaç konu başlığında destek oldular. Trabzonspor inatçıdır ve vazgeçmez. Sonuç olarak bunu göstermemiz gerekiyordu. Geçiş döneminde inişli çıkışlı konular olacaktır. Geldiğimiz süreçte Trabzonspor takımı 8. sıradaydı. Geldiğimiz noktada 25 puan topladık ve ulaşılabilir hedefimizin 3. ya da 4.’lük olduğunu söyleyip kupada devam edeceğimizi söylemiştik. Şu an hem hedefimize doğru hareket ediyoruz hem de kupada ilk 8 arasındayız. Her takım bu tür durumları yaşayabilir. Çok fazla kadro zafiyeti yaşamamıza rağmen saha içinde kalmaya özen gösterdim. Özellikle transfer döneminde Trabzonspor’u çok hassas ve dikkatli bir şekilde düşünerek Başkanımız Sayın Ertuğrul Doğan ile birlikte Trabzonspor’a zarar vermeyecek şekilde planlamaya çalıştık. Ara transfer dönemi zordur. Son günde milyon Euroların döküldüğü süreci Trabzonspor’a zarar vermemek için gerçekleştirmedik. Net ve marka oyuncularla da görüştük, geleceklerdi ama olmadı. Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz ile günde 7-8 kez telefonla görüşüyordum. Bugün bir oyuncu aldık, Thomas. Gördüğünüz üzere net bir şekilde takıma uyum sağladı. Geçmişi, kariyeri ve performansıyla katkı sağlıyor. Bu süreçte Trabzonspor’a, gerçek paralarını etmeyen oyuncuları almadık. Gelecek transfer dönemi daha iyisini yapacağız. Planlamamız devam ediyor. Bugün, gelişen oyunumuzun son haftalardaki en domine oyununu oynadık. Hem topa sahip olduk hem de fazla fazla pozisyonlara girdik. Daha iyi olabilirdi ama böyle oldu. Rakip takımın kalecisi Erce Kardeşler iyi bir performans sergiledi. Thomas Meunier 2 maçtır bizimle olmasına rağmen çok önemli katkılar sağladı. Enis Bardhi için ise ayrı bir parantez açacağım. Taraftarların ne istediğini bilen ve gerçekleştiren bir ekip olarak, oyun içindeki protestoların hiçbir şeyi geri getirmediğini biliyoruz. Eleştiri tabii ki olacaktır. Enis Bardhi’ye Avrupa’dan teklifler gelmesine rağmen takımın bu durumuna yardımcı olup kalmak istedi. Bugün itibariyle performansı çok iyiydi” ifadelerine yer verdi.

Avcı, 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem felaketini Atakaş Hatayspor’un ve Volkan Demirel’in tam merkezinde yaşadığını hatırlatarak, “Volkan Demirel, deprem felaketinde Hatayspor’daydı. O süreçten sonra takımına sonuna kadar sahip çıktı. Bugün baktığınızda maçlarını kendi şehrinde oynayamıyor. Belki antrenman sahaları 1 saat uzaklıkta. Lige enerji katıyorlar. Karşılığını alacaklarını düşünüyorum. Türk futboluna futbolculuk döneminde katkı sağladı, teknik direktörlük döneminde de katkı sağlayacak. Hatayspor’a ve Volkan Demirel’e bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum” dedi.

Teknik Direktörümüz, oyuncu değişiklikleriyle ilgili sorulan soruya şu şekilde yanıt verdi: “Biz, rakibe göre opsiyonlar çıkartıp ona göre çalışmalar yapıyoruz. Burada isim önemli değil. Bugüne özel bizi karşılamalarında, topa sahip olmayı ve özellikle merkezdeki durumu çalıştık. Burada sabır çok önemli. Topa sahip olmak önemli. Bugün itibariyle oyuncularımız son ana kadar plana sadık kalarak uygulamaya çalıştılar. Fernandez’i sakatlanmadan kullanmak istiyoruz. Devre arasında bir ağrısı olduğunu ancak biraz daha oynamak istediğini söyledi, biz de belli bir noktaya kadar oynattık. Sonra da kendisi çıkmak istediğini bize söyledi. Mecbur kalmadıkça stoper bölgesine dışarıdan soğuk oyuncuyu sokmam. Mendy de orada oynayabiliyor. Soğuk oyuncunun savunmanın merkezine girmesine izin vermem. Sıcak oyuncuyla devam etmek daha önemliydi. Bazı teknik adamların bazı düşünceleri ve uyguladıkları vardır. Çoğu antrenör de bu konuda benzer düşünceyi benimsedi. O yüzden böyle bir karar verdik.”

Avcı, açıklamalarının son bölümünde ise şu cümlelere yer verdi: “Bugün tercümanımız ve idari menajer yardımcımız Ercan vasıtasıyla Paul Onuachu ve Nicolas Pepe’yi aradık. Çok müsait değillerdi. Maçtan sonra konuşacağız tekrardan. Pepe şu anda eğlencede. Onuachu da Nijerya’ya dönüyor, ikincilik kutlamaları olacak. Paul ve Pepe gelecek her şey tamam olacak diye bir düşünce olmasın. 1 aydır oradalar ve aldıkları süre çok az. Maç oynamadılar. Antrenman verileri çok düşüktür. Maçtan maça olduğu için performans departmanımız iki oyuncunun da verilerini istedi. Gelir gelmez sürecin ne olacağına ve kaç dakika süre vereceğimizi planlayacağız. Ankara’daki Gençlerbirliği maçından önce ve sonrasında zeminlerle alakalı açıklama yapmıştım. Bunu hem sporcu sağlığı hem de hızlı oyun için yaptım. TFF de bu konuya sanıyorum ki dikkat etti. Umarım bundan sonraki süreçte de denetleme ve yaptırımlar devam eder. Futbolun iyileştirme gücü var, bütün paydaşların katkı sağlaması gerekiyor. Transfer için şunu da söyleyeyim, Trabzonspor’un alternatif oyunculara vereceği milyon Eurolar yok. Bu paraları verip 2 gün sonra neden bu kadar para verildi ve oynamıyor konusuna gerek yok. Doğru zaman ve doğru yer olunca alacağız. Trabzonspor için Başkanımız Ertuğrul Doğan ve yönetim kurulumuz beraberindeki ekibimiz en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Umut Bozok’un transferini ben yaptım. Ligin gol kralıydı. Futbolun içinde iniş çıkışlar vardır. Kafamın arkasında plan yoktur her şeyi net olarak söylerim. İnsanlar ayrılabilirler ancak doğru ayrılmalıdırlar. Umut’un transferi gerçekleşmedi, kendisiyle birazcık ses tonumu yükselterek konuşma yaptım. Kendisi de bize yardımcı olmak istediğini söyledi ve takıma dahil oldu. Sonuçta kulübün oyuncusu. Maaşını alıyor. Bu sancılı süreçte faydalanmamız gerekiyor. Taraftarlarımızın ona destek vereceğini düşünüyorum. Trabzonspor teknik direktörlüğü görevi çok büyük sorumluluk ister. 3 seneden fazla oldu buradayım. Bu süreçleri, inişli çıkışları dönemi de çalışarak geçiriyorum. Yüklerimiz ağır. Maç kazanmak bize iyi hissettirdi. Taraftarımız da mutlu oldu. Ulaşılabilir hedefte sapma yok, kimse algılarla hareket etmesin. Ben şehrin ve taraftarın ne istediğini çok iyi bilen birisiyim. Başımızın üzerindeki taraftarımızın tekrardan yüzünü güldüreceğiz. Önümüzdeki sezonun planlamasını da yoğun şekilde yapıyoruz. Beşiktaş’a bakıyorsunuz mesela 5 tane hoca değiştirdiler ama ne değişti? Algılarla hareket etmeyelim, bana değil Trabzonspor’a destek vermeye devam edelim.”

Editör: Yusuf Arslan