SARAL: İNSANLARI YARDIMA MUHTAÇ DUYMAYACAK HALE GETİRMEMİZ GEREKİYOR

30D80029 1Efc 4105 98Dc 344A3B87Bc06

Trabzon ASKF Yönetiminden Başkan Erdem’e Tebrik Ziyareti Trabzon ASKF Yönetiminden Başkan Erdem’e Tebrik Ziyareti

CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Süha Saral programına, eski Trabzon Belediye Başkanı kıymetli Sefer Özgür ile Trabzonspor’un efsane ismi Özkan Sümer’in kabrini ziyaret ederek başladı. Maçka’da esnaf ve vatandaş ziyaretlerini yapıp, Sevinç Mahallesi’ne giden Saral’a, CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Maçka Belediye Başkan Adayı Musa Turan, il ve ilçe yönetimi de eşlik etti. Gördüğüyoğun ilgiden güç alan Saral, öğrencilerin yaşadığı problemleri, emeklilerin ve asgari ücretle geçinmeye çalışan insanların dertlerini, hayvancılık yapan kişi sayısının azalmasıyla yaşanan problemleri dinledi ve getireceği çözüm önerilerini anlattı. Vatandaşı dinlemenin önemine değinen Saral, “Vatandaşımızı dinlemek gerekiyor. Önce muhtaç edip, sonra da mecbur bırakarak, onuruyla da oynayarak, insanların zor durumda bırakılmasına izin vermemek gerekiyor. İnsanayakışır şekilde davranıp, insanları yardıma muhtaç duymayacak hale getirmemiz gerekiyor.”

E9110A8E 9A98 4C80 A43A 814613Fc3F6B

ALGI YARATILIYOR

“Kırsal kesimdeki eski köy okullarını ‘Köy Enstitüleri’benzeri eğitim merkezi haline dönüştürüp, buradaki vatandaşlarımıza hayvancılıkla ve tarımla alakalı ihtiyacı olan eğitimleri verirsek, onlar da oldukları yerde kalır, üretir ve kazanır. Mesleki eğitimlerde ve girişimcilik eğitimlerinde gençlerimize, kadınlarımıza ve erkeklerimize destek verirsek istihdam da sağlarız. Vatandaşın elinden tutmuş oluruz. Üstelik muhtaç olmaktan kurtarırız onları. Bunu söylerken, ihtiyaçlı olan vatandaşlarımızın herhangi bir desteğini kesecek değiliz. Böyle bir algı yaratılıyor. İktidarda değişiklik olursa, insanların yararlanmakta olduğu her şeyi ellerinden alınacakmış gibi bir algı yaratılıyor. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bu destekler, devletin kaynaklarıyla verilen şeyler. İhtiyacı olana, farklılaştırıp, nitelik ve nicelik olarak arttırıp vermeye devam etmemiz gerekiyor. Amaç, o muhtaçlıktan kurtarmak. Amaç, istihdamı sağlayarak, yaştan bağımsız, cinsiyetten bağımsız olarak insanlara iş olanakları sunmak. Amaç, ürünün para eder hale gelmesini sağlamak. Amaç, verdiğimiz tohum, gübre, fide ve eğitim desteğiyle sahada neye ihtiyaç varsa onu yapmak.” diye konuştu. 
9349A9D0 B5C7 4C0C B428 Dc30F7Dfd3Ea

FINDIK EMANET

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Süha Saral konuşmasına “Fındığın randımanına göre, üretim miktarına göre bir destek var mı? Biz belediye olarak normal desteklerin yanı sıra kaliteli üretimi arttırabilmek için ilave desteklerle insanları teşvik edeceğiz. Vatandaş, çocuğunu evlendirecek ya da bir ihtiyacı var diye fındığı daha harmandayken yok pahasına gidiyor. Yazık, günah. ‘Fındık Emanet’ projemizle, açıklanan fiyatıüzerinde bir fiyatla emanete alsak, 3 ay içerisinde üretici geri almak isterse, ürününü sattığı fiyata geri alabilse. Belediyenin iştiraki kuracak olduğumuz entegre tesislerde mamule dönüştürülerek katma değerli bir ürüne dönüştürsek fındığı da çayı da.” diyerek devam etti. Saral, ilçe gazetesi olan Maçka Haber’e ziyarette bulunup, yetkilileriyle fikir alışverişi yaptı.

Eef12A42 4Af7 4A54 81Da 702A55Bff6De178B6Dd1 A48F 4901 Ad12 68F364029107

Editör: Haber Merkezi