Kurban artıklarının gelişigüzel bırakılmamasına dikkat çekenAkçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, yaptığı açıklamada uygun olmayan yerlerde açıkta bırakılan kurban artıklarının hem çevre ve görüntü kirliliğine sebebiyet vereceğini hem de sağlık açısından zararlı olacağını belirtti.

Vatandaşlardan kurban artıkları hususunda daha fazla hassasiyet göstermelerini isteyen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ Kıymetli hemşehrilerimizden özellikle Kurban Bayramı'nda çevre temizliği ve kurban atıklarının bertaraf edilmesi konusunda daha fazla hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Kurban atıklarının çöp konteynerlerine atılması, dere ve ırmak kenarlarına terk edilmesi ya da açıkta bırakılması halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Çöp konteynırlarına atılan kurban atıkları ve sakatatlar hava sıcaklıkları nedeniyle çevreye kötü koku yayacak ve sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir. Vatandaşlarımızın genel çevre temizliği kurallarına uyarak kurban artıklarını usulüne uygun olarak toprağa gömerek imha etmeleri,  çevre sağlığı için yapılacak en doğru davranış olacaktır. Değerli hemşehrilerim; kurban keserek dinimiz gereği ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kurbanımıza halel getirecek davranışlardan sakınmalıyız. Gereken hijyen tedbirlerinin alınacağını temenni ederek başta Akçaabatlı hemşehrilerim olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. “ dedi.

Kendi imkanlarıyla kurban atıklarını bertaraf edemeyenler için de ayrıca açıklama yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, vatandaşların dilerse kurban satış alanı etrafında yani Akçaabat Et Kombinesinin etrafında belirlenen alana açılan derin çukura kurban atıklarını atabileceklerini de sözlerine ekledi. 

Kurban Bayramı boyunca denetimlerde bulunacak olan Akçaabat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kurban artıklarını gelişigüzel çevreye bırakan vatandaşlar için yasal işlem uygulayacak.

Türkiye KKTC’ye Akın Etti;Başkan Genç’te Törene Katıldı Türkiye KKTC’ye Akın Etti;Başkan Genç’te Törene Katıldı

Editör: Haber Merkezi