“ İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmeli; soykırımcı İsrail Hükümeti durdurmak üzere acil adımlar atılmalıdır ”

81F0Ee8E E9E4 44F4 96Dd 665A850F766B

Siyonist, ırkçı İsrail Hükümeti uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ediyor.

Son olarak İsrail Ordusu'nun 27 Mayıs sabahı BM gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı bir yerleşkeye yönelik düzenlediği saldırı sonucu onlarca insan yaşamını yitirmiş ve çok sayıda kişi yaralanmıştır.

57B8724F B209 4506 8879 Ebdbb5197B3D

Katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır. 

İsrail açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda çok büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivil hayatını kaybetmiş, 82 bine yakın insan yaralanmıştır.

Yapılan saldırılar insani değerlerden yoksunluğu ve bir barbarlığı temsil etmektedir. Açıktır ki, İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir ve Uluslararası Savaş Mahkemesinde sorumluların yargılanması için gecikmesizin, derhal girişimler başlatılmalı ve çıkacak kararın gereği yerine getirilmelidir.

İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olması nasıl bir insanlık trajedisi ile karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir.

Ak Parti Trabzon’da Kongreler Ekim Ayında Başlıyor Ak Parti Trabzon’da Kongreler Ekim Ayında Başlıyor

Savaştan kazanan sadece savaş tüccarları, halkın sırtından zenginleşenler, ülkeyi savaşla, çatışmalarla, toplumsal kutuplaşmalarla ve baskıyla yöneten rejimlerdir. 

İsrail sorunu bir emperyalizm sorunudur.

8D92B84D 00B1 49A4 Bb0C 0199081984D5

Bugün dünyanın dört bir yanında savaşlara, katliamlar ve işgallere karşı mücadele etmek Filistin mücadelesini savunmaktan geçiyor.

İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır.

Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır.

İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır.

Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcıve adil barıştır.

Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. 

• Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır. 

• İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. 

• İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. 

• Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi tereddütsüz ve ikirciksiz bir biçimde desteklenmelidir.

• Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. 

• Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir. 

Trabzon emek ve demokrasi platformu olarak; Filistin halkı ve emekçileriyle dayanışma içerisinde olmaya, savaşa karşı barışı savunmaya, bunun için mücadeleyi, dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz.

​   29.05.2024

​​​​​​Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu Adına

            Muhammet İKİNCİ

Editör: Haber Merkezi