HER TÜRLÜ ÖVGÜNÜN ÖTESİNDE
İlçe Başkanı Çebi, hem kamu hem özel savunma sanayinin 2000’li yıllardan itibaren büyük bir  atılıma geçtiğini ifade ederek, bunlar arasında Baba merhum Özdemir Bayraktar ile oğulları Haluk ve Selçuk Bayraktar'ın öncülüğünde Bayraktar Teknoloji’nin yaptığı hamlelerin her türlü övgüyü hak ettiğini söyledi.

a6b85e79-4f5e-410a-81e8-e00f8851bf80
TÜRLÜ ENGELLEMELERLE KARŞI ÇIKTILAR
Türkiye’nin ilk milli ve yerli S/İHA’larını geliştiren Baykar Teknoloji Şirketi’nin savunma sanayinde geldiği noktanın Türk mühendisler için aynı zamanda çok büyük bir örnek oluşturduğunu kaydeden Çebi, şöyle devam etti: “Türkiye’nin 1990’lı yılların sonunda başlattığı yerli-milli imkanlarla İHA geliştirilmesi projeleri bürokrasiye takılıyordu. Türk mühendislerin tüm yerli ve milli hamleleri bürokratik bahaneler ile engelleniyor, yeri geldiğinde açıktan durduruluyordu. Test çalışmalarında ise iftiralar birbirini izliyordu. O dönemlerde çalışmalara engel olan şer güçlerin kuklaları, Türk mühendislerin atılımını bir türlü hazmedemiyorlardı. 
b2f09a67-d647-4194-bb53-e761f63bc1ca
MİLYON DOLARLAR ÇÖPE GİDİYORDU
Ülkemiz, keşif ve taarruz hamlelerini başkalarının vereceği istihbarata göre şekillendiriliyor, alınan Heron'lar çürük çıkıyor, milyonlarca dolar boşa gidiyordu. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı istihbarat bilgileri daha bize ulaşmadan terör örgütlerinin eline geçiyordu. Uçaklarımız boş kayalıkları bombalıyor bu da sözde terörle mücadele olarak nitelendiriliyordu.” 
52ed7e16-a5d3-4941-88d2-5f791aa8f97a
DÖNÜM NOKTASI
Baykar Teknolojinin ürettiği, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren milli ve özgün ilk insansız hava aracı sisteminin Türk Savunma Sanayinin dönüm noktalarından birini oluşturduğunu olduğunu ifade eden Çebi, “Bu aynı zamanda ülkemizin teknolojideki kuşatılmışlığına karşı sürdürülen yıkma seferberliğine de bir dur demenin başlangıcıydı.

c1aacf83-07a5-46ed-975f-3b56f253c283
HÜKÜMET DİK DURDU
Hemşehrimiz, medarıiftiharımız Baykar ailesinin öncülüğünde Türk mühendisleri tarafından yapılan bu atılan Türk Savunma Sanayinin neleri başarabileceğinin de kanıtını oluşturuyordu. Sonrasında yerli ve milli S/İHA’lar, TİHA’lar ve niceleri TSK envanterine eklenmeye başlandı. AK Parti iktidarının dik duruşu ve Tük mühendislerinin çalışmasıyla hem iç hem de dış istihbaratımızı kendi yerli ve milli İHA/SİHA’larımızla sağlıyoruz.

İstihbaratımız için dış güçlerin eline muhtaç değiliz. Artık hem yurt için hem de yurt dışı istihbarat faaliyetlerinde nokta atışlarla operasyonlar yapabiliyoruz. Bırakın kayalıkları, yerin altında dahi teröre ve destekçilerine nefes aldırmıyoruz.
KRİTİK ROL ÜSTLENDİLER
Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı, Pençe, Bahar, Kıran ve Barış Pınarı Harekatları başta olmak üzere terörle mücadele operasyonlarında Türk mühendislerinin ürettiği ve ihraç ettiğimiz İHA/SİHA’lar kullanılıyor. Özellikle Karabağ destanının yazılmasında İHA ve SİHA’lar kritik bir rol üstlendi.”
GURUR DUYUYORUZ
Çebi sözlerini şöyle tamamladı: “Bayraktar Teknoloji özelinde yerli ve milli sanayi hamlesinin önüne geçmeye çalışan, türlü bahaneler üreterek Türk mühendislerinin önünü kesmeye çalışan güçler başarıya ulaşamadı. Sadece askeri operasyonlarda değil; gözetleme, nakliye, deniz karakol, arama-kurtarma, hedef işaretleme, hava savunma sistemlerinin imhası ve hava sahasının savunulması gibi çok önemli görevlerde Türk mühendislerin ürettiği, geliştirdiği İHA; SiHA, TİHA, Kızılelma gibi yerli ve milli teknoloji kullanılmaya devam ediliyor. Milletimiz ve ülkemiz adına gurur duyuyoruz.”

Editör: Muharrem Altıntaş