Ortahisar Belediye Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları ve şirket yöneticileri de katıldı.

I M G 6387-1

Başkan Kaya, özetle şu şekilde konuştu:

"Bugüne kadar yaptığımız, yapmaya çalıştığımız çalışmalar ve bundan sonrasına ilişkin düşüncelerimizi paylaşacağız.

Geldiğimiz ilk günden bugüne inanın  Trabzon’un her kesiminden, binlerce hemşerimizin ziyareti gerçekleşti. Halen devam ediyor. İnanılmaz bir ilgi, sevgi ve ziyaretçi trafiğimiz oldu. Hepsine teşekkür ediyorum.

TOPLAMDA 3,5 AY ZAMAN OLDU
Bize toplumun her kesimi destek verdi ve toplumun her kesiminin gönlüne layık olarak belediye başkanı seçildik.
Biz de seçim sürecinde hep şunu söyledik: Partizanlık yapmaya değil,  Trabzon’a hizmet etmeye geldik. Aynen o istikamette bugüne kadar arkadaşlarımla görevimizi yapma gayretinde olduk.

3,5 aylık bir zaman oldu. Bu süreçte yaptıklarımıza ilişkin kısaca bilgi vermek istiyorum:

Geldiğimizde bulduğumuz tablo, umduğumuz tablo değildi.

Trabzon’da drift kavgası: 3 yaralı
Trabzon’da drift kavgası: 3 yaralı
Tespitleri yapabilmek adına, toplumu doğru bilmek adına sayın Belediye Başkan Yardımcımız Cüneyt Zorlu, rakamları ile ayrıntıları ile nasıl tablo aldığımızı açıkladı.

Personel sayısından, mali duruma kadar umduğumuzun dışında bize göre sıkıntılı bir tablo devraldık. Biz şikayetçi olmak için değil, hizmet yapmak için bu göreve talip olduk.

Bize düşen görev, şehrin emini olma sıfatıyla çalışmak ve işler yapmak.

Tam da bu hassasiyetle görev yapmaya çalışıyoruz.

MAAŞLAR 2 ASGARİ ÜCRETEN 1’E İNDİRİLDİ
Biliyorsunuz belediyemizin şirketleri var, burada yönetim kurulları var. Yönetim kurulunda görev yapanların 2 asgari ücret tutarında maaşları var. Biz kendi tasarruf genelgemizi yayınlayarak onu 1’e indirdik.
Şirket Genel Müdür maaşları ile ilgili indirimler yaptık.
Kiralanmış mülklerimiz vardı, orada gereksiz kiralamalar yapıldığını ve kiralar ödendiğini gördük. O kira anlaşmalarını iptal ettik.
Yakıt maliyetlerimiz çok yüksekti. Yakıt maliyetlerimiz inanılmaz düştü. Bu düşüşün önemli nedeni taş ocağı devri meselesi.
Bunun dışında uyguladığımız bir takım tedbirlerle araçlarımızın yakıt harcama limitlerini düşürmüş olduk.
Derdimiz şu, gayretimiz şu:  Trabzon bize destek verdi. Bu güvene layık olmak, doğru işler yapabilmek.
Benim ve arkadaşlarımın bütün hassasiyeti özetle bu noktada.

Uyguladığımız tasarruf tedbirleri ve yaptığımız işlerde hep bunu sergilemeye çalıştık.

 TRABZON’DA 16 BİN 423 KAYIT DIŞI BİNA
Belediyemizin doğru yönetilebilmesi adına, bir mühendis gözüyle meseleye baktığımda 1. Önceliğimizin verileri doğru ölçmek oldu.
Buradan yola çıkarak  Trabzon’un envanterini kayıt altına alalım dedik.

Ortahisar ilçemizde tespit edebildiğimiz kadarıyla 16 bin 423 binanın kayıt dışı olduğunu gördük.
Ruhsatsız çalışan 2 bin 58 iş yeri olduğunu gördük.
10 yıllık belediye, Trabzon’un merkezi dediğimiz yerde bu tür eksiklikler olduğunu gördük.
Ortada doğru ölçebileceğimiz veriler olmadığını gördük.

Belediye Başkan Yardımcımız Alper Beyi İstanbul’a gönderdik. Orada bir firma ile toplantı yaptı. Akıllı Kent Uygulamaları bütün şehrin kayıt altına alınması, her an ölçülebilir ve vergi gelirlerinde adalet demek.

KAYIT ALTINA ALINIRSA 815 MİLYON TL GELİR
Şu anda ekip çalışıyor. Ortahisar ilçemizdeki kayıt dışı, bütün bina, arsalar hepsi kayıt altına alınıyor. Bunun yüzde yüz gerçekleşmesi durumunda yıllık gelir artışı 815 milyon, 818 milyon olarak hesaplandı.

KENT LOKANTASI CUMA, PERSONEL İÇİN PERŞEMBE AÇILIYOR
Kent Lokantamız var. Kent lokantamıza ilişkin son gözlemleri yaptık. Meydan’da hemen İskenderpaşa Camisinin yanı başında bir yer kiraladık. Oranın imalatı neden bu kadar zaman aldı diye eleştirilere muhatap olduk. Orada şöyle bir şey var: Kent lokantası sadece oradaki binadan ibaret değil. Bir mutfak yeri yemek salonu olarak planlamış yer var. Endüstriyel mutfak malzemeleri ve masası, sandalyesini tespit ettik.
10 yıllık belediye, ama bizim çalışanlar öğle yemeği yiyemiyor. Bazıları çevre lokantalardan, onun dışında günlük bir parça simit, kaşarla geçiştiriyor.

Personelimize yemek yiyebilecekleri hijyenik, temiz ortam hazırlayalım. Mutfağımızı yeniledik. Cuma günü Cuma Namazından sonra Meydan’da kent lokantamızı  Trabzon’da hemşerilerimizle, buradaki lokantamızı da Perşembe günü çalışanlarımızla buluşturacağız.

70 AK PARTİLİ İŞTEN ATILDI MI?
Bir vatandaş aradı beni. “Ya başkanım siz göreve geldikten sonra 70 tane AK Partiliyi atmışsınız” dediler.  Trabzon Ortahisar Belediyesi seçimleri bittikten sonra bizim işten çıkardığımız çalışan sayısı 1 kişi. O da neden çıkarıldı? Seçim 31 Mart’ta yapıldı. O arkadaşımız seçimden 4 gün sonra alelacele bizim bilgimiz dışında olmadan çünkü 31 Mart’ta halkımız iradeyi bize vermiştir. Bizim bilgimiz olmadan birisi el altından, listeleri yazıp oraya koydu. Sadece işten çıkarılan arkadaşımız odur. Çünkü işe alınması etik olmamıştır.
Seçim takvimi başladıktan sonra alınanlarla ilgili birçok yerde tasarrufta bulunuldu. Biz kimsenin ekmeğinden olmasını istemiyoruz. Buradan kimsenin işten atılmasını istemediğimizi hep birlikte kararlaştırdık.
Otobüste sağda, solda bazılarının bilinçli, bilinçsiz kulaktan dolma bilgilerle “CHP geldi, 70 kişiyi işten attı” söylemi kesinlikle yanlıştır. İşten 1 arkadaş çıkarıldı. Onun da işe alınma şeklini söyledim.
Seçimin hemen öncesinde işe alınanlar vardı, onlarla ilgili tasarrufta bulunmadık.

2.500 LİRALIK ZAM UTANÇ VESİKASIDIR. 2.500 LİRALIK ZAM UTANÇ VESİKASIDIR.

TEMİZLİK İŞÇİSİ ALINACAK
Şimdi yaz mevsimindeyiz. Temizlik işleri müdürümüz şöyle bir taleple bize geldi: “Yaz mevsimi, dışardan çok kişi geldi. Şehir kalabalıklaştı. Temizlik işlerinde aksamalar oluyor. Bu aksamaları gidermek için personel lazım.”
Fazlalık var. Bundan temin edelim dedik. Arkadaşlarımızın belirlediği isimlerden bazılarına orada ihtiyaç var. Baktık ki arkadaşlarımız orada çalışmak istemiyor. “Belim ağrıyor” gibi bir sürü bahane ürettiler. Son çare, mecburen yaz mevsimine münhasıran, belli sayıda temizlik işçisi alacağız.
Bunun dışında tesislerimizde garsona ihtiyacımız var.

Yürüyüş yolu yaklaşık 150 - 200 bin TL zarar ediyordu. Belli dokunuşlarla oradaki zararı bitirdik.

BALDIZININ SAĞLIKÇILAR PARKINDA ÇALIŞMASI
Sıkıntılı işletmelerden bir tanesi Sağlıkçılar Parkı. Bir gün eşimle Sağlıkçılar Parkına gittik. Ben esnaflık yaptım. Çok iyi bir gözlemciyim.
Hemen örümcek ağlarını görürüm, baktım bir düzensizlik var. Girişte siyah kısım var, üzerinde kuş pislikleri var. Çaydanlıktan sular akıyor. Bir düzensizlik, başıboşluk. Orada bir müşteri oturuyor. Eşime dedim ki arayıştayım, “Bazı işletmeci arkadaşlarla konuştum. Bu işletmelere çeki düzen verecek, nitelikli yönetici lazım” dedim.
Eşim kardeşi Nurdan hanım.. “Bizim Nurdan burayı mis gibi yapar” dedi. Ben de, “Söyle ona gelsin” dedim. Hanım rica etti. “Gel burayı bir gör” dedi. Nurdan hanım geldi. Sigortası yapılması, işe girişi yapılmadı. Yapılacakları listeledi. Oradaki arkadaşların müşteriye nasıl davranması gerektiğini, nasıl cironun artabileceğini, bilgi birikimini anlattı. Kendisi eline fırçayı aldı gitti tuvaletleri temizledi. Bunların hepsi kayıt altında. Biliyorum, yarın önümüze başka bir şey koyabilirler. Buradaki iyi niyeti göstermek için hepsini kayıt altına aldım.

1 GÜNLÜK SİGORTA GİRİŞİ YAPILDI
Nurdan hanımın işe girişi yapılmadı. Personel müdürümüz, “Burada elektrik var. Düşer bir şey olur. 1 günlük sigorta giriş çıkışı yapalım” dediler. 1 günlük, 7. Ayın 1’i itibariyle 1 gün iş giriş çıkışı vardı. Bugüne kadar oraya kattıkları ve yaptıkları için de belediyemizden 1 kuruş almamıştır.
Nurdan hanım konfeksiyoncudur. Çalışmak gibi bir derdi yok. Sadece benim ricam, burayı zarardan kurtaralım, temiz bir yer yapalım.
Gidenler varsa bir daha gitsin. Oradaki rakamların nasıl değiştiğini arzu edene vereceğim. 4 bin küsur olan ciro 16 bin liralara çıktı.
Gidiyorsunuz, oturuyorsunuz, çayınız hemen önünüze geliyor. Oradaki personel Nurdan hanımın tecrübesinden faydalandı.
Orada sadece tost yapılıyordu. Çay makinesinden sular akıyordu.
Ben inanın teşekkür ediyorum. Oraya kattığı değer için teşekkür ediyorum. Bunu 1 lira almadan, belediye işçisi olmadan bize destek olmak adına yapmıştır. 1 günlük sigorta girişi vardır.

Ben dedim ki, “Birileri kendi insanlarını, yakınlarını belediyelere dolduruyor. Biz asla yapmayacağız.” Binlerce başvuru var. Direniyoruz almamak için. Ama mecburen temizlik işçisi ve garson alacağız. Onun için de komisyon kurduk. Ben alım işlerine karışmadım. Garson ve temizlik işçisi alımını 6 kişilik komisyon yapıyor.

Bugüne kadar 1 tane satın almacı alındı. 2 tane veteriner alındı. 1 tane de hukuk işlerine arkadaşımız alınmıştır. Hiçbirine dahlim yoktur.

AKRABAMIN İŞE BAŞLADIĞI TESPİT EDİLSİN, BÜTÜN  TRABZON’DAN ÖZÜR DİLEYECEĞİM
Ortahisar Belediye Başkanı olduktan sonra, hani konuşuluyor ya, “Akrabalarını Ahmet Kaya belediyeye doldurdu.”
Ortahisar Belediye Başkanı olduktan sonra benim belediyede bir tane akrabamın işe başladığı tespit edilsin, bütün  Trabzon’dan özür dileyeceğim.

Kaldı ki benden önce de belediye başkanı arkadaşımız görev yaptı. Herkes ekibiyle çalışır. O kadar haksızlık yapıldı ve yapılmaya devam ediyor ki, bilen bilmeyen o kadar çok şey söylüyor ki...
Ben bunları kamuoyunun vicdanına ve Allah’a havale ediyorum.
Ben başkan olduktan sonra bir tane akrabam burada işe başlamamıştır."

Editör: Ömer Altıntaş