Kurban artıklarını gelişigüzel bırakmamaları konusunda uyarı yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim yaptığı açıklamada uygun olmayan yerlerde açıkta bırakılan kurban artıklarının hem çevre ve görüntü kirliliğine sebebiyet vereceğini hem de sağlık açısından zararlı olacağını belirtti.
Vatandaşlardan kurban artıkları hususunda daha fazla hassasiyet göstermelerini isteyen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ Kıymetli hemşehrilerimizden özellikle Kurban Bayramı'nda çevre temizliği ve kurban atıklarının bertaraf edilmesi konusunda daha hassas ve özenli olmalarını rica ediyoruz. Kurban keserek ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız kurban kesim yerlerinin dışında kurban kesmemelerini rica ediyoruz.  Kurban atıklarının çöp konteynerlerine atılması, dere ve ırmak kenarlarına bırakılması ya da açıkta bırakılması halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Çöp konteynırlarına atılan kurban atıkları ve sakatatlar hava sıcaklıkları nedeniyle çevreye kötü koku yayacak ve sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir. Vatandaşlarımızın genel çevre temizliği kurallarına uyarak kurban artıklarını usulüne uygun şekilde toprağa gömerek imha etmeleri  çevre sağlığı için yapılacak en doğru davranış olacaktır. Kurallara riayet etmeyen vatandaşlarımıza yetkililer tarafından cezai işlem uygulanacaktır. Değerli hemşehrilerim; kurban keserek dinimiz gereği ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kurbanımıza halel getirecek davranışlardan sakınmalıyız. Gereken hijyen tedbirlerinin alınacağını temenni ederek başta Akçaabatlı hemşehrilerim olmak üzere tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. “ dedi.
Kurban Bayramı boyunca denetimlerde bulunacak olan Akçaabat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kurban artıklarını gelişigüzel çevreye bırakan vatandaşlar için yasal işlem uygulayacak.

Editör: Muharrem Altıntaş