banner277

Pelitli'de kentse ldönüşüm başlıyor !

Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 132 adet binanın yıkım ihalesi gerçekleştirildi.

Pelitli'de kentse ldönüşüm başlıyor !

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ihale süreci tamamlanan 132 adet binanın yer aldığı 78 bin metrekarelik alanda yıkım çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Pelitli'nin eski Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı’ya geçmişte gösterdiği özveri için de teşekkür eden Genç “Çok uğraştı, çabaladı bunu biliyorum. Şimdi Pelitli mahallemizde devam eden kentsel çalışma doğrultusunda yıkım ihalesini gerçekleştirdik. İç içe geçmiş binalar ve hiçbir sosyal donatısı olmayan bu alan yeni yüzüyle halkımızın hizmetine sunulmuş olacaktır. Burada Pelitli mahallemiz sakinlerinden biraz daha sabır istiyoruz. Yıkım çalışmaları yapılırken yıkım alanlarının içerisine çocukların veya işi olmayan hiçbir vatandaşın güvenlik tedbiri açısından girmemesi önem taşımaktadır. Kentsel dönüşüm projelerinin organizatörü belediyedir. Vatandaşımızı kentsel dönüşüme inandırmanın, uygulamanın başarıya ulaşması açısından belediyelerin büyük önem taşıdığını biliyorum. Demokrasilerde halka rağmen icraat yapılamayacağını, halkın kentsel dönüşüme dahil edilmesinin her zaman birinci öncelik olması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Trabzon’un çarpık yapılaşmasına hep itiraz etmiş birisi olduğunun altını çizen Genç, "Geçmişte ‘Trabzon’da bu saatten sonra yapacak değil, yıkacak bir belediye başkanına ihtiyaç var’ demiştim. Şimdi ben de belediye başkanıyım. TOKİ başkanımla konuşuyorum ve bunu söylüyorum; Trabzon’u ne kadar yıkarsak o kadar güzelleştiririz. Ben bu şehirde çarpık yapılaşma adına ne kadar yıkabileceksem yıkacağım. Büyükşehir belediyemiz ile bu işleri konuşuyoruz. Şimdi düşünün hiçbir sosyal alanı olmayan sağlıksız mekânlarda sağlıklı nesillerin yetişmesi mümkün mü, değil. Bu nedenle ben Ortahisar’da ne kadar yeşili artırabilirsem kendimi mutlu addedeceğim. Hizmette devamlılık esastır. TOKİ ile yürütülen çalışmaların dışında kendi imkânlarımızla da yeni yaşam alanlarını şehrimize kazandırmaya çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu arada Trabzon’da 2014 yılı ilk 6 ayında bin 213 bina için yapı ruhsatı verildiği belirtildi.

TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün Yapı İzin İstatistikleri’nden derlediği bilgilere göre, Trabzon’da 2014 yılı ilk 6 ayında (Ocak-Haziran dönemi) toplam bin 213 bina ve 13 bin 784 daire için yapı ruhsatı verildi. Yapı ruhsatı verilen alanların yüzölçümü toplamda 3 milyon 179 bin 677 metrekare oldu. Bu alanın yüzde 74,4’ü konut kullanım alanı, yüzde 12,7’si konut dışı kullanım alanı ve yüzde 12,8’i ise ortak kullanım alanı olarak ayrıldı. Verilen yapı ruhsatlarında; konut kullanım alanının toplam alana oranı bakımından, Trabzon ili Türkiye ortalamasının (yüzde 56,7) oldukça üzerinde yer alarak, Sinop’tan (yüzde 76,6) sonra en yüksek orana sahip 2. il oldu.

Öte yandan ilk 6 ay içinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam değeri Trabzon ili için 2 milyar 72 milyon 756 bin 545 TL olarak gerçekleşti.

YAPI KULLANIM RUHSATLARININ YÜZDE 92,9’U İLK 3 AYDA VERİLDİ


Trabzon ilinde 2014 yılı ilk 3 ay (Ocak-Mart dönemi) içinde verilen ruhsat sayısı, ilk 6 aydaki (Ocak-Haziran dönemi) toplam ruhsat sayısının yüzde 92,9’unu oluşturdu. Bir başka deyişle, ilk 6 ayda verilen bin 213 bina ruhsatının bin 127’sinin ilk Ocak-Mart döneminde, 86’sının ise Nisan-Haziran döneminde verildiği görüldü. 2014 yılı ilk 6 ay itibariyle Türkiye geneline bakıldığında, Trabzon ili yapı ruhsatı alınan bina sayısı bakımından 21. il; yüzölçümü ve değer açısından 10.il ; daire sayısı ve toplam konut kullanım alanı açısından 9. il oldu.

TRABZON’DA 2014 YILI İLK 6 AYINDA 1 292 BİNA İÇİN YAPI KULLANIM İZİN BELGESİ VERİLDİ


Trabzon’da 2014 yılı ilk 6 ay itibariyle, yapı kullanım izin belgesi alınan bina sayısı bin 292, daire sayısı 7 bin 78 olurken, yapı kullanım izin belgesi alınan alanların toplam yüzölçümü 1 milyon 375 bin 951 metrekare, bina değeri ise 885 milyon 85 bin 950 TL oldu. Yapı izin belgesi alınan alanların yüzde 71,5’i konut kullanımı alanı, yüzde 18’i konut dışı kullanım alanı ve yüzde 10,5’i ortak kulanım alanı olarak gerçekleşti.

YAPI KULLANIM İZİN BELGELERİNİN YÜZDE 88,9’U İLK 3 AYDA VERİLDİ

Trabzon ilinde 2014 yılı ilk 3 ay(Ocak-Mart dönemi) içinde verilen yapı kullanım izin belgesi sayısı ilk 6 aydaki (Ocak-Haziran dönemi) toplam yapı kullanım izin belgesi sayısının yüzde 88,9’unu oluşturdu. Bir başka deyişle, ilk 6 ayda verilen 1 292 izin belgesinin bin 148’si Ocak-Mart döneminde, 144’ü ise Nisan-Haziran döneminde gerçekleşti.

2014 yılı ilk 6 ay itibariyle Türkiye geneline bakıldığında, Trabzon ili yapı kullanım izin belgesi verilen bina sayısı bakımından 19. il, yüzölçümü bakımından 16. il, yapı değeri bakımından 20. il, daire sayısı bakımından 15. il ve toplam konut kullanım alanı bakımından ise 11. il oldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 20:17
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273