banner277

Mustafa Beyazlı fahri konsolos oldu

Romanya Trabzon Fahri Konsolosluğu düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Mustafa Beyazlı fahri konsolos oldu
Trabzon'un Değirmendere Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılış törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Romanya Büyükelçisi Romanya Ankara Büyükelçisi Radu Ononfrei, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Erdoğan Bayraktar, Faruk Özak, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Romanya Trabzon Fahri Konsolosu Mustafa Beyazlı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve çeşitli ülkelerin fahri konsolosları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Öz, “Bugün çok anlamlı bir açılışta yine bir araya geldik. İlimizde fahri konsoloslukların açılması ve sayılarının her geçen gün artması; ülkemizin ekonomik yönden kalkınması, bölgesel ve küresel güç olmasının yanında Trabzon’un tarihi misyonuyla da yakından ilgilidir. Bu durum ayrıca tarihi ipek yolu üzerindeki Trabzon’un, ticaret ve sanayi merkezi olması konusunda da emin adımlarla ilerlediğinin göstermektedir” dedi.

Romanya Büyükelçisi Romanya Ankara Büyükelçisi Ononfrei ise, fahri konsolosluğun iki ülke arasındaki dostluğun bir ifadesi olduğunu söyledi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, konsolosluğun iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileri taşıyacağına inandığını belirtti.

AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Türkiye ile Romanya’nın kültürel anlamda benzer yanlarının olduğuna vurgu yaparak, “Bu konsolosluk iki devletin ortak olan yönlerine katkıda bulunacaktır” dedi. Faruk Özak ise, çok sayıda konsolosluğun ilimizde açılmasının Trabzon’un marka değerini katkı vereceğini ifade etti. Ortahisar Belediye Başkanı Genç ise, “Bu konsolosluk iki ülke arasındaki ticareti ileri seviyelere taşıyacak” derken, Fahri Konsolos Beyazlı ise, “Gerek ilimiz ve gerekse ülkemizin ticari hacmini yukarı seviyelere taşımak için yüklendiğim bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğim” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından konsolosluğun açılışı gerçekleştirildi. 
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 22:43
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273