banner277

KURBANLIKLAR EL YAKIYOR

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların fiyatları belli oldu. Geçen seneye göre bu yıl hayvan fiyatlarında artış görünüyor.

KURBANLIKLAR EL YAKIYOR
ÜLKE GENELİNDE KURBANLIKLAR EL YAKIYOR 

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların fiyatları belli oldu. Geçen seneye göre bu yıl hayvan fiyatlarında artış görünüyor.
 
Bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçtiğimiz yıla oranla artması satışları düşürdü.

Geçtiğimiz yıl 3 bin 500 liraya satılan danalar bu yıl 4 bin 500 liradan alıcı bekliyor. Hal böyle olunca da kurbanlık almak için pazara gelen vatandaşlar eli boş dönüyor. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının yükselmesinin en büyük sebebi et fiyatlarının artması. Zamlanan kurbanlıklara vatandaşlar bakmakla yetiniyor. Bu yılki kurban pazarlarında en uygun kurbanlık ise küçükbaş hayvanlar. Pazarda küçükbaş hayvanlar 600 ile bin lira arasında satılırken, büyükbaş kurbanlıklar ise 3 bin 500 liradan başlayıp 12 bin liraya kadar değişen fiyatlarla alıcı buluyor. Büyükbaş hayvanlarda geçen yıla oranla bin 500 lira yükseliş gözlenirken, küçükbaş hayvanlarda bu rakam 100 lira olarak dikkat çekiyor.
KURBANLIK HAYVANLARIN FİYATI NEDEN YÜKSEK?

Trabzon Hayvan Pazarında Satış yapan Ayhan Yazıcı "Bu yıl kurbanlıklar geçtiğimiz yıla oranla pahalı bunun en büyük sebebi ise et fiyatlarının artması geçtiğimiz yıla oranla büyükbaş hayvanlarda bin 500 lira artış gözlenirken küçük baş hayvanlarda da bu rakam 100-150 arasında değişiyor. Bu yıl kurban da en uygun kurbanlık küçük baş hayvanlar pazarda 600 ile bin lira arasında küçük baş kurbanlık bulmak mümkün. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda 15 hayvan satmıştık, bu yıl ise daha siftah yapmadık desek yeridir. Vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını yüksek buluyor" dedi.

Hayvan pazarına kurbanlık bakmaya gelen Selim Atmaca isimli vatandaş ise  "Geçtiğimiz yıl dört ortak bir araya gelerek büyükbaş kurbanlık kesmiştik. Bu yıl ortaklardan ikisi kesemeyeceğini beyan ederek ortak olmadı. Bu yıl kurbanlık fiyatları çok yüksek geçtimiz yıl 3 bin lira olan bir dana bu yıl 4 bin 500 liradan satılıyor. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın kurbanlık kesmeye gücü yetmiyor" şeklinde konuştu.

KURBANLIKLAR EL YAKIYOR 
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık hayvanların fiyatları belli oldu. Geçen seneye göre bu yıl hayvan fiyatlarında artış görünüyor.
TRABZON VE İLÇELERİNDEKİ KURBAN PAZARLARINDA HAYVAN BARINAKLARI YAPILMAYA BAŞLANDI 
Kurban bayramına sayılı günler kala Trabzon'daki kurban pazarlarında hummalı bir çalışma başlatıldı. Delikli Taş'daki kurbanlık pazarında Trabzon Büyükşehir Belediyesi kantinlerinden mescitlerine, internetine kadar tüm hizmetleri düşünen yetkililer, kurban çadırlarını günler öncesinden hazırladı. 

Gece-gündüz aralıksız çalışan işçiler, kurbanların Trabzon'a ve İlçelerine girişi yaklaşırken çadırları hazırlıyor. Kurban pazarında kantinlerden mescitlere, elektrik direklerinden internete kadar tüm hizmetler düşünüldü. Yetkililer  "Şuan çadırlarımız kuruluyor. Sosyal faaliyet alanlarımız,  mescit alanlarımız, elektrik direkleri ve internet gibi tüm hizmetlerimiz hazırlanıyor" dedi.
Suyun kurban satışı yapan esnaf için önemli olduğunu vurgulayan Belediye Yetkilisi , " Kurban Alanına Suyu çektik Seyyar Tuvaletlerimizi,.
Elektrik direklerini yerleştirdik. Işıklandırmaları yüksek yaptık dedi.Kurban Alanının şuan yarısı doldu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2015, 15:22
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273