banner164

Devlet Tüm Kurumları İle Deprem Bölgesinde

Elazığ Sivrice'de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi. Depremde 32 kişi hayatını kaybederken 45 Kişi Enkaz altından Canlı kurtarıldı.

Devlet Tüm Kurumları İle Deprem Bölgesinde
banner232

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesi 6,8 büyüklüğünde deprem ile sallandı. 

Enkaz altından 45 kişi çıkarıldı
Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde saat 20.55'te meydana geldi.


Depremde 33 kişi hayatını kaybederken, 1.607 kişinin depremden sonra hastanelere başvurduğu aktarıldı.

Deprem sonrası AFAD koordinasyonunda enkazdan kurtarılan kişi sayısı 45'e yükseldi.

Depremde yaralananlardan bin 503 kişi ise taburcu edildi.
 

AFAD'dan yapılan açıklamada, toplam artçı sayısının da 533 olduğu belirtildi.

Depremde kurtarma işlemleri gece boyunca soğuk havaya rağmen artarak devam etti. Devletin tüm kademeleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve diğer bakanlar Elazığ'da deprem bölgesinden bir an olsun bile ayrılmadı. Kurulan Çadıtrları Aş evlerini ve gelen yardımları tek tek kontrol etti . Bakan Soylu evsizler için kurulan barınma alanlarını tek tek gezdi vatandaşları dinledi . 

TSK'ya ait 9'uncu uçak da Elazığ'a intikal etti
Deprem Bölgesine Trabzon ve İlçelerinden TIR'lar dolusu yardım ve Vakfıkebir,Şalpazarı,Beşikdüzü ve Çarşıbaşı İlçesinden Ekmek gönderildi.
Alandaki çalışmalarda 3 bin 433 arama kurtarma personeli ile beslenme, barınma, enerji, haberleşme ve psikososyal çalışma gruplarından 192 personelin görev yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, "Yapılan çalışmalarda 17 bin sıcak yemek, 5 bin kahvaltı, 7 bin çorba, 13 bin 550 bardak çay, 6 bin 275 su, 6 bin 495 ekmek, 6 bin 286 kutu ikram malzemesi, 1251 battaniye, 1211 ısıtıcı, 23 çadır ve 286 yatak dağıtımı yapılmıştır." ifadesi yer aldı.

Depremden etkilenen vatandaşlar spor salonuna sığındı
Yıkılan binalarda kurtarma çalışmaları sürüyor

Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.656 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Bakanlar deprem bölgesinde
Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirildi.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

"Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik. Arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor. Sivrice merkez olmak üzere taşrada kayıplar olabilir değerlendirmesi var. Netleştirmek için arkadaşlarımız çalışıyorlar." diye konuştu. 

Enkazdan 45 kişi sağ çıkarıldı

Depremin hemen ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar toplam 45 kişi enkaz altından çıkarıldı.

Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Trabzon ,Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye'nin kuzeyinde de hissedildi. 

İstasyon Caddesi'nde deprem sonrası yangın

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstasyon Caddesi'nde bir binanın çatısında yangın çıktı.


GSM operatörlerinden bölgedeki vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ'daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

Kurum ve kuruluşlar harekete geçti

AFAD, Türk Kızılay, UMKE, itfaiye, sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri ile bazı belediyelerin arama kurtarma ekipleri süratle bölgeye yönlendirildi.

AFAD açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20.55'te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ise depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı. 

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273