banner230

TTB’den Fındık Dikim ve Budama Eğitimi..

-64 üreticiye 6 bin fidan ücretsiz dağıtılacak. -4-5 Aralık’ta “Dekara 500 Kilo” sloganı ile tek dal fidan dikimi yapılacak

TTB’den Fındık Dikim ve Budama Eğitimi..
banner232


 

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Dikim ve Budama Eğitimi ve uygulama çalışması 2-5 Aralık tarihlerinde yapılacak.
 
Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışması kapsamında tek dal sistemi ile dikim yapacak 64 üreticiye 6 bin fındık fidanı ücretsiz olarak dağıtılacak.
 
TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta klasik ocak sisteminin yerine verim ve kaliteyi arttıran tek dal şekliyle dikim yapacak üreticilere gerekli eğitimi verdikten sonra fidanları dağıtıp dikim yaptıracaklarını söyledi.
 
Eyyüp Ergan’ın verdiği bilgiye göre, arazinin yapısına göre 5, 6 ve 7 metre aralıklarla tek dal sistemi ile dikeceklerle ilgili başvurular alınıp değerlendirmeler yapılarak isimler belirlendi.
 
Dikim ile birlikte verimi önemli ölçüde arttıran budama ile ilgili olarak 2 Aralık Pazartesi günü Araklı’nın Ayvadere mahallesinde üreticilere uygulama yapılarak bilgiler verilecek.
 
Keşap Fındık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ile başkan yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından Ayvadere’de verilecek bilgi ve yapılacak uygulamaların ardından 3 Aralık Salı günü TTB’nin Çok Amaçlı Salonu’nda da fidan dikimi yapacaklar eğitilecekler.
 
Daha sonra Giresun’dan temin edilen ve Yomra Sivrisi olarak bilinen fidanlar tek dal sistemi ile dikim yapacak üreticilere dağıtılacak. Fidanlar 4-5 Aralık tarihlerinde belirlenen bahçelere sahipleri tarafından dikilecek.
 
Eyyüp Ergan, fındıkta verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarını 2002 yılından beri sürdürdüklerini ve örnek bahçeler oluşturarak bu alanda sektörde önderlik yaptıklarını hatırlatarak, “Tek dal dikim sistemini de ‘Dekara 500 Kilo’ sloganı ile yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanmak için fındıkta üretimi bugünkünün 4-5 katına çıkarmaktır” diye konuştu.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 13:11
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273