banner164

Akçaabat’ta tarih ortaya çıkartılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Akçaabat’ta tarih ortaya çıkartılıyor
banner232

Akçaabat’ta tarih ortaya çıkartılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. İl genelinde birçok tarihi yapıyı restore ederek şehre kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Akçaabat ilçesindeki tarihi Ortamahalle Konukevi’nin restorasyon çalışmalarına devam ediyor. 2 milyon 797 bin TL’ye ihale edilen restorasyon çalışmasının 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Dernekpazarı ilçesinin Çalışanlar Mahallesi’nde bulunan tarihi okul binasının restorasyonunu ve Ortahisar İlçesi’ndeki Taşkın Konağı’nı restore ettikten sonra şimdi de Akçaabat ilçesi Ortamahalle’de bulunan tarihi Konukevinin restorasyon çalışmalarına da başladı. 150 yıllık tarihi ahşap binanın sökümü tamamlanırken, restorasyon süresince sökülen tüm imalatlar yeniden imal edilerek yerlerine takılacak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tarihi yapıların yaşatılmasına büyük önem verdiklerini ifade etti. Kentsel dönüşüm çalışmalarında bu alanda çok büyük adımlar attıklarını ifade eden Gümrükçüoğlu, muhtelif alanlarda bulunan tarihi yapılarla da özel ilgilendiklerini ifade etti. Başkan Gümrükçüoğlu, “Dernekpazarı ilçemizde tarihi okul binasını restore ederek şehrimize kazandırmış olduk. Aynı şekilde Akçaabat Ortamahalle’de tarihi Konukevinin restorasyon çalışmalarına başladık. Ortahisar ilçemizde tarihi Kızlar Manastırı’nın restorasyonunda sona gelmiş durumdayız. Yine Ortahisar ilçemizde tarihi Taşkın Konağı’nın restorasyonunu tamamlamıştık. Trabzon’da tarihi korumaya, ortaya çıkarmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner233

banner260