banner164

Ev İçi Şiddeti Önleyecek Tedbirler Acilen Alınmalıdır

Trabzon Barosu Başkanı Av.Sibel Suiçmez yayınladığı mesajda ''Korona virüs salgını nedeniyle evlerdeki izolasyonun ev içi şiddeti arttırdığı bu süreçte yardım hatlarına gelen başvurulardan ve durmayan kadın cinayetlerinin önlenmesi için gerekli önlemlerin acilen alınmasını istedi''

Ev İçi Şiddeti Önleyecek Tedbirler Acilen Alınmalıdır
banner232

Baro Başkanı Av.Sibel Suiçmez Açıklamasında ;

Korona virüs salgını nedeniyle evlerdeki izolasyonun ev içi şiddeti arttırdığı bu süreçte yardım hatlarına gelen başvurulardan ve durmayan kadın cinayetlerinden anlaşılmıştır.
İlgili kurum ve kuruluşlar tarafından konunun öneminin algılanmasıyla, acilen sosyal politikalar oluşturulmalı, önlemler alınmalı Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere bu yönde destek verilmelidir. 
Pandemi ortamında şiddete maruz kalan veya kalacak olan kadınlarımızın başvuruları konusunda titiz davranılmalı, kadınların kolluğa, hastanelere, Barolara ve Adliyelere gecikmeksizin erişimleri sağlanmalıdır.
HSK’ın 30.03.2020 tarihli kararının 11. Maddesinde yer alan “6284 sayılı kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin korona virüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiği” yönündeki görüşü, şiddet uygulayana karşı uzaklaştırma tedbirinin uygulanmamasına neden olacaktır. Ev içindeki şiddetin yoğun yaşandığı ülkemizde, üstelik virüs salgını nedeniyle şiddetin arttığı bir dönemde bu karar ev içi şiddeti daha da arttıracak,  çocuk ve kadınlarımızı korumasız bırakacaktır.
Trabzon Barosu olarak; virüs salgını sürecinde, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ev içi şiddeti önleyecek, kadın ve çocukları koruma altına alacak önlemler alınmasını, illerde oluşturulan Pandemi kurulları tarafından bu konunun da planlamaya alınmasını ve HSK’nın 30.03.2020 tarihli kararındaki 11. Maddeyi geri almasını talep ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 
                        

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 17:13
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273