banner277

Cora”Burada Google Siyaseti Yapmayın”

*CORA, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde muhalefeti eleştirdi*

Cora”Burada Google Siyaseti Yapmayın”

*BURADA GOOGLE SİYASETİ YAPMAYIN*
 
 
AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) devam eden Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde, muhalefeti eleştirdi.
 
AK Parti’nin çevre ve şehircilik konusunda çok hassas davrandığını vurgulayan CORA, “AK Parti iktidarı olarak çevre alanında güzel bir sınav verdik ve bunda büyük bir başarı ortaya koyuyoruz. Bunu kara çalmayla bozmanız asla mümkün değildir.” diye konuştu.
*AFET BÖLGESİNDE GÖRÜNÜP SORNA KAYAĞA GİTMEDİK*
AK Parti Milletvekili CORA, devletin ilgili tüm kurumlarının afet olduğu anda afet bölgesine gittiğini vurguladı. CORA, Elazığ deprem bölgesine yaptığı ziyaretten sonra Erzurum’a kayak yapmaya giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu’nu örnek göstererek, “Sayın Bakanımız ve bakan arkadaşları, afat olur olmaz Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ilgili afat bölgelerine hep gittiler, oralarda vatandaşımızın yanında yer aldılar, acıları paylaştılar, yaraları sardılar; öyle, dostlar alışverişte görsün misali, deprem mahalline uğrayıp oradan kayak yapmaya gitmemişlerdir. Bunu, bir defa, bilmemiz gerekiyor. Afet bitmeden, enkaz kalkmadan, vatandaşlarımız huzurla ve güvenle evlerine yerleşmeden olay mahallerinden ayrılmamışlardır. Gece gündüz, yaz kış demeden olay yerinde vatandaşımızın yanında yer alarak alnı ak, başı dik bir şekilde milletimizin dualarıyla beraber olay mahallerinden ayrıldılar. Talimatları yerinde verdiler, takip ettiler, terk edip gitmediler. Bir hakkı teslim etmemiz gerekiyor; burada hariçten gazel okumamak gerekiyor, ahkâm kesmemek gerekiyor.” dedi.
*NİŞANTAŞI’NDA KAHVE YUDUMLARKEN TWEET ATMAYIN*
“Hiçbir sorumluluk almadan, sadece akıl vermekle bu işler olmuyor.” diyen CORA, “Google'dan topladığımız belgelerle, fotoğraflarla burası meydan okuma yeri değildir. Burada Google siyaseti yapmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Milletten bihaber yaşayanlar; deprem, afat bölgesi olduğunda Nişantaşı'nda oturup, orada kahvesini yudumlayıp "tweet" atarak siyaset yapılmaz. Olay mahalline gidip milletin acısını bizzat yaşamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.
*BÜTÇEDE İKİLEM YAŞIYORUZ*
Bakanlıkların bütçesinde ikilem yaşandığının altını çizen CORA, “Şimdi, farklı farklı bakanlıkların bütçelerini gerçekleştiriyoruz. Bütçede çok ciddi bir ikilem yaşanıyor. Yani Enerji Bakanlığının bütçesinde ‘Türkiye'nin yer altı zenginlikleri var, Türkiye'nin madenleri kendisine yeter, hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Yenilenebilir enerjiyi niye hayata geçirmiyorsunuz, bu oranlar niye yükselmiyor.’ deniliyor ama Çevre Bakanlığının bütçesine gelindiğinde, maden sahalarının çevreyi kirlettiğinden bahsedilmesi tamamen ikircikli bir davranıştır.” dedi.
*BİZE DERS VERMEK HADDİNİZE DEĞİL*
AK Parti’nin çevre duyarlılığı konusunda oldukça hassas davrandığını sözlerine ekleyen CORA, “Sadece çevreyi değil, tabiatı her yönüyle dikkate alan bir partiyiz.” ifadesini kullandı. CORA, “Nesli tükenmekte olan bir kuşa takılan çiple onun günlük aktivitelerini takip edecek kadar duyarlı bir siyasi harekete, anlayışa ve zihniyete burada çevre dersi vermek sizin haddinize değildir. İstanbul'da gaz maskeleriyle dolaşılan, çöp dağlarıyla orada çevreyi kirleten, çukurlara bulaştıran bir yaklaşımın bize çevre dersi vermesi bizi hiçbir şekilde doğru bir yöne yönlendirmez. Aynı şekilde, ormanlarımızı ateşe verenler, yakıp yıkanlar; bir defa şehirleri yaşanamaz kılan, çukurlarla, barikatlarla terörize edenler şimdi kalkıp orada yaktıkları, yıktıkları yerlerde kentsel dönüşüm yaparken kalkıp bize iç mimarlık, mimarlık dersi veremez, estetik dersi veremezler.” açıklamalarında bulundu.
*ÇEVRE DUYARLILIĞI KONUSUNDA TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEKTİR*
CORA, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Türkiye, esasında dünyayı en az kirleten ülkelerin başında gelmektedir. 81 ili doğal gazla buluşturmamız bir defa hava kirliliği noktasında çok önemli bir adım attığımızı göstermektedir. Her bir şehir merkezimizde elektrik hatlarını yerin altına almamız esasında önemli bir görüntü kirliliği ortadan kaldırdığımızı göstermektedir. Her bir şehirde yine, yaptığımız katı atık tesisleriyle, katı atık depolama tesisleri, bunların işte, biyoenerjiye dönüştürülmesiyle beraber çöp dağlarının ortadan kaldırılmasıyla şehirlerdeki pis kokuları ortadan kaldırdık. Yine, içme suyu arıtma tesislerimizle beraber milletimizi temiz suya kavuşturduk. Her bir tarafta oluşturduğumuz millet bahçeleriyle işte, yeşil koridorlarla birlikte muazzam yeşil alanlar oluşturduk, milletimizin nefes alacağı alanlar oluşturduk. Şehirlerdeki metruk, çirkin ve çarpık görüntüyü kaldırmak için kentsel dönüşümleri hayata geçirdik. AK Parti iktidarı olarak çevre alanında güzel bir sınav verdik ve bunda büyük bir başarı ortaya koyuyoruz. Bunu kara çalmayla bozmanız asla mümkün değildir.”
*DEĞİRMENDERE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ*
Çevre Bakanlığı’nın çevreyle ilgili şikayetleri çok hassas şekilde incelediğini söyleyen CORA, Trabzon’daki Değermendere Vadisi’ni örnek verdi. CORA, “Çevre Bakanlığı çok duyarlı bir şekilde davranmaktadır. Bir tane örnek vermek istiyorum; Trabzon'da Maçka Vadisinden gelen Değirmendere vardır. Orada bir fabrikanın atıklarını dereye boşalttığı yönünde bir ihbar geldi, ben de olay mahalline gittim, baktım ki gerçekten böyle bir durum var. Hemen Çevre İl Müdürlüğünün ihbar hattını aradım, baktım, bir saat içerisinde oraya geldiler, hemen ilgili firma hakkında tutanak tuttular, ceza işlemi tesis ettiler. Bunu bizzat teyit ettim, kontrol ettim, denetimimizi yaptık, bu hassasiyetle, bu duyarlılık hareket eden bir yaklaşımımız var.” dedi.
--------

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 15:44
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner285

banner273