banner164

Çeyrek Altın Ne Kadar ?

Haber : Melek Çakır www.trabzonhaber24.com Yatırım yapacak veya hediye almayı düşünen vatandaşın yakından takip ettiği çeyrek altın bugün yani 16 Ekim 2016 pazar günü ne kadar?

Çeyrek Altın Ne Kadar ?
banner232

 Çeyrek Altın Ne Kadar

Haber : Melek Çakır   www.trabzonhaber24.com  

Yatırım yapacak veya hediye almayı düşünen vatandaşın yakından takip ettiği çeyrek altın bugün yani 16 Ekim 2016 pazar günü ne kadar? Çeyrek altın fiyatları düne göre düştü. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 203.83 liradan alıcı bulurken altının gramı ise 124.21 liradan satılıyor. Spot altının onsu ise 1251.80 dolar.
Çeyrek altın fiyatları Türkiye’de altın yatırımı için en çok takip edilen kalemlerden biridir. Öyle ki çeyrek altın sosyal yaşamda da kendine yer bulmuştur. Bebek ziyareti için alınır; nişanlarda, düğünlerde, sünnetlerde takılır, altın günlerinde alınır ve bunun dışında pek çok vesile ile hediye olarak paylaşılır. Türkiye’de altın fiyatları ons, gram, cumhuriyet, tam, Reşat gibi birimlerle ifade edilirken bunlardan çeyrek altın en çok merak edilen ve takip edilenidir denilebilir. Çeyrek altın fiyatlarının çok yükseldiği dönemlerde ise gram altına olan ilgi ve talep artmaktadır.
ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2016, 20:44
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160