banner164

Doku Kültürü Laboratuvarı fidan ihtiyacını karşılayacak

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanları ile meclis üyeleri Giresun’daki Doku Kültürü Laboratuvarında incelemelerde bulundular.

Doku Kültürü Laboratuvarı fidan ihtiyacını karşılayacak
banner232

Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile birlikte Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) bünyesinde kurulan Doku Kültürü Laboratuvarı’nda incelemelerde bulunan TTB heyetine, Enstitü Müdürü Aysun Akar bilgilendirmede bulundu.
 
Aysun Akar, laboratuvarda özellikle fındık bahçelerinin yenilenmesi için ihtiyaç duyulan fidanların yetiştirileceğini belirterek, TTB’nin bu konuda yaptığı öncülüğe teşekkür etti.
 
Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’da, borsa olarak fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için uyguladıkları projelerde enstitü ile birlikte hareket ettiklerini belirterek, “Gelinen noktada bahçelerini yenilemek isteyen üreticilerin en fazla ihtiyaç duydukları fındık fidanları oluyor. Bu yıl 7 bin fidanı söküp dikmek üzere üreticilere ücretsiz dağıttık. Ancak fidan konusunda en sağlıklı yöntem doku kültürü laboratuvarında üretilecek fidanların kullanılmasıdır. Doku Kültürü Laboratuvarı bu ihtiyacı karşılayacağı için çok iyi bir yatırım olmuştur” dedi.
 
FAE bünyesinde kurulan Doku Kültürü Laboratuvarı, Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri’nin destekleri ile Türkiye Tanıtım Grubu tarafından finanse edilerek kuruldu.


 
sorulu

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273