banner277

Sümela ayine hazırlanıyor !

Yılda bir kez ayin yapılmasına izin verilen Sümela Manastırı’nda, Hristiyan aleminde “Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen 15 Ağustos’ta, Ortodokslarca beşinci kez ayin yapılacak.

Sümela ayine hazırlanıyor !

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, 88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010′dan itibaren yılda bir kez, bir günlüğüne Hristiyan Ortodoksların ayin yapmasına izin verilen tarihi Sümela Manastırı’nda, bu yıl da Hristiyan aleminde “Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos’ta ayin yapılması için hazırlıklara başlandı.

Trabzon Valiliği koordinesinde yürütülen hazırlıklar çerçevesinde, ayine katılacakların güvenlik, konaklama, ulaşım ve sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tedbirler alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin başkanlığında, Maçka Kaymakamı Alper Balcı, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Feyhan Kurnaz, Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer, jandarma, emniyet yetkilileri ve çeşitli kurumların temsilcilerinin katılımıyla toplantı yapıldı.

Toplantıda ayin sebebiyle tedbirler ele alındı. Ayine, manastırın avlusunun alanın dar olması sebebiyle yaklaşık 300 Hristiyan Ordodoks’un alınması planlanıyor. Önceki yıllarda olduğu gibi yine Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönetmesi beklenen ayin sebebiyle manastır ve çevresinde aralarında özel güvenlik ekiplerinin de olacağı yaklaşık 300 görevli bulunacak. Manastır içinde ve çevresinde görev yapacaklar, ayine katılanlara yardımcı olacak. Manastır ve bölgedeki güvenlik önlemleri ise jandarma tarafından alınacak.

“Ayin onur ve prestij konusu”

Trabzon Vali Yardımcısı Ertekin, yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı’nda ayine katılacak misafirlerin güvenliğinin sağlanması ve her türlü tedbirin alınması amacıyla toplantı yaptıklarını söyledi. Toplantıya emniyet ve jandarma görevlilerinin yanı sıra birçok kurumun temsilcisinin katıldığını ifade eden Ertekin, ayinin huzurlu, güvenli bir ortamda yapılması ve organizasyonda sorun yaşanması için tüm kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Sümela’da misafirlerin sorun yaşamadan ayinlerini yapacaklarını ifade eden Ertekin, “Sümela’daki ayin, Trabzon ile bizim için onur ve prestij konusu. Trabzon kültür ve sanat kentidir. Bu kentte inanç turizmi konusunda da misafirlerimizin en uygun, huzurlu ve güvenli şekilde ayinlerini yapmalarını arzu ediyoruz, onun için çalışıyoruz. İnşallah 15 Ağustos’ta da konuklarımız törenlerini huzurlu şekilde yaparak ülkelerine dönecekler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 21:01
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273