banner277

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu 2017 Toparlanma Yılı Olacak

Haber :Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ,yapmış olduğu açıklamada 2017 Yılının Toparlanma yılı olacağını ifade ederken şu konulara dikkat çekti.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu 2017 Toparlanma Yılı Olacak

 TTSO Başkanı Hacısalihoğlu 2017 Toparlanma Yılı Olacak 

Haber :Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ,yapmış olduğu açıklamada 2017 Yılının Toparlanma yılı olacağını ifade ederken şu konulara dikkat çekti.
 Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme rakamlarının beklenin üzerinde yüzde 5 gelmesini değerlendiren Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu  bu büyüme oranının 2017 yılının bir toparlanma yılı olduğunu gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin büyümesini destekleyecek olan küresel pazarlara özel sektörün daha fazla açılması gerektiğine dikkat çekti.
 
TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu geçtiğimiz yılın kayıplarının 2017 yılında telefi edilmesi için alınan önlemlerin olumlu sonuçlarının açıklanan ilk çeyrek büyüme verilerini yansıdığını ifade etti.  Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlar kurulunun iş piyasalarına yönelik aldığı kararların önemli olduğuna dikkat çeken Başkan M. Suat Hacısalihoğlu TOBB’un önderliğinde başlatılan nefes kredisinin piyasaların finansman ihtiyaçlarını karşılamada büyük rolü olduğunu kaydetti. Başkan Hacısalihoğlu, “ Türkiye genelinde nefes kredisi piyasaların finansman ihtiyacının karşılanmasında faydası oldu. Yine hükümetimizin KOSGEB eliyle piyasalara sağladığı sıfır faizli finans desteklerinin payı da önemlidir. Bu ve benzeri finansman destelerinin olumlu etkilerinin ilimizde esnaf, tüccar ve KOBİ’lerimize büyük destek sağladığı aşikârdır.”dedi.
 
Hacısalihoğlu, “ İlk çeyrekteki yüzde 5 büyümenin 2.8’i yurtiçi, 2.2’si net ihracat rakamlarından gelmiştir. Bu demektir ki  yurt içi taleplerin oluşmasına verilen desteklerin büyük katkısı olmuştur. Özellikle hükümetin mobilya ve beyaz eşya ürünlerinde KDV’leri düşürmesinin etkisi olduğu görülmektedir. Yine büyümeye etki eden net ihracat rakamlarının sürdürülebilir olması için ihracata desteklerin devam etmesi gerekmektedir. İhracata yapılacak olan destekler ülkemizdeki kapasite kullanım oranlarını artıracaktır. İlk çeyrekte gerçekleşen 11 milyar dolar yatarımın 7.6’sı portföy yatırımları, kalan 3.6 milyar doları doğrudan yatırımları kapsamaktadır. Yeniden ülkemizde sürdürülebilir bir büyüme hamlesi için olumlu gelen rakamlara etki eden destek ve teşvikler artarak devam edilmelidir. Bu olumlu hava ekonomimizde sürdürülebilir kılınması için önlemler uygulamaya koyulmalıdır.” Sözlerine yer verdi.
 
2017 yılının ilk üç ayındaki büyümenin beklenilen üzerinde gelmesi bir tesadüf olmadığını vurgulayan Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’da ihracat rakamlarının da ilk üç ayda yüzleri güldürmüş olduğunu anımsattı.  Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “   Ekonomideki olumlu hava Trabzon’a da yansımıştır. Trabzon 2017 yılının ilk üç ayındaki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 oranında artış kaydederek 330 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. 2017 yılının geri kalan bölümlerinde de Türkiye ekonomisinin toparlanması devam edeceğini umuyoruz. Özel sektörün daha çok yurt dışı bağlantılara yönelmesi, ihracat ve istihdam başta olmak üzere üretim ve gelir düzeylerinin artışına vesile olacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 17:39
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273