banner277

Togg törenle banttan indi

Togg'un Gemlik'teki üretim kampüsü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin katıldığı törenle açıldı. Araçlar Nisan 2023'te trafiğe çıkacak.

Togg törenle banttan indi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) tarafından üretilen elektrikli araçlar, 2023 yılı Nisan ayında trafiğe çıkacak.

Togg'un banttan indiriliş törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora,Bahar Ayvazoğlu,Adnan Günnar,Muhammet Balta,Trabzon'dan KTÜ Rektörü Prof .Dr.Hamdullah Çuvalcı ve Ak Parti Trabzon İl Başkanı Dr.Sezgin Mumcu'da katıldı .


Nisan ayına kadar yurt içi pazar içinde sınırlı sayıda araç üretilecek ve fabrikada üretim kademeli olarak artacak.

18 Temmuz 2020 tarihinde temelleri atılan fabrika, 27 ayda tamamlandı. Başlangıçta yıllık 100 bin araçlık üretim kapasitesi olacak fabrikanın üretim kapasitesinin 2030 yılına kadar 1 milyon adete yükseltilmesi planlanıyor.


Togg’un 300 kilometre ve 500 kilometre menzilli C-SUV ve sedan modellerinin trafiğe çıkacağı tarihe kadar Türkiye genelinde 2 bin adet elektrik şarj istasyonlarının kurulması hedefleniyor.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda (Togg), Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding'in yüzde 19'ar, Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) yüzde 5 ortaklığı bulunuyor.


Togg’un motoru için Alman Bosch, bataryası için Çinli Siro, entegrasyonu için Alman Edag, şasi sistemi için İngiliz Mira, tasarımı için İtalyan Prinfarina ile çalışıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2022, 20:01
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273