banner277

KORAY AYDIN;MHP KIVIRMIYOR TOP AK PARTİ'DE

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı, TBMM’nin yeni başkanvekillerinden MHP Milletvekili Koray Aydın ile Yüce Divan’dan TBMM Başkanlık Divanı’na uzanan yolculuğu ve koalisyon senaryoları üzerine yaptığımız bayram sohbetinden satır başları şöyle:

KORAY AYDIN;MHP KIVIRMIYOR TOP AK PARTİ'DE

 KORAY AYDIN;MHP KIVIRMIYOR TOP AK PARTİ'DE 

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı, TBMM’nin yeni başkanvekillerinden MHP Milletvekili Koray Aydın ile Yüce Divan’dan TBMM Başkanlık Divanı’na uzanan yolculuğu ve koalisyon senaryoları üzerine yaptığımız bayram sohbetinden satır başları şöyle:
-Yüce Divan’dan Meclis Divanı’na... Nedir bu mesaj?
Devlet Bey muhalefet kulisinde ayaküstü beni bir kenara çekerek teklifini yaptı. “Bu bir mesaj olur Türkiye’ye” dedi. Demokrasi üç ayak üzerine oturuyor. Biri yargı. Korkulacak değil ihtiyaç duyulacak bir alan. Bakanlık dönemimde çok ağır bir iftiraya uğradım. Anayasa Mahkemesi tarihine geçtim, 11 hâkim ittifakıyla beraat eden tek kişiyim. Bunun bana sağladığı avantajı görüyorum. 0 kilometre siyasetçiyim.

-17-25 olayında ağır suçlamalar oldu, tavsiyeniz nedir 4 bakana?
Benim yargılandığım konuyla, 17-25 arasında 1’e 100 bin fark var. Bu iddialar Cumhuriyet tarihinin en ağır iddialarıdır. Bu insanlara kendilerini ifade edebilecek zemin verilmemesi, her şeyin üstünü örterek, “Suç var da üstünü örtmek için topyekûn seferber olundu” görüntüsü verilmesi Türk milletinin vicdanında yer bulmadı. Bunun hükümet görüşmelerinde şart gibi ortaya sunulması demokrasinin gereği. Bu ağır gölgeyi silmeden Türkiye’yi nasıl idare edeceksiniz?

DESTEĞİ ÇEKERSE
-MHP’nin işi yokuşa sürdüğü eleştirileri doğru değil mi?
MHP en dürüst parti, hiç kıvırmıyor. “CHP ile hükümet kurun, HDP de desteklesin” dayatması var. Ben inanamıyorum böyle bir teklif nasıl yapılıyor? Dizginlerin o partinin elinde olduğu, iki partinin koşum atı olarak öne kurulduğu, dizginleri elinde tutanın yolu tayin ettiği bir hükümet... Diyelim bu olmaz, oldu. 6 ay sonra dizginleri elinde tutan, “Atları yeterince yordum” deyip desteğini çektiğinde ortada MHP, bir CHP kalır mı? Dengeli ve temeli sağlam atılan koalisyonun ülkeyi tek başına iktidardan sağlıklı yöneteceğine inanıyorum.
‘HAKKI YOK’
-Tabanlar yakın, en uygunu MHP ile koalisyon mu?
Koalisyon görüşmelerinin kilit konusu çözüm sürecidir. AKP, MHP ile hükümet kuracaksa çözüm süreci konusunda karar verecek. HDP, PKK ile ilişkisini kestiğini açıklamadan meşru parti değildir. Terör örgütüne “Silah bırak” diyebilmesi lazım. Top AKP’nin ayağında. MHP söyleyeceğini söyledi. Kimsenin MHP’ye kızmaya hakkı yok. En azından biz zıplaya zıplaya bir yere gitmiyoruz.

KADEME KADEME
-Hükümetin kurulamamasının faturası MHP’ye kesilirse?
Kızan var, “Yok” desek kendimizi kandırırız. Seçimden yeni çıkılmış, insanlar çok mantıklı düşünemiyor. AKP’den hemen hesap sorulsun istiyorlar. Bu çok mümkün değil. Bunların hepsi bir günde olacak zannediyorlar. Kademe kademe olacak. 13 senedir Türkiye’yi yönetiyor adamlar, her tarafı ele geçirmişler, çok kolay değil.
ÇEKİÇ İLE ÖRS
-Koalisyon dönemini de yaşadınız, o dönem başarısızlıkla suçlanıyor.
O dönemde çıkan kanun yapısal dönüşüm hiçbir tek parti iktidarı döneminde olmadı. Sıkıntısını biz çektik. Başımızı çekiç ile örs arasına koyduk, gelenler karşılığını topladı. MHP’nin şartlarını kabul ederse kurulacak bir AKP-MHP hükümeti de birbirleriyle anlaşırlarsa AKP-CHP hükümeti de Türkiye’nin birçok problemini aşar. 
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 12:54
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273