banner277

DÜNYA HARİKASINDA SONA DOĞRU

Haber :Tarkan Yusuf Altıntaş www.trabzonhaber24.com Gebze-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen İzmit Körfez Köprüsü Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün 2 bin 600 tonluk en büyük parçası "ağır kaldırma" yöntemiyle yerleştirilmeye başlandı.

DÜNYA HARİKASINDA SONA DOĞRU

DÜNYA HARİKASINDA SONA DOĞRU 

Haber :Tarkan Yusuf Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 


Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Güney Yaklaşım Viyadüğü önündeki alanda düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağladığını söyledi. 

Bu bölümün çok önemli olduğunu ve titizlikle çalışıldığını ifade eden Turhan,  viyadüğün 2 bin 600 tonluk stadyum büyüklüğündeki en büyük parçasının da yerleştirilmesine başlandığını ifade etti. 

Turhan, tabliyenin sabaha karşı orjinal proje geometrisindeki yerine oturtulacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu parça milimetrik olarak çok yükseğe kalkıyor. Büyük bir ağırlık dengeli bir şekilde hareket ediyor. Bu yerleştirme esnasında hem dengede kaldırmak önemli olduğu kadar yapının çelik malzemeden oluşması dolayısıyla günün her  saatindeki ısı da gözlem altında bulundurularak bir çalışma gerçekleştiriliyor. Tahminimiz yine sabah saatlerinde Yaklaşım Viyadüğü'nün bu son tabliyesi de yerine yerleştirilmiş olacak."  

Körfez Köprüsü'ndeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü dile getiren Turhan, şöyle devam etti:

"Daha önce yaşadığımız bir kazanın telafisini yapıyoruz. Kedi yolu yeniden yapılmakta. Daha titiz bir çalışma yapılıyor. Bu ay sonu itibariyle  bu kedi yolunun yapımı tamamlanmış olacak. Ondan sonra köprünün ana taşıyıcı  kablosunun montajına başlanılacak. Tahmin ediyoruz  2016'nın ilk aylarında herhangi bir gecikme olmazsa köprüyü hizmete almış olacağız. Yine bu güzergahta Bursa ile Yalova arasındaki trafiğin akması dışında yoğunluk olan bir kesimi de daha önce hizmete alma imkanımız olacak. İznik kavşağı ile Altınova kavşağını daha erken hizmete alacağız." 

Nurol İnşaat  Güney Yaklaşım Viyadüğü Projesi Müdürü Cengiz Fuat Gümüşdağ da şunları kaydetti:

"Yap-işlet devret modeliyle gerçekleştirilen Gebze -Orhangazi -İzmir Otoyol projesinin önemli yapılarından bir tanesi, geçiş köprüsü, tüneller ve 30 adet viyadükten ayrı sayılan Güney Yaklaşımı Viyadüğü Projesi burasıdır. Asma köprünün gölgesinde ama en az onun kadar önemli devasa bir yapıt. Hem mimarisi hem yapımında aşılması gerekli, zorlu koşullarla birlikte bugün projenin ana yapısının son parçasını birleştiriyoruz. Yapı aslında 1,4 kilometre uzunluğunda yekpare bir tabliyeye sahip. Bu tabliye yapısının da 124 metrelik son parçasını yerleştiriyoruz. Yaklaşık 33 bin ton çelik kullanılarak ürettik bu köprüyü. En önemli vurgu yapılması gereken operasyonlardan biri, yapının bin 123 metrelik kısmı itme yöntemiyle sürme metoduyla yapıldı. Bu esnada da 22 bin 500 ton yekpare parçayı iterek bu alanda dünya rekorunu kırdık. Aynı şekilde  geçtiğimiz Mayıs ayının başında birinci açıklığımızı 2 bin 350 ton ile ağır kaldırma yöntemiyle kaldırdık.  Bugün de son açıklığımız olan 2 bin 600 ton ağır kaldırma yöntemiyle nihayetine eriştireceğiz." 

Viyadük hakkında

Yapımını Nurol İnşaat'ın üstlendiği 1123 metre ve 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturulan viyadüğün tamamı Türk işçiliğiyle gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağlıyor.

Proje tamamlandığında viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar, 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola bağlanacak. Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, İstanbul-İzmir arasında kara yolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek.

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü hizmete girdiğinde 1-1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 00:29
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner285

banner273