banner277

'Hoşça Kal Suriye’ isimli kitap tanıtıldı

Gazeteci Filiz Yıldırım, Suriye’ de yaşanan iç savaştan kaçıp Trabzon’a sığınan 38 Suriyeli mültecinin hayat hikayesine yer verdiği ‘Hoşça Kal Suriye’ isimli kitabı tanıtıldı.

'Hoşça Kal Suriye’ isimli kitap tanıtıldı

'Hoşça Kal Suriye’ isimli kitap tanıtıldı

Gazeteci Filiz Yıldırım, Suriye’ de yaşanan iç savaştan kaçıp Trabzon’a sığınan 38 Suriyeli mültecinin hayat hikayesine yer verdiği ‘Hoşça Kal Suriye’ isimli kitabı tanıtıldı.

Karadeniz’den Günebakış Gazetesi Muhabiri Filiz Yıldırım, Suriye’ de yaşanan iç savaştan kaçıp Trabzon’a sığınan 38 Suriyeli mültecinin hikayesini ‘Hoşça Kal Suriye’ adlı kitapta topladı. Bölgede çocukların yaşadığı zorlukların anlatıldığı kitap için Zorlu Grand otelde tanıtım programı düzenlendi. Kitap tanıtımına, Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs,Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli,Basın İlan Kurmu Müdürü Muharrem Mermertaş,Basın Yayın Enformasyon Trabzon İl Müdürü Sadettin Kaşıkçı, Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı ,

Karadeniz’den Günebakış Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk,Trabzon Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta,Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan yardımcısı Nevzat Yılmaz ile gazeteciler ve davetliler katıldı. Katılımcılar ve davetliler gazeteci Filiz Yıldırım’ın imzaladığı kitabı aldı.

Gazeteci Filiz Yıldırım, 38 mültecinin şahsında tüm Suriyelilerin hikayesini kitapta kaleme aldıkları belirterek “Bu röportajlar, 2017 yılı Mayıs ayı ile 2018 yılı Şubat ayları arasında yapıldı. 280 sayfalık çalışma ortaya çıktı. Suriye'de 2011 yılında Beşar Esad yönetimine karşı barışçıl gösterilerle başlayan isyan kısa sürede iç savaşa dönüştü. 7'inci yılını geride bırakan iç savaşta 22 milyon Suriyeli'den 13 milyonu evleri, köyleri ve şehirleri bombalandığı için mülteci durumuna düştüler. 7 milyonluk nüfus ise çareyi ülke dışına kaçmakta buldu. 4 milyonluk yüksek bir nüfus da Türkiye'ye geldi. Suriye'de devam eden iç savaşta yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Yanı başında yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayan Türkiye mültecilere kapılarını açtı. Mültecilerin çoğunluğunu çocuk ve kadınlar oluşturdu. Savaşta kimi eşini kimi babasını kimi de evladını kimi de hepsini kaybetti. Kitabımızda Suriye'de yaşanan insanlık dramını tanıklarından dinleyeceksiniz" dedi.

Günebakış Gazetecilik İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk de gazete olarak 14'üncü yayınlarını çıkardıklarını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 21:56
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273