banner277

Türkiye'nin dört bir tarafında sandıklar yeniden kuruldu !

Türkiye'de 14 yerde seçimler tekrar yapılıyor. Bu 14 Bölge arasında Doğu Karadeniz'in 1 ilçesi'de bulunuyor.

Türkiye'nin dört bir tarafında sandıklar yeniden kuruldu !

30 Mart seçimlerinin ardından yapılan itirazlar sonucunda Yüksek Seçim Kurulu bazı yerlerde seçimin tekrarlanmasına karara vermişti. Bu bölgelerde seçimlerin yapılacağı tarihte 1 haziran 2014 olarak açıklanmıştı.

Yalova ve Ağrı belediye başkanlıklarının ve Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Bayburt'a bağlı Aydıntepe ilçesininde aralarında bulunduğu 14 seçim çevresinde vatandaşlar bugün sandığa gidecek. Ağrı ve Yalova’da 155 bin 311 olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 202 bin 974 kişi yeniden oy kullanıyor.

BAYBURT'UN AYDINTEPE İLÇESİNDE DE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Aydıntepe ilçesinde oy verme işlemi başladı. Yapılan itiraz üzerine YSK tarafından iptal edilerek 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar verilen Aydıntepe Belediye Başkanlığı seçimi için, saat 07.00'den itibaren seçmenler, sandık başına giderek oy vermeye başladı.

Belediye başkanlığı için 8 sandıkta bin 752 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Oy verme işlemi, saat 16.00'da sona erecek.

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde 30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucu MHP adayı Haşim Şentürk'ün 755, AK Parti adayı Şükrü Yayan'ın 748 oy aldığı belirtilmiş, AK Parti İl Başkanlığı oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunmuştu.

İlçe Seçim Kurulunca yeniden yapılan sayımda, AK Parti adayı Yayan'ın aldığı oy değişmemiş ancak MHP adayı Şentürk'ün oyları 755'ten 745'e düşmüştü. MHP İl Başkanlığı, Aydıntepe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının 2014/88 sayılı kararı gereğince İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz dilekçesi vermiş ancak sonuç değişmeyince seçimin iptali için YSK'ya müracaat etmişti.

İtirazı değerlendiren YSK, seçimi iptal ederek 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar vermişti.

SEÇİM SAATLERİNDE 30 MART TARİFESİ GEÇERLİ

Oy verme işlemi 30 Mart seçimlerinde olduğu gibi Doğu’da 07.00-16.00, Batı’da ise 08.00-17.00 arasında gerçekleşecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerle ilgili düzenleme yetkilerini ise ilgili seçim çevrelerindeki il ve ilçe seçim kurullarına bıraktı.

13 İPTAL, 1 YENİLEME

YSK, 30 Mart seçimlerinin ardından yapılan itirazların ardından 13 yerde seçimleri iptal ederek, 1 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti. Bu yerlerden 3’ünde belediye başkanlığıyla birlikte belediye meclisi üyeliği, 2’sinde il genel meclisi üyeliği seçimi de yapılıyor.

200 BİN SEÇMEN OY KULLANACAK

Ankara 7’nci İdare Mahkemesi’nin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi Gömü Belediyesi’nin tüzel kişiliğinin devamı yönünde verdiği kararı uyarınca burada da ara seçime gidiliyor. Sandık başına 2 il, 7 ilçe ve 4 beldede toplam 202 bin 974 seçmen gidiyor.

AĞRI'DA SEÇMENLER ERKENDEN SANDIK BAŞINA GİDİYOR

Ağrı'da, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği için merkez ile köylerde 79 bin 498 seçmen, 310 sandıkta oy kullanıyor. Kent genelinde birçok seçmen, oy verme işleminin başladığı 07.00'den itibaren oylarını kullanacakları okullara gidiyor. Erken saatlerde gelen bazı seçmenler aileleriyle okullardaki sandıklarda oyunu kullanmaya başladı.

"SEÇİMLER İYİ GEÇSİN"

Seçmenlerden 62 yaşındaki Mehmet Özbilge, yaptığı açıklamada, seçimlerin kazasız belasız geçmesini temenni ederek, "İnşallah iyi geçecek, oy kullanmaya geldim, ikinci kez sandığa gittik. Erkenden geldim, oyumu kullanayım diye" dedi.

"İL İÇİN HAYIRLISI OLSUN"

Kemalettin Seydoğlu da haksızlığa karşı olduğunu ve sakat olduğu için erken geldiğini belirterek, "İnşallah seçimler hayırlı olur" ifadelerini kullandı.

Behtaç Şimşek ise "Erken geldik. Saat 07.00'ye kadar bekledik. Haklı olan, hizmet kazansın. İlimiz için aydınlık yarınlar için oy kullanacağım. Ailece geldik, büyük bir katılım var" diye konuştu.

Ağrı'da oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.

BDP'nin 30 Mart'ta yerel seçimlerin iptali için Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na yaptığı itiraz, 6 Nisan'da İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmişti. Ağrı İl Seçim Kurulu, yerel seçimlerin 1 Haziran'da yeniden yapılmasını kararlaştırmıştı.

ERZİNCAN'IN ÇADIRKAYA BELDESİ

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi saat 07.00'de başladı.

Çadırkaya'da yaşayan vatandaşlar, sabah erken saatlerde oy kullanacakları okullara ve diğer kamu binalarına geldi.

Belde belediye başkanını seçmek üzere sandık başına giden seçmenler, seçim görevlilerince yapılan kontrollerin ardından oy kullanmaya başladı.

Çadırkaya'da 6 sandıkta bin 188 seçmenin oy kullanması bekleniyor. Beldede oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde 30 Mart'taki seçimlerde MHP adayı Sait Durgun ve Saadet Partisi adayı İshak Birol 351'er oy alınca, yeniden sayım yapılmıştı. Sayım sonucunda MHP adayının 2 oy fazla aldığının açıklanması üzerine, Saadet Partisi buna itiraz etmişti. Yüksek Seçim Kurulu, itiraz üzerine seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2014, 12:57
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273