banner277

Trabzon Üniversitesi Taşınacak İddialarına Tepki

Akçaabat Eğitim-Bir-Sen İlçe Başkanı Hacı İsmail Bayram Trabzon Üniversitesi’nin taşınacağı iddialarına tepki gösterdi.

Trabzon Üniversitesi Taşınacak İddialarına Tepki

KTÜ'de açıklama yapan Akçaabat Eğitim-Bir-Sen İlçe Başkanı Hacı İsmail Bayram şu ifadelere yer verdi;

Değerli Akçaabat Sevdalıları, Türkiye'nin en büyük konfederasyonu ve onun en büyük paydaşı Eğitim-Bir-Senimizin gönül erleri, basınımızın kıymetli mensupları hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.

    Hepimizin malumu olduğu üzere yıllardır hayalini kurduğumuz, ha bugün ha yarın diye özlemle beklediğimiz Akçaabatımıza bir üniversite kurulması dileklerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan ’ın  2018 yılında “Üniversitemiz Akçaabata ” hayırlı olsun ifadeleriyle gerçeğe dönüşmüş oldu.

    18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Üniversitesi şu anda önümde bulunduğumuz eski Fatih Eğitim Fak. Söğütlü Kampüsü’nün olduğu yerde kuruldu.

      Trabzon Merkez ilçe Ortahisar ’dan sonra en büyük ilçesi olan ve 130 bin nüfuslu Akçaabatımıza üniversitenin kurulması elbette ki çok önemli. En az üniversitenin kurulması kadar önemli olan diğer bir hususta bu kuruma sahip çıkmak, ilçemizin ve bölgemizin parlayan yıldızı haline dönüştürmektedir. Ya bu dava sahiplenecek ve kısa sürede hak ettiği konuma gelecek ya da sürüncemede kalacak!

        Kuruluşundan bu yana 3 yıl geçmesine rağmen gerekli adımlarının atılmamış olması spekülasyonlara zemin hazırlamaktadır.


 
Yılların özlemine kavuşmuşken kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan “Trabzon Üniversitesi” taşınacak algısına; Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü ve 1 milyondan fazla üyesi olan Memur-Sen ailesinin 350 bin üye ile en büyük parçası olan Eğitim-Bir-Sen kayıtsız kalmazdı.
Günümüz algılar üzerinden toplumlar yönlendiriliyor maalesef. Ülkemizde de maalesef algılarla ve bu aziz millete “deli gömleği” giydirilmeye çalışılmış, milletimiz de her seferinde ferasetiyle bu “deli gömleğini” yırtıp atmıştır. Bunu son 25 yıla bakarak çok net görebiliriz. İşte bizler Eğitim-Bir-Sen Akçaabat ilçe yönetimi olarak yaptığımız istişareler sonucunda son zamanlarda gündemi meşgul eden ve halkımızı tedirgin eden “Trabzon Üniversitesi”nin taşınacağı söylentilerine ve oluşturulmaya çalışılan algıya karşılık “ÜNİVERSİTEMİZE DOKUNMA” diye buradan kamuoyuna haykırıyoruz. Üniversitemizin tüm birimleriyle bu bölgede kalmasını da yine en gür bir şekilde ifade ediyoruz.

   Artık algılarla geçit vermeyeceğimizi de buradan ilan ediyoruz.

Üniversitelere salt ekonomik kaygılarla yaklaşmayı da doğru bulmadığımızı ifade ediyor, bu kurumların kuruldukları yerlerin sosyal, kültürel, sanatsal, spor ve eğitim alanlarında da gelişimine, değişimine katkı sunan, sunması gereken eğitim-bilim-kültür yuvaları olarak bakılmasınıda  önemsiyoruz.

 Bir toplumu olumlu ve istendik yönde değiştirmek geliştirmek ancak ve ancak eğitimle mümkün olur. Bununda son aşaması üniversitelerde. Onun için son kez buradan hep beraber haykırıyoruz “ÜNİVERSİTEMİZE DOKUNMAYIN”,

“ALGILARINIZA GEÇİT YOK”.

      Trabzon Üniversitesi Kampüs İnşaatının zaman kaybetmeden Akçaabat İlçemizde başlamasını istiyor ve bekliyoruz.

Bu anlamda sayın Trabzon Milletvekillerimiz ve Sayın Rektörümüzün ’de gerekli adımları biran önce atmalarını bekliyoruz.

   Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273