banner277

Trabzon Barosu Melisa Sağlam'a Yapılan Saldırıyı Kınadı

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Trabzon Barosu Başkanı Av.Sibel Suiçmez Son günlerde Ülke Gündemini meşgul etmekte olan Kadının giyim tarzına yönelik saldırı ve Üniversite öğrencisi Melisa sağlam'a yapılan saldırıyı kınadı.

Trabzon Barosu Melisa Sağlam'a Yapılan Saldırıyı Kınadı

 Trabzon Barosu Melisa Sağlam'a Yapılan Saldırıyı Kınadı

Haber : Ömer Altıntaş   www.trabzonhaber24.com

 Trabzon Barosu Başkanı Av.Sibel Suiçmez Son günlerde Ülke Gündemini meşgul etmekte olan Kadının giyim tarzına yönelik saldırı ve Üniversite öğrencisi Melisa sağlam'a yapılan saldırıyı kınadı. 

 Üniversite öğrencisi Melisa Sağlam'ın şahsında tüm kadınların yaşam tarzına yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Son zamanlarda kadının giyim tarzı üzerinden ifade bulan inanç özgürlüğü ve yaşam tarzına müdahale girişimlerini münferit bir olay olarak göremeyiz. Laik-sosyal bir hukuk devletinde hiçbir kişinin, zümrenin, grubun başkasının yaşam tarzına, inanç özgürlüğüne dayatma yapması kabul edilemez.

Son yıllarda kadına yönelik şiddetin artmasının en önemli nedenlerinden biri de yapılan bu eylemin toplumda olumlu karşılık bulacağı beklentisidir. Bu beklentiyi ortaya çıkartan en önemli nedenlerden biri ise siyasi iklimdir. Siyasilerin, toplumun ve yargının bu tür eylemlere hemen gereken tepkiyi göstermesi gerekmektedir. Kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, en temel insan hakkı ihlalini oluşturan bu tür eylemlere toplumun her kesiminin birlikte, aynı duyarlılıkta tepki göstermesi gerekmektedir.

En temel insan hakkına yapılan bu tecavüzü basit bir darp olarak kabul etmek, bu kişileri azmettirdiği gibi devlete ve millete olan inancı da zedelemektedir.

Yargının bu tür şiddet olaylarını bireysel eylem olarak algılamaması ve basit bir darp olarak görmemesi gerekmektedir. Aksi halde toplumdan gelen tepkiye göre verilen tutuklama kararları adalete olan inancı ortadan kaldırmaktadır.

Kadının insan haklarına yapılan bu saldırıyı kınıyor, toplumun her kesimini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor, Trabzon Barosu olarak Melis Sağlam'la dayanışma içinde olduğumuzu ve davaya müdahil olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 14:20
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273