banner277

Başbakan emri verdi ! Çocuk istismarına ağırlaştırılmış müebbet !

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "ağırlaştırılmış müebbet" diyerek talimatını verdiği çocuk istismarıyla mücadele yasasında sona gelindi.

Başbakan emri verdi ! Çocuk istismarına ağırlaştırılmış müebbet !

Başbakan'ın talimat verdiği ve bu ay içinde yasalaştırılması planlanan tasarı yetişkinlere yönelik cinsel istismar suçlarınıda kapsayacak. Tasarıda, özellikle TCK'nın çocuklara yönelik istismar suçlarını düzenleyen 103,104, 105'inci maddelerinde değişiklikler öngörülüyor.

Sadece fiziksel değil, psikolojik, ekonomik yönden her türlü istismarın da ceza kapsamına alınması planlanıyor. Tasarı ile ilk kez pedofili hastalığı olan suçlulara ilaçla tedavi uygulanması planlanıyor.

Tasarıda yer alan ve son şekli Bakanlar Kurulu'nda verilecek olan istismar suçlarına yönelik yeni ceza uygulamaları şöyle:

TERÖRİST MUAMELESİ

Terör suçlularına uygulanan cezalarının 4'te 3'ünü yatma kuralı ilk kez çocukları istismar edenler için de uygulanacak. İstismarcılar, cezalarının 4'te 3'ünü yatmadan hiçbir aftan faydalanamayacak. Hapisten çıkan kişiler, yaşamları boyunca çocuklarla ilgili hiçbir işte çalışamayacak. Yaşadığı bölgede okullar, aileler uyarı sistemiyle bu konuda bilgilendirilecek.

İNTERNETTEN TACİZE İKİ KAT CEZA

Cinsel tacizin posta, elektronik posta, internet ortamlarında teşhir suretiyle veya cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda verilecek cezalar yarı oranında artırılarak, 3 yıla çıkacak. Yılbaşı kutlamaları, konserler gibi kamuya açık alanlar da işlenen taciz suçları için de aynısı geçerli.

KAPSAM GENİŞLİYOR

Daha önce müebbet cezası verilen suçlar da ağırlaştırılmış müebbet içine alınacak. Tecavüzün ölümle sonuçlanması sonucunda verilen ağırlaştırılmış müebbetin çocuk tecavüzleri için de uygulanması öngörülüyor.

20 YILA VARAN CEZALAR

Basit taciz suçuna verilen ceza 3 yıl olacak. Nitelikli cinsel saldırı suçlarında ceza 12 yıldan 20 yıla çıkartılacak. Yeni düzenlemeyle cezalarda yüzde yüze varan artış sağlanacak.

RAPOR UYGULAMASINA SON

Tasarı ile ensest kavramının da ilk kez tanımlanacak. İstismar çocuğun birinci derece yakınları tarafından gerçekleştirilmesi cezaların yarı yarıya arttırılmasının nedeni olacak. Ayrıca çocuklar için istenen "ruh sağlığı bozulmuştur" gibi rapor uygulamalarına son verilecek.

BAKAN BASINDAN İŞ BİRLİĞİ İSTİYOR

Tasarının bu hafta Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Biz bu yasayla çok daha caydırıcı önlemleri alacağız ama bunun dışında yapılabilecekler de var. Basından kesin bir işbirliği bekliyoruz. Faili ifşa edelim, mağduru değil. Cinayeti ya da suçu ayrıntılı tasvir ederek hastalıklı zihinlere aklına o ana kadar gelmemiş olan şeyleri sokmayalım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2014, 14:16
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273