banner277

REKORTMEN USTA'DAN YENİ BİR REKOR ELEKTRONİK KEMENÇE

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Köprübaşı ilçesinde 16 yıldır mobilya ustalığı yapan Mustafa Kaya, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen Trabzon etkinliklerine, her yıl farklı ürünle katıldıklarını söyledi.

REKORTMEN USTA'DAN YENİ BİR REKOR ELEKTRONİK KEMENÇE

 REKORTMEN USTA'DAN YENİ BİR REKOR ELEKTRONİK KEMENÇE 

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 

Köprübaşı ilçesinde 16 yıldır mobilya ustalığı yapan Mustafa Kaya Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen Trabzon etkinliklerine, her yıl farklı ürünle katıldıklarını söyledi.

AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ TELLERDE

Bu yılki etkinlikler için Ortahisar Belediyesi adına 2,61 metre uzunluğunda kemençe yaptığını belirten Kaya, dev kemençenin içine elektronik bir müzik aleti yerleştirdiğini, bu aletin açma kapama düğmesini kemençenin tellerine bağladığını anlattı.

Kaya, kemençenin yayını ve tellerini de iletken bir maddeden yaptığını ifade ederek, “Kemençenin yayı tellere sürtüldüğünde elektronik devre tamamlanıyor ve müzik aleti içindeki hafıza kartında yer alan kemençe müziği çalmaya başlıyor” dedi.

BOYU DİĞERLERİNDEN KAT KAT BÜYÜK

Daha önce de buna benzer kemençeler ürettiklerini dile getiren Kaya, “Mesela 4 metre 61 santimetre uzunluğunda, dünyanın en büyük kemençesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan kemençe yapmıştık. Bu kemençenin boyunu, onun kadar olmasa da bir hayli büyük yaptık. Bunun diğerlerinden farkı elektronik donanımı olması. Normalde bu boydaki kemençeden ses çıkartılamaz” diye konuştu.

Kaya, 3 günde yaptığı kemençeyi yaklaşık 4 bin liraya mal ettiği kaydederek, “Daha önceki kemençelerimiz çok ilgi görmüştü. Yeni kemençemizin onlardan farklı düzeneğe sahip olduğu ve ses çıkardığı için daha fazla ilgi göreceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

“ZAHMETSİZ KEMENÇE”

Yaptığı kemençeyi “zahmetsiz kemençe” olarak adlandıran Kaya, “Bunu çalmak için profesyonel kemençe çalmayı bilmeye gerek yok. Kemençe enstrümanlar arasında en zor çalınandır. Bunun farkı ise kemençe çalmayı bilmeyen insanların da çalabilmesi. Kemençe çalma özlemi çekip de çalamayanlar için üretmiş olduk” dedi.

Kaya, yapım aşamasında mobilya atölyesinde kemençeyi görüp ilgilenen çok kişi olduğunu belirterek, “İnsanlar dükkanımın önünden geçerken kemençeyi görüp çalıp çalmadığını soruyor, çaldığını görünce horon oynuyorlardı. Bu ilgiyi görünce normal kemençe ebatlarında da yapmayı düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 22:43
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273