banner277

Karayemiş pazardaki yerini aldı !

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişen karayemiş pazardaki yerini aldı.

Karayemiş pazardaki yerini aldı !

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişen karayemiş pazardaki yerini aldı. Pazarda 10 TL'den alıcı bulan karayemişe ilgi büyük.

Bu yıl bölgede az sayıda olması nedeniyle fiyatının yüksek olduğunu belirten vatandaşlar, buna rağmen alıcı bulduklarını söylediler.

Öte yandan yapılan araştırmalara göre, karayemişin antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

Araştırma sonucu 1 kilo karayemişte 2 bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0.9 ml bakır, 1.9 ml çinko, 8.3 ml demir ve 24.2 ml mangan tespit edildi. Karayemişteki antioksidan kapasite ve aktivitelerinin belirlendiği çalışmada, sulu çözentide oldukça yüksek miktarlarda çıkan antioksidan maddeler saptandı. Buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok düşük miktarlarda olduğu tespit edildi. Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi. Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemişin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışma yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 16:45
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273