banner277

Kaçkar'ın zirvesine, ölüme tırmandı !

Kaçkar dağı zirvesine tırmanış esnasında yaralanan alman dağcı askeri helikopterle kurtarıldı.

Kaçkar'ın zirvesine, ölüme tırmandı !

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Kaçkar Dağı'na zirve tırmanışı yaparken dengesini kaybedip düşen ve yaralanan Alman dağcı Karin Schörer (54), askeri helikopterle alınarak Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, dün Ayder Yaylası’ndan sabah saatlerinde dağcı arkadaşları ile birlikte yola çıkan Karin Schörer, güney rotasından 3937 metrelik Kaçkar zirvesine doğru yürüyüşe geçti. Zirveye 200 metre kala dengesini kaybederek kayalık alana düşen ve ayağı kırılan Alman dağcı için arkadaşları kurtarma ekiplerine haber verdi. Rize'den AFAD ve AKUT ekipleri harekete geçti.

Yaralı dağcının zirve yakınından sedye ile indirilmesinin güç olacağı düşünülerek Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı'ndan iki adet helikopter yönlendirildi. AKUT tarafından verilen koordinatlara gelen helikopterler Hava muhalefeti nedeniyle dün akşam çok sayıda sorti yapılmasına rağmen bulunduğu yerden alamayarak Erzurum'a indi.

Bu sabah saatlerinde Alman dağcı Schörer, kurtarmak için Erzurumdan havalanan Malatya 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı'na ait helikopter olay yerine indirdiği kurtarma timi yaralı Schörer'i sedyeye yerleştirdi. Daha sonra helikopterde bulunan vinç yardımı ile Alman Dağcı Schörer helikoptere çekildi. Daha sonra Alman dağcı tedavisinin yapılması için Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Öte yandan Karin Schörer'in Almanya'dan gelecek ambulans uçakla ülkesine gönderileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 17:58
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273