banner277

HES bakın ne hale getirdi !

Erzurum’un Olur ilçesinde yapımı devam eden Ayvalı Barajı HES inşaatı nedeniyle ellerinden alınan arazilerine ödenen bedelleri geri istenen köylüler şaşkın.

HES bakın ne hale getirdi !

Erzurum’un Olur ilçesinde yapımı devam eden Ayvalı Barajı HES inşaatı nedeniyle ellerinden alınan arazilerine ödenen bedelleri geri istenen köylüler şaşkın. Köylüler umutlarını yüksek yargıya bağladı.

Erzurum ve çoğu ilçelerinin rakımının 1700 metreden yüksek olması ve iklim şartları nedeniyle sebze ve meyve üretimi yapılamıyor. Olur ilçesinin bazı köylerinde ise rakımın düşük olması nedeniyle doğal ürün yetiştiriciliği yapılıyor.

Olur ilçesi Taşlıköy ve Ayvalı köyü arasında kurulan baraj inşaatında, ihtiyaç olan taşınmaz 3 yıl önce kamulaştırılarak belirlenen bedeller hak sahiplerine ödenmişti. Ancak akabinde açılan davalarda, alternatif yol ve baraj inşaat çalışmalarında pek çok arazi ve ürünler tahrip edildikten sonra düzenlenen bilirkişi raporlarında belirlenen fiyatlar üzerine hüküm kuruldu. Vatandaşların bu konudaki itirazları ise dikkate alınmayarak fazla bulunan bedellere geri ödeme çıktı. Vatandaşların şimdi tek umudu yüksek yargı.
Arazi sahiplerinden Mahmure Alkan, yörede en büyük arazinin kendilerine ait olduğunu belirterek, yapılan kamulaştırmada adeta hukuk katliamı yapıldığını belirterek, acele el konulan taşınmazlarına 3 yıl aradan sonra 350 bin TL geri ödeme çıktığını söyledi.

Alkan, şöyle konuştu: “3 yıl önce taşınmazlarımıza el konularak belirlenen bedel tüm hak sahiplerine ödendi. Ancak, aradan geçen zaman içerisinde sadece bizim taşınmazlarda bilirkişi raporlarında 1,5 milyon TL gibi bir rakam inişli çıkışlı oynadı. 2012 yılı rakamları baz alındı, bu yılda da rakamlar önceki yıllara oranla bir şekilde yüzde 50 aşağı çekildi. Raporlarda, münavebe ürünleri arasında gösterilen yöresel ürünümüz ki burada yetiştirilen domates sofralıktır, sanayilik değil, olmayan bir içtihat kararıyla 10 dönüm bahanesiyle değerlendirmede münavebe ürünleri arasında çıkarıldı ve arazilerimizin değeri yüzde 50 aşağılara çekildi. Bu nasıl adalet?”

Yöre sakinlerinden Ayhan Alkan ise daha önce 1,5 milyon TL değer verilen varisli 39 dönüm arazisinin tahrip edildikten sonra 1 milyon 200 bin TL’ye düşürüldüğünü, sonuçta bu rakamın 823 bin TL’ye karar verildiğini, bunu anlamanın mümkün olmadığını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2014, 20:20
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273