banner277

Beşikdüzü’nde Atalık Tohumlar Dağıtıldı

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun,Beşikdüzü Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, Trabzon Atalık Tohum Takas Grubu, Beşikdüzü Düşünce Kulübü, Beşikdüzü Oğuz mahallesi Kadın Üreticileri Dayanışma Derneği tarafından 1. Atalık Tohum Takas ve Yerel Meyve Aşılama Şenliği, Beşikdüzü Belediyesi Kadın Emeği Pazarında, yapıldı.

Beşikdüzü’nde Atalık Tohumlar Dağıtıldı

Şenlikte konuşan Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, “Pandemi koşulları altında önlemlerimizi alarak bir yıl önce planladığımız etkinliğimizi bu yıl gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Atalarımızdan bizlere miras kalmış bölgemizin iklim ve toprak koşullarına adapte olmuş, hastalık ve zararlılara dayanıklı meyve kalitesi yüksek yerel elma ve armut çeşitlerimiz çöğürler üzerine aşılanarak köylerde ikamet eden üreticilerimize dağıtılacaktır. İki bin adet olarak planlanan aşılama projemizin 400 âdetini aşılayarak yılsonu itibari ile dağıtılması planlanmaktadır. Trabzon atalık tohum takas grubu ve Beşikdüzü çiftçilerinin geçmişten bizlere miras kalan ve günümüze ulaşmış domates den mısıra, ıspanaktan kabağa, hıyardan fasulyeye kadar onlarca tohum çeşidi takas yoluyla üreticilerimize dağıtıldı. Tohumların gelecek nesillere ulaşması için tohum alan üreticilerin iletişim bilgileri kayıt altına alınarak bir yıl sonraki etkinlikte bu tohumların paylaşılarak dağıtılması amacı hedeflenmektedir.” dedi.

Başkan Uzun, şöyle devam etti: “Bu projedeki amacımız yerel tohum ve meyve çeşitlerinin hem bölgemize adaptasyonun yüksek olduğundan hem de sürdürülebilir olduğundan aile tüketimini ve yerel pazarları hedefleyen mahalli çeşitlerin çoğaltılması ile ekonomik olarak yöre halkına gelir getirmesinin yanında bizlere miras kalmış bu çeşitlerin koruma altına alınması sağlamış olacağız. Bu etkinliğimize katılan destek veren bütün kurum kuruluş dernek yönetici ve üyeleri ile Beşikdüzü halkına en içten teşekkür ederim.”

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner285

banner273