banner277

Zigana’da Tarihi An;Tünelde Işık Göründü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Zigana Tünelinde ışık görme töreni yapıldı.

Zigana’da Tarihi An;Tünelde Işık Göründü

Bakan Karaismailoğlu, “Ve artık tünelin ucunda ışığı gördük. 500 personelle 7 gün 24 saat esasına dayanan yoğun çalışmalarımızı daha da hızlandırarak 2022 yılı sonuna kadar imalatlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.  Törene Bakan Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Ak Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar , Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ,Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan,Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu,Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta,Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın ,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve diğer ilçe belediye başkanları ve ilgililer katıldı.

2x14,5 km uzunluğundaki çift tünel ve bağlantı yolları projesi ile birlikte mevcut yolun yaklaşık 8km kısaltılması hedeflendi. 
Karaismailoğlu, Zigana Tünelinde basın açıklaması yaptı. Ardından iş makinasına binerek Zigana Tünelinde son kazıyı yaptı. 
Bakan Karaismailoğlu şunları kaydetti: “Ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun çift tüp karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde, kazı çalışmalarını tamamlayarak, çok önemli bir aşamayı daha geride bırakıyoruz.


Haklı gururumuzu ve sevincimizi paylaştığımız bu güzel günde Zigana Tüneli Işık Görme Töreni vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Ülkemize ve milletimize olan sevgimizi hayata geçirdiğimiz dev eser ve projelerimizle ortaya koyuyoruz. Türkiye, artık yatırımlarını bütçe bulamadığı için yapamadığı dönemleri çok geride bıraktı! 
Ülkemiz her alanda büyüyen, birbirinden önemli projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla sadece bölgesinde değil, küresel planda ana oyun kuruculardan biri hâline geldi. 
Türkiye’ye çağ atlatan projelerimizle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor; Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz. 

 LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEYE ÇALIŞANLARA İNAT; GENÇLERİMİZE İŞ, HANELERE AŞ, HALKIMIZA REFAH TAŞIYOR; TÜRKİYE’Yİ ŞAHA KALDIRIYORUZ! 

Ülkemizde, 2003 yılından bugüne Ulaşım ve Lojistik Master planı doğrultusunda planlı bir şekilde Türkiye’nin jeostratejik önemini gözeterek yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Eserlerimizi ülkemize ve tüm dünyaya bir bir armağan ediyoruz. Üç kıtanın kesişim noktasındaki ülkemiz, yalnızca 4 saatlik uçuşla 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayri Safi Millî Hasıla’ya ve 7 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkenin merkezindedir. Çin ile Avrupa arasında 700 milyar doları aşan ticaret hacminin tam ortasındayız. Son 20 yıl boyunca, tüm ulaşım stratejilerini küresel eğilimleri dikkate alarak bütün yatırımları gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımızın 2003-2020 yılları arasında Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya 410 milyar dolar etkisi oldu. İstihdama etkileri de yıllık ortalama 705 bin kişidir.19 yılda tamamlanan 1 trilyon 145 milyarlık projelerimizin yüzde 20’sini Kamu Özel İş Birliği modeli çerçevesinde hayata geçirdik. KÖİ projeleri ile 38 ayrı proje de yapım sırasında devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 37,5 milyar dolarlık yatırımla, havalimanları, limanlar ve 1250 kilometre otoyol altyapısını tamamladık. Bugün Türkiye, son 19 yıldaki çalışkanlığı sayesinde, Avrupa’da en iyi performans sağlayan 3. ülke konumunda; KÖİ yatırım hacmi sıralamasında ise dünyada 13. sırada yer alıyor.Havayolu, karayolu ve denizcilik alanlarında KÖİ Modeli ile yapılan yatırımlar incelendiğinde, 2024 yılında ‘başa baş noktaya’ gelineceği görülüyor. 2025 yılından itibaren elde edeceğimiz gelirler, yapacağımız ödemelerin üzerinde olacaktır. Böylece ulaştırma sektörü genel olarak değerlendirildiğinde, KÖİ Modeli ile yapılan projeler özelinde net nakit akışı sağlanacak. 

DOLAYISIYLA, DEVLETİMİZ İLAVE GELİRLERE de KAVUŞACAK.

Zigana Tüneli’miz de Tıpkı Marmaray gibi, Avrasya Tüneli gibi, Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Ordu-Giresun Havalimanı, İyidere Lojistik Limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi Uluslararası ulaşım koridorlarının önemli bir parçası ve dünya çapında bir eserimizdir. Milletimiz için gurur kaynağıdır. Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor.Zigana Tüneli’ni sadece Trabzon ve Gümüşhane’yi ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Biz burada, bu çalışmamızla, Doğu Karadeniz’in en önemli ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u, Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlıyoruz. Bu projemiz; Karadeniz’de olduğu kadar Doğu Anadolu’da da ticaretin, ihracatın ve istihdamın gelişmesi için kritik öneme sahip.Başta İran olmak üzere tüm Ortadoğu ve Avrasya ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati değerde. Türkiye’nin Doğu-Batı yönlü ticaret hareketliliğinin yanı sıra, Kuzey-Güney yönlü ticaret hareketliliğine de imkân kılarak, ihracatçılarımızın daha düşük maliyetlerde ürünlerini deniz ile dünyaya ulaştırmasına fırsat sunacaktır.Bu ve bunun gibi kilit öneme sahip projelerimiz, ülkemizi 2022 yılı için 250 milyar dolarlık ihracata ulaştıracak ve ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek!

Sahil kesimlerinden iç bölgelere ulaşım yakın zamana kadar Karadeniz coğrafyasının izin verdiği şartlarda sağlanıyordu. Bu nedenle başlattığımız kuzey-güney akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel projelendirdik.
Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, İkizdere Tünelleri, Eğribel tüneli gibi nicesini hizmete sunduk.
Bu tünellerimizle; ticari faaliyetlerin gelişmesine, dolayısıyla bölgenin zenginleşmesine katkı sağlarken, güvenli sürüş imkânını da artırdık. İşte şu an bizleri bir araya getiren Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en önemlilerinden biridir.
Tarihi İpek Yolu hattındaki bu güzergâh, hayli yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyor.Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de yer alan Köstere-Gümüşhane Yoluna köprülü kavşak ile bağlanıyor.Zigana tüneli 14 bin 500 metre uzunluğunda çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 15 km yi aşıyor.
2,5 Milyar Lirayı bulan yatırım bedeli ile 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu 2x2 şeritli bölünmüş yol hâline gelecek.Hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1. tünelde 1.825 m’ye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek 1.212 metreye inecek.

 MEVCUT YOLUN KISALMASI İLE SEYAHAT SÜRESİ OTOMOBİLLER İÇİN 30 DAKİKA, AĞIR TONAJLI ARAÇLAR İÇİN 60 DAKİKA AZALACAK,

BÖYLECE ZAMANDAN 19 MİLYON TL, AKARYAKITTAN 40 MİLYON TL OLMAK ÜZERE YILLIK TOPLAM 59 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK. 

 KARBON SALINIMI DA 16 BİN TON DAHA AZALACAK

 Zigana Tüneli; Özellikle kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkânı sunacak. Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler de ortadan kalkacak.
Trafiğin; Karadeniz sahil kesimindeki yerleşkelere, limana turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı sağlanacak. Uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük ve değerli katkılar bu projemizle gerçekleşecek.
Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve millî kaynaklar kullanıldı. Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından rekor bir sürede inşa edildi.
Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan, dikey şaft yapıları, Zigana Tüneli’nde teşkil edildi. Ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın 3. en uzun çift tüp karayolu tüneli; Zigana Tüneli’nde kazı destekleme çalışmalarını tamamladık.Ve artık tünelin ucunda ışığı gördük. 500 personelle 7 gün 24 saat esasına dayanan yoğun çalışmalarımızı daha da hızlandırarak 2022 yılı sonuna kadar imalatlarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.
Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.


Derdimiz; Kazılan temelleri kapatanların siyasetine alet olmak değil, planlar dâhilinde milletimize ulaşımda çağ atlatmak.
Kuru iftiralarla, asılsız ithamlarla gündemi meşgul etmek değil, vatandaşımızı dinleyerek onların ihtiyaçlarına göre ulaştırma ve haberleşme çözümleri üretmektir…
Bütün derdimiz hizmet ve eser siyasetidir. 
Zigana Tüneli de bu anlamda çok önemli bir eser olacak, on yıllarca ticari fayda olarak bölgemize, memleketimize hizmet edecektir. Zigana Tüneli hem Trabzon’un hem de Gümüşhane’nin geleceğine vurulan bir mühür misali bölgenin gelişimi ve kalkınmasında önemli bir ivme oluşturacak.
Gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz aşk varsa, hizmet üretme isteği varsa, geçilmez denen yollar geçit verir, aşılmaz denen dağlar aşılır. Bu gerçeği Trabzonlu kardeşlerim de Gümüşhaneli kardeşlerim de çok iyi bilir.
Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen işçisinden, teknik personeline, uzmanından, denetmenine tüm yüklenici firma ve karayollarındaki çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.


Yine bu meşakkatli yolda bizden destek ve dualarını esirgemeyen tüm milletimize de şükranlarımı sunuyorum.
Halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projelere imza atmaya devam edeceğiz.Zigana tünelinin açılışında buluşmak üzere.. “

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 22:20
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273