banner277

Trabzon’da İlk Defa Yapıldı

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji bölümü doktorlarından Uzm. Dr. Fatih Bıçaklıoğlu tarafından ilk defa gerçekleşen ‘’ekstraperitoneal laparoskopik basit prostatektomi’’ ameliyatı yapıldı.

Trabzon’da İlk Defa Yapıldı

Ameliyata cerrahi ekip olarak Doç. Dr. Hasan Rıza Aydın ile ameliyathane hemşirelerimiz Ümit Özbek ve Mesra Kurioğlu, anestezi ekibi olarak ise Dr. Selma Özkan Erdoğan ile değerli anestezi teknisyenlerimiz katıldı.

‘’Ekstraperitoneal laparoskopik basit prostatektomi’’ ameliyatı benign prostat hiperplazisi (iyi huylu prostat büyümesi) nedeniyle idrar yapma zorluğu yaşayan ve medikal tedaviden (prostat ilaçları) fayda görmeyen özellikle büyük prostatı (genellikle >80 gr) olan hastalarda uyguladığımız ‘’açık prostatektomi’’ ameliyatına alternatif minimal invazif cerrahi (kapalı cerrahi) tekniklerden biridir. Bu ameliyatta 0,5-1 cmlik 5 adet kesi kullanılarak ameliyat yapılır. Ameliyat kesisinin daha küçük olması ameliyat sonrası daha az ağrı çekilmesine ve ameliyat sonrası nekahat döneminin kısalmasına neden olur.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273