banner230

Trabzon’da Beşirli Dolgu Alanı Masaya Yatırıldı

Beşirli Dolgu Alanında neler yapılacağı ile ilgili bugün Trabzon’da ki ilgili STK’ların fikirlerini almak için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından çalıştay düzenlendi.

Trabzon’da Beşirli Dolgu Alanı Masaya Yatırıldı
banner232

Çalıştay’da eski yönetimin adına Gülcemal olarak ifade ettiği projenin adının koyulmadığını ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Burada ismi Gülcemal zaman zaman olarak zikredilse de bir isim koymadık” dedi. Başkan Zorluoğlu, Faroz ve Ganita arasında yapılacak sahil düzenlemesinin ise Eylü ayında ihale edileceğini açıkladı. 

Beşirli Dolgu Alanı Düzenlemesi Çalıştayı, bugün Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı Akçaabat’ta Hilton Otel’de yapılan çalıştaya Trabzon’da ki STK Temsicilerinin katılımı büyük oldu. Çalıtayın açılışında konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ziyaretine değinen Başkan Zorluoğlu, “Şehrimizle ilgili talepleri kendilerine iletme imkanı bulduk. Çok kıymetli bir ziyaretti. Ben Kültür Bakamııza ve heyetine şehrimiz adına çok teşekkür ediyorum” dedi.


BEŞİRLİ, DOLGU ALANI İÇİN ALINACAK FİKİRLER PROJEYE DAHİL EDİLECEK
Başkan Zorluoğlu, özetle sözlerine şu şekilde devam etti: 
Şerin bütün dinamikleri bir araya geldik. Şehrin geleceğine katkı yapacağına inandığımız Beşirli Dolgu Alanında sizin kıymetli fikirlerini projeye, oradan da yatırıma dönüşecek. İstişareye geldiğimiz günden beri değer veriyoruz. Ulaşım Mastır Planı çerçevesinde bir araya gelmiştik. Bir Kadın Yaşam Merkezi sözümüz vardı. İstişareye verdiğimiz önemi göstermesi bakımından ifade edeyim. Önce Türkiye’de var olan Kadın Yaşam Merkezlerini arkadaşlarımız gitti gördüler. Fonksiyonlarına, nasıl kadrosu var, ne şekilde mimarisi var ona baktılar. Sonra buraya döndük, Trabzon’da kadınlarla alakalı STK ve Meslek Odaları ile bir araya gelindi. Orada da konuşuldu ve proje aşamasına gelindi. Bunun bir benzerini kısa sürede hayata geçecek olan Engelsiz Yaşam Akademisinde gerçekleştiriyoruz. Orada da ilgli tarafların fikirlerini almaya gayret ediyoruz. 

ROJELER STK’LARA SORULMUYOR MU?
Bazen sosyal medyada ve medyada şöyle şikayetler duyuyoruz. Projeler bize en son aşamada geliyor. Ben şahsen ekibime sürekli ilgili taraflarla konuları müzakere etme, istişare etme talimatı veriyorum. Bu bir kültür, zihniyet değişimi. Bunu bir senede sağlayamayabiliriz. Ama çok büyük mesafe kat ettiğimizi, burada temsilci ve STK’lar teslim edecektir. İstişare ve ortak aklın oluşması anlamında büyükşehir belediyesi olarak epey çaba sar ettik. Hiç bir projemizi iş olsun diye kimseyle görüşeyiz. Projemizi, ilgili taraflarla gerçekten önerilerini almak ve o önerileri projeye katmak için yapıyoruz. 

ŞEHRİN SOSYAL YAŞAMINA RENK KATACAK
Şehrimizin sosyal yaşamına renk katmasını istiyoruz. Bahsettiğimiz proje, bizden önceki dönemde başlatılan Beşirli Dolgu Alanının fonksiyonlandırılması projesidir. Burada bugün esasında bir start, başlangıç yapmış oluyoruz. Bugün burada sizlerin fikirleriyle inşallah önümüzdeki malul süre içinde bu alanda şehrimize bölgemize uzun yıllar çok önemli hizmetler görecek alan inşaa edeceğiz hep birlikte. Bunu bizim tek başımıza yapmamız mümkün değil. Bu alanı sadece Trabzon’un değil, tüm bölgenin yararlanmasına istifadesine sunan vasıfta, kentimize kazandırmamız gerekiyor. Bu manada proje ekibimiz hazır.


ULUSLARARASI ÖRNEKLERDE İNCELENİYOR
Ulusal ve uluslararası örneklerden faydalanmamız gerekiyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada var olan güzel örnekleri yerinde görüp o tecrübeyi Trabzon’a aktarımız gerekiyor. Karadeniz’in en güzel sahil projesi olarak, ödüller kazanacağımız, bir çok insanın, bölge insanının, yabancı turistin burayı görmek için geleceği önemli çalışmayı inşallah bugün başlatmış oluyoruz. 

 
KARADENİZ SAHİL YOLU DOLGUSU TRABZON’U DENİZDEN UZAKLAŞTIRDI
Deniz Doğusu benim çok da arzu ettiğim, şey değil. Ama şu aşamaya gelmiş projenin durması, eski haline döndürülmesi mümkün değil. Diğer taraftan bizim şehrimiz arazi fakiri şehir. Bu manada burada arzu ettiğimiz güzellikleri ortaya koyabilirsek, bu proje hakikaten fırsat olacak. Biz ona inanıyoruz. O manada iyi niyetle, samimiyetle ve büyük bir çaba göstererek bugün bu Beşirli Dolgu Projesine başlamış oluyoruz. Burada ismi Gülcemal zaman zaman olarak zikredilse de bir isim koymadık. Trabzon Kamuouyunun ve ilgili tarafların önerebileceği husustur. Ben Gülcemal Demedim ama denenebilir. Buna bir karşıtlığımız yok. Ama isterim ki ismi de cismiyle karşılıklı olsun. Onlar dikkat alınarak isimlendirme yapılsın. 

GANİTA - FAROZ ARASI PROJE EYLÜL AYINDA İHALE EDİLİYOR
Trabzon Denizden uzaklaştı, doğru mu? Doğru.. Sahil yolunun dolgu olarak geçmesiyle, Trabzon sahilden uzaklaştı, denize zor oluşur hale geldi. Bizim iddiamız görev süremiz içinde Trabzon’u denizle daha yakın hale getirmek. Gerekli bağlantıları kurmak. Başladık, Ganita’nın projesi devam ediyor. Onu da ilgili taraflar görüşüyor. Ganita ile Faroz arasında güzel proje yapıldı. Eylül ayında ihale etmeyi düşünüyoruz. İhale edip, işine başladığımızı ve tamamladığımızda Ganita’dan Faroz’a kadar vatandaşlarımızın halkımızın yararlanabileceği denizin kenarında çok güzel alanlar çıkacak. 
Faroz’dan Beşirli, Stadyuma kadar insanlarımızın daha büyük keyifle kullanabileceği çeşitli fonksiyonlar yüklenmiş hale getiriyoruz. Hedefimiz ilk etapta Ganita’dan Beşirli’ye kadar o alanın yeniden düzenlenmesi. Kesintisiz yürüyüş, bisiklet yolları, sosyal ve ticari düzenlemeler, çok şık aydınlatmalar, estetik yaklaşımlar yapılacak. 

RAMADA OTEL’İN ARKASINDA Kİ PLAJDA DÜZENLENİYOR
Ramada Otel’in arkasında 800 metre civarında bir yer, plaj var. O alanı da bütünüyle projelendirdik. İhalesini yapacağız. Son baharda düzenleyeceğiz. Orası da insanlarımızın hizmetine sunulacak.
Çalıştayda Fen İşleri Daire Başkanı Murat Öztürk, yapılacak proje ile ilgili bilgi verdi. 
Orman Mühendisleri Bölge Başkanı Faruk Aksu,  Orman Kurulması önerisinde bulundu. Faroz Mahallesi sakini Ahmet Altunay: Su sporları olmalı. Ufuk çizgisi hesap edilerek bin 400 metre kumsal olmalı.. Jeofizik Odası Yönetim Kurulu Hakan Karslı: Beni temel önerim, tahkimatların, türünün, dökülecek malzemenin hangi amacı yönelik yapıldığı hususunda program olması lazım. Toprak geliyor, ön önde ki tahkimatların önüne dökülüyor. Deniz suyu, belli bir süre sonra doldurduğunuz alanda zarar oluşturacaktır. Bu projenin temel noktasında insan oğlu var. Bizim insanımızı doğaya tabiata mutlaka Trabzon insanını kavuşturmak zorundayız. Su sporları Kültür Sanat Merkezleri oluşturulabilir. Çocuklarımızın tabiatla doğayla buluşup aktivasyonlarını geliştirecekleri alanlar geliştirilmeli. Karadeniz topografyası değişken alan. Burayı daha sonra ki zamanlarda denize girilecek alanlar oluşturacağız diyoruz ama kumsal, alanlar, bunarın oluşması yönünde iyi bir planlama yapılması gerekir. Çok kısa mesafede derinleşiyor, sonra sığlaşıyor. Daha sonra ki zamanlarda dikkate alınmalı. Dolgu daha planlı olmalı. 
Ali Savaş: Adına ilk başladığında Gülcemal Denmişti. Gülcemal Vagonunu Karadeniz Bölgesi için önem arz etmesinden kaynaklanıyor. Sanki burada o isimden vazgeçilecek gibi izlenim edindim. Bence ismi devam etmeli. Komşu illerimizde de belli başlı dolgu alanlarına Gülcemal Adı verilecekken ondan vazgeçtiler. Trabzon D. Karadeniz Bölgesinin merkezi. Denize girilecek alan var projede. Şehirde şöyle bir kanaat var. Şehrin ortasında plaj olmaz. Umarım belediye yönetimi bu kanaate hak vermez. Süreç içinde şehir içinde bir plajdan vazgeçilmez diye düşünüyorum. Böyle bir kanaat lobi olarak belediyeye etkilemez. Başkanım Ganita ve Faroz arası projeden bahsedildi. Kale Park’ta bu projede ortak alan içinde mi değil mi?

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 17:25
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273