banner164

Trabzon'da Asırlık Çam Ağaçları Neden Kuruyor  

“Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Trabzon Atatürk Köşkü'nün etrafındaki ormanlık alanlardan birisi olan bu alanda ağaçlar böceklenme nedeniyle kurumaya başladı.

Trabzon'da Asırlık Çam Ağaçları Neden Kuruyor  
banner264

Trabzon'da Asırlık Çam Ağaçları Neden Kuruyor 

“Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Trabzon Atatürk Köşkü'nün etrafındaki ormanlık alanlardan birisi olan bu alanda ağaçlar böceklenme nedeniyle kurumaya başladı. 30-40 metreye uzanan boylarıyla dünyanın en önemli çam ormanlarından birsi olan bu alan yok olma tehlikesiyle yüz yüze. Ancak buna rağmen Orman Bölge Müdürlüğü bir yıl önce sadece böceklenmeye karşı tedbir aldı. Orman Bölge Müdürlüğünün geç kaldığı önlem sonrası bu dünya güzeli çam ormanı yok olmaya başladı.”  

Bugün Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Atatürk Köşkü etrafına koyduğu Böcek tuzaklarını boşalttı. Boşaltılan Böcek tuzaklarından  yetkililere göre 22 Milyon Ağaç Yiyen böcek toplandı. Orman yetkilileri zararlı böcekler Ormanı komple sarmış yapacağımız bir şey yok bu ormanın komple kesilip yeniden dikilmesi gerekmektedir. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri kesimde geç kalınırsa Hastalık üst kısmada sıçrar ve oradaki ağaçlarda hasta olur kurur ve onları da kesmek gerekir.  Atatürk Köşkü altında yapılan incelemede Çam ağaçlarının baştan sona Ağaç yiyen zararlı böcekler tarafından delik deşik edilerek öldürüldüğü tespit edildi.

Yetkililer bu zararlı böceklerin Karadeniz bölgesindeki Ormanlık alanlarda sıkça rastlandığını ifade ettiler.

 

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner160

banner233

banner234