TRABZON 24-28 ŞUBAT'TA ALMANYA'NIN DORTMUND ŞEHRİNDE TANITILACAK

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Dortmund Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu (ATDF) ve Trabzon ili ve ilçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından bu yıl ilk kez Avrupa’da düzenlenecek olan 10. Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri tanıtım toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirildi.

TRABZON 24-28 ŞUBAT'TA ALMANYA'NIN DORTMUND ŞEHRİNDE TANITILACAK

TRABZON 24-28 ŞUBAT'TA ALMANYA'NIN DORTMUND ŞEHRİNDE TANITILACAK 

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Dortmund Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu (ATDF) ve Trabzon ili ve ilçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından bu yıl ilk kez Avrupa’da düzenlenecek olan 10. Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri tanıtım toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirildi. 

Toplantıda Bayındırlık eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora,Trabzon Valisi Abdil Celil Öz,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,Ortahisar Belediye Başkanı Av.Ahmet Metin Genç,TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygün, ATDF Başkanı Salih Altınışık, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi,Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu,Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu,Köprübaşı Belediye Başkanı Ahmet Tekke,Sürmene Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef,Maçka Belediye Başkanı Ecz.Koray Koçhan,Akçaabata Belediye Başkanı Şefik Türkmen,Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel,Dernekpazarı Belediye Başkanı Dr.Mehmet Aşık,Arsin Belediye Başkanı Dr.Erdem Şen,Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta,Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu,STÖ temsilcileri ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri hazır bulundu.

HAY DEN 24-28 ŞUBAT'TA ALMANYA'YA 
Almanya’nın Dortmund şehrinde 24-28 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan etkinlikler öncesi bilgiler veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un 9 yıl önce Ankara’da başlattığı her yönüyle Trabzon etkinliklerinin diğer tüm illere de örnek olduğunu ve diğer illerinde Trabzon gibi etkinlikler düzenlemeye başladığını ifade ederek, “Şimdi bu etkinliğimizin 10.’sunu Avrupa’da gerçekleştirme kararımızı uygulamaya koyuyoruz. Bu etkinlik için, birlikte örnek projeler gerçekleştirdiğimiz, Trabzon’umuzun kardeş şehri olan Almanya’nın Dortmund kenti seçildi. Bu yıl Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilerek Türk yurdu yapılışının 555., insanlarımızın Avrupa’ya işçi olarak çalışmaya başlamasının 55., Trabzon etkinliklerinin 10. yılı. İşte bu yılda ilk defa Trabzon’umuzu Avrupa’da bütün Avrupa’ya, bütün dünyaya tanıtacağız. Sayın Valimiz Abdil Celil Öz, TTSO Başkanı Sayın Hacısalihoğlu, Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sierau, Gençlik Spor eski Bakanı Sayın Özak, ATDF Başkanı Sayın Altınışık, Trabzon Vakfı Başkanı Sayın Aygün’den oluşan bir yönetim kurulu oluşturarak çalışmalarımıza başladık. 2016’nın 24-28 Şubat’ında Dortmund’da buluşuyoruz. Fransa’sından Hollanda’sına, Belçika’sından Almanya’sına kadar bütün uluslar Dortmund’da buluşacak. Bir büyük ön adımı yine Trabzon gerçekleştirmiş olacak” dedi.

Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Altınışık da konuşmasında bu etkinliklerin Avrupa’daki Türkler ve Trabzonlular için heyecan verici olduğunu belirterek, “2016’da göçün 55. yılını yaşayacağız. Avrupa’da 5 milyon, kıta Avrupa’sında 4 milyon insanımız yaşıyoruz. Bunun çoğunluğu batı Avrupa’da yaşıyor. Sadece batı Avrupa’da Trabzon nüfusuna kayıtlı 250 bin hemşehrimiz yaşıyor. Bu etkinliklerde 300 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor ve bunun yüzde 25’inin yabancılardan oluşmasını arzu ediyoruz. Avrupa’ya bir ilki yaşatacağız. Etkinliklerimiz şimdiden Trabzon’umuza ülkemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau ise, toplantıya sinevizyonla bağlanarak görüşlerini ifade etti. Dortmund ile Trabzon’un kardeş kent olduğunu hatırlatan Sierau, “Dortmund’da göçmen nüfusunun çoğunluğunu Türklerden, Türklerin de çoğunluğu Trabzon ve bölgesindeki illerden ve geldikleri illere sıkı sıkıya bağlı insanlardan oluşuyor. İşte bu nedenle bu etkinliklere çok önem veriyoruz. Trabzonluları Dortmund’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız” şeklinde konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ve TGC Başkanı Turgut Özdemir de konuşmalarında etkinliklerin Trabzon’un tanıtımı ve ticareti için olan önemine dikkat çektiler.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz de konuşmasında, Dortmund’da Trabzon’un tüm renklerinin ortaya koyulacağını kaydederek, “Kardeş şehir protokolünü imzalamak için Dortmund’da gittiğimiz de orada küçük bir yayla şenliğine katıldık. Orada insanlarımızın bir birini coşkuyla kucaklaması bu etkinliğin ne denli başarılı olacağını en önemli göstergesidir” diye konuştu.

10. Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri tanıtım toplantısında protokol konuşmalarının ardından Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygün, Avrupa’da gerçekleştirilecek olan etkinliklerin içeriği hakkında detaylı sunumda bulundu.
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 22:39
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273