banner277

“Kuzey – Güney koridorunun kilit hattı Erzincan – Gümüşhane- Trabzon demiryoludur”

TRABZON, TTSO – Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri M. Suat Hacısalihoğlu, Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı, yaptıkları ortak açıklamada, demiryolu gibi ulaşım projelerinin maliyetlerinin değil, ülkelere kazandıracağı stratejik üstünlüklerin önemli olduğunu belirterek, “Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı Baltık ülkelerinden Orta Doğu’ya kadar uzanan Kuzey – Güney koridoruna bağlanmamız için önemli ve stratejik bir güzergâhtır” ifadesini kullandılar.

“Kuzey – Güney koridorunun kilit hattı Erzincan – Gümüşhane- Trabzon demiryoludur”
banner232

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri, hat üzerindeki şehirlerin ve bölgenin yapım ihalesi tarihi beklediğini belirterek, şunları söylediler:

“Demiryolu gibi ulaşım ve benzeri yatırımlarda yatırım maliyeti göz önünde bulundurulmaz. Önemli olan yatırımın ülkeye kazandıracağı stratejik üstünlüktür. Uluslararası çapta kazandıracağı değerdir. Burada geleceğe ve stratejiye bir yatırım vardır.  Doğu ve Batı arasında yükselen ticarette ulaşımda orta koridoru destekleyen Türkiye, Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi ve Marmaray Projeleri ile Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımı 15 güne düşürdü. Şimdi bu koridoru Karadeniz’e bağlayacak ve koridorun aynı zamanda Türkiye’nin desteklediği diğer bir ulaşım hattı Kuzey - Güney koridoru ile çakıştırılması, buluşturulması gerekmektedir. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesi bu açıdan önem kazanmaktadır.  Kuzey – Güney Koridoru Baltık ülkelerinden başlayarak suyoluyla Karadeniz’e açılmaktadır. Koridor Trabzon Limanı üzerinden İran’a ve Orta Doğu ülkelerine bağlantı vermektedir. Koridorun iki ucu olan Orta Doğu ve Baltık ülkeleri arasında Türkiye köprü görevi görmekte .

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner285

banner273