banner164

Karadeniz’de ilk ! Trabzon Botanik Park Açıldı

Haber: Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com  Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamoba Mevkiinde 103 dönümlük arazide yapılan Trabzon Botanik’ın 5 gün sürecek tanıtım günleri bugün başladı.

Karadeniz’de ilk ! Trabzon Botanik Park Açıldı
banner264

Karadeniz’de ilk ! Trabzon Botanik Park Açıldı 

Haber: Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com   Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamoba Mevkiinde 103 dönümlük arazide  yapılan Trabzon Botanik’ın 5 gün sürecek tanıtım günleri bugün başladı.  9-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak tanıtım günlerinin açılışı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ev sahipliğinde gerçekleşti. Açılışa, Trabzon Protokolü ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. 
Açılışta, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve İnşaat Daire Başkanı Nalan Aydın, ilk olarak Botanik Park’ın yapılış süresi ile ilgili bilgi verdi. 
Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından atış alanı olarak kullanıla arazinin üzerinde bulunan binaların korunarak yeni işlevler kazandırıldığı belirtilirken yeni giriş ve çıkış noktaları ile Mimar Sinan kulesi dışında yeni bir yapı oluşturulmadığı belirtildi. 
Trabzon Botanik’in içinde bulunan yapılarda 7 adet atölye binası, 1 adet oyun evi, 1 adet restoran, 2 adet kır kahvesi, 1 adet yönetim binası, 1 adet herbaryum, 1 adet Trabzon evi, 1 adet hayal evi, 1 adet depo, 1 adet güvenlik kulübesi, mescit ve 2 adet WC’nin bulunduğu kaydedildi
Yapılan bu açılışın sadece tanıtım günlerinin açılışı olduğu resmi açılışın Ağustos ayında gerçekleştirileceği belirtilirken Trabzonlu vatandaşlar 14 Temmuz Cumartesi gününe kadar Botanik Parkı ziyaret edebilecek.
13 BİN BİTKİ DİKİLDİ… 
Trabzon Botanikteki bitki çeşitliliği ile ilgili bili veren Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanı Fatih Erol, “Türkiye’de botanik bahçelerin sayısı sadece 9. Bölgemizin birincisi ülkemizde 10. Olacak şekilde botanik bahçemizin tanıtımına başlıyoruz. Burada gördükleriniz Trabzon Botanik’in son hali değildir. İlk halidir. İlimizde bitki müzesi kurmak adına başlangıç yapıyoruz. Her geçen gün bitki çeşitliliğini arttırarak zengin bir bitki çeşitliliği arttırmayı hedefliyoruz. 
önümüzdeki birkaç yıl içinde 100 dönümlük bu alanı fiziksel sınırları müsaade ettiği noktada bitki çeşitliliğini sürdüreceğiz. 13 bin bitki dikildi. 11 bin küsür adeti çalı ve diğer otsu bitkilerdir. 
Trabzon’un en önemli tıramsal özelliği olan fındığın 21 çeşidi temin edilmiş ve fındık bahçesi oluşturuldu. Onların hemen yanına Trabzon Ticaret Borsasının desteği ile fındık müzesi ve fındık evi oluşturmayı planlıyoruz” dedi. 
YABANİ OTLAR VE AKASYALAR ÇIKARTILINCA.. 
KTÜ Şehir Planlamacısı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celap Sancar, “Burada ne yapabilirizi çok tartıştık. Atölyelerin, eğlenece parklarının mutlaka olması gerektiğini söyledik. Yeşil alanların kısıtlı olduğunu biliyoruz. 10 hektarlık bir alanı kazandırmak mucizevi bir olay. Bu sereci başlangıç olarak görün. Biz bilimsel araştırmasını yaparak, katkılar alarak süreci yaşatmaya çalıştık. Çok yabani otlar ve akasyalar çıkartıldığında bu ortaya çıktı. Süreç işi bu.. 10 yıl 20 yıl içinde burası çok farklı kimliğe kazandırılacak. Bu sereci böyle değerlendirmek gerekiyor” dedi. 
Trabzon Vali Yardımcısı Nusret Şahin’de kısa ir selamlama konuşması yaptı.
8 MİLYON 844 BİN TL + KDV’YE MAL OLDU
Programda son olarak ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuşma yaptı. Trabzon’a verdikleri sözü yerine getirenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Trabzon Botanik ve Doğal yaşam Alanı olarak dizayn etiğimiz bu arazi 90’lı yıllardan önce Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tarafından atış alanı olarak kullanılmaktaydı. Şehrimizin en önemli bakış noktalarından olan bu alan; yıllar içinde meskün mahaller arasında kalarak askeri işlevini kaybetmiştir. 
Taleplerimiz doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile bu önemli alan ‘botanik’ olarak Trabzon’a kazandırılması şartıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından belediyemize tahsis edilmiştir. 
Titizlikle hazırlanan proje kapsamında 8.844.500 TL+KDV gibi önemli bir maliyetle Ortahisar’ımızın Çamoba Mahallesi’ndeki 103 dönümlük bu arazi belediyemiz tarafından Trabzon Botanik ve Doğal yaşam Alanı olarak dizayn edilmiştir. Kent kimliği açısından önemli değerlerden olan alan ve mevcut bitki örtüsü korunarak yeniden işlevlendirilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur” dedi. 
TRABZON BOTANİK’TE NELER VAR
Gümrükçüoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Proje kapsamında TSK tarafından atış alanı olarak kullanılan arazinin üzerinde bulunan binalar korunarak yeni işlevler kazandırılmıştır. Yeni giriş ve çıkış noktaları ile Mimar Sinan Kulesi dışında alanda yeni bir yapı oluşturulmamıştır. Trabzon Botanik’in içinde bulunan yapılarda 7 adet atölye binası, 1 adet oyun evi, 1 adet restaurant, 2 adet kır kahvesi, 1 adet yönetim binası, 1 adet herbaryum, 1 adet Trabzon evi, 1 adet hayal evi,  1 adet depo, 1 adet güvenlik kulübesi, mescit ve 2 adet WC bulunmaktadır.
Trabzon Botanik’te girişten hemen sonra karşınıza Yöresel Gastronomi Atölyesi çıkmakta, sırasıyla Fındık Evi, Hayal Evi, WC’ler (bay-bayan), mescit (bay-bayan), Herbaryum, Ahşap Atölyesi, Trabzon Evi, Kır Kahvesi, Sinan Kulesi, Restaurant, Kır Kahvesi, El Sanatları Atölyesi, Geleneksel Kostüm Atölyesi, Resim Atölyesi, WC’ler (bay-bayan), İdari Bina, Çok Amaçlı Salon ve çıkış alanı bulunmaktadır. 
Trabzon Botanik içerisinde kaskatlı havuzlar, yürüyüş yolları, gölet, teraslar, amfi basamakları, çim amfi, pergola, hayal evi, çocuk oyun alanı, kır kahvesi, herbaryum, Trabzon evi, çocuk oyun evi,  Trabzon tanıtıcı figürler ve logolar yer almaktadır”
KARADENİZ BÖLGESİNİN İLK BOTANİĞİ
Trabzon Botonik’in Karadeniz Bölgesinde ilk olma özelliği taşıdığını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Karadeniz Bölgesi’nde ilk ve tek olma özeliği taşıyan bu önemli alanda kültürel mirasa sahip çıkılacak ve mirasımız gelecek nesillere en güzel şekilde aktarılacaktır. Bu kapsamda Herbaryumda kurutulmuş bitki sergisi, Trabzon Evinde Trabzon’u tanıtan fotoğraf sergisi ve sinevizyon gösterisi, Yöresel Gastronomi Atölyesinde mısır öğütme kültürümüz, Geleneksel Ahşap Atölyesinde kaşık, kemençe, çirpma vb. gibi yöresel kültürlerimiz, El Sanatları Atölyesinde mini yorgan, süpürgecilik gibi kültürlerimiz, Geleneksel Kostüm Atölyesinde keşan, peştamal, tırmaç, nazarlık, takı gibi yöresel kültürlerimiz, Fındık Evinde sepetçilik ve örgücülük kültürümüz yaşatılacak ve sergilenecektir.
Trabzon Botanik geleceğe mirastır. Bu alanda bölgemizin ürünü 21 çeşit fındığın açık alanda sergileneceği Fındık Müzesi, Trabzon Botanik Kütüphanesi, bölgenin meyve mirasına sahip çıkmak amacıyla oluşturulan kaybolmaya yüz tutmuş yöresel meyve türlerinin sergilendiği alanlar, tıbbı ve aromatik bitki bahçeleri mevcuttur.
Trabzon Botanik; gezinti ve yaşam alanı olmasının yanı sıra, araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir. Her yaş ve meslekten bireyleri bitki ve çevre konusunda bilgilendirmeyi amaçlar. Tohum ve gen merkezi olarak da önemli bir yeri vardır. Nesli tükenmekte olan türlerin araştırılmasına ve korunmasına imkân temin eder. Endemik bitki türlerinin insanlara tanıtılmasına katkı sağlar. Alanda doğal mikro klima ortamları mevcuttur.
Trabzon Botanik ve Doğal Yaşam Alanı kent merkezine 2,5 km, sahile 3,5 km uzaklıktadır. Zağnos Vadisi’nden yürüyerek 30 dakikada Trabzon Botanik’e oradan da 15 dakikalık bir yürüyüş ile Atatürk Köşkü’ne ulaşılmaktadır.  Alanın batısında Erdoğdu-Çatak dolmuşları hizmet vermektedir. Atatürk Köşkü’ne toplu ulaşım sağlayan belediye otobüsleri Trabzon Botanik’ten geçmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 13:48
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner160

banner233

banner234