banner164

Karadeniz'de Bir İlk Arılara Ortahisar'da Otel Yapıldı

Haber : Ömer Altıntaş www.trabzonhaber24.com Dünya’da yapılan birçok araştırmada arıların ekolojik dengeyi korudukları tespit edildi. Bunun yanı sıra arıcılık finansal girdi olarak ekonomiye büyük katkı sağlıyor.

Karadeniz'de Bir İlk Arılara Ortahisar'da Otel Yapıldı
banner232

 Karadeniz'de Bir İlk Arılara Ortahisar'da Otel Yapıldı 

Haber : Ömer Altıntaş   www.trabzonhaber24.com  

Dünya’da yapılan birçok araştırmada arıların ekolojik dengeyi korudukları tespit edildi. Bunun yanı sıra arıcılık finansal girdi olarak ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Arıcılığın ekonomik ve ekolojik değerini göz önünde bulunduran Ortahisar Belediyesi; Beşirli semtinde inşa ettiği ve 20 Ağustos’ta açacağı Ekopark’a arı oteli kurdu. Ortahisar’ın yeşil gözü Eko Park’a yapılan arı oteli ile, alanda oluşturulan polen bahçesinde beslenen yaban arılarının, kullanıcılardan uzak bir köşede kışı geçirmeleri sağlanacak, böylece Türkiye'de bir ilk olacak proje ile tarım gelirlerinde yeni bir katma değer yaratılacak. Beşirli’de başlanan bu proje ilerleyen günlerde ilçenin uygun alanlarına da yapılacak. 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç arı oteli ilgili yaptığı açıklamada;  tüketilen tüm besinlerin %80'inin doğrudan bağlı olduğu arı popülasyonlarının desteklenmeleri ile meyve ve sebzelerin de dolgun, verimli ve yüksek rekolteli olmalarına katkı sağlanacağını söyledi. Genç, “İngiltere’de 2006'da yapılmış bir çalışmayı örnek göstererek sözlerini şöyle sürdürdü: İngiltere'de 2006 yılında yapılan bir araştırmada, arıların bal, tüm Ürünleri haricinde, sadece soya üretimindeki katkılarının yılda yaklaşık 20 milyar dolar olduğu ortaya konuldu. Arıların ekonomik önemleri anlaşılınca, özellikle son 10 yılda sıkça görülmeye başlayan toplu arı ölümlerinin de nedenleri araştırılmaya başlandı. Sonuçta elde edilen veriler, arıların özellikle kent alanlarında polen eksikliği nedeniyle yaşam alanlarının azaldığı, kışı geçiremedikleri, bunun sonucunda da öldüklerini ortaya koymuştur. Bizde bu araştırmadan yola çıkarak bölgede yaşayan yaban arıları ve göç eden diğer bal arılarının yaşamsal alanlarını fazlalaştırmak için ilçemizin çeşitli yerlerine arı otelleri inşa edeceğiz. Bunların ilkini örnek olarak; Beşirli’de bulunan ve bu ay içerisinde açacağımız Ekopark içerisine yerleştirdiğimiz arı oteli oldu. İlerleyen günlerde ilçemizin uygun alanlarına arı otelleri yapmayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 12:46
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner249

banner160

banner254

banner273