banner164

6 Asırlık Zeytin Fidanları Toprakla Buluştu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Karadeniz Zeytinleri Bahçesini Oluşturma Fidan Dikim Töreni’ düzenlendi.

6 Asırlık Zeytin Fidanları Toprakla Buluştu
banner232

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 6 asırlık kadim zeytin fidanlarını toprakla buluşturdu.
 
Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından Botanik Park’ta gerçekleştirilen törende, Karadeniz Bölgesi’nde 6 asırdır yetiştiği bilinen fakat kaybolmaya yüz tutmuş zeytin çeşitleri, koruma altına alındı. Botanik Park’ta, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Zeytin Gen Bankası’ndan temin edilen kadim zeytin çeşitlerinin yer aldığı bahçe oluşturuldu.
 
ZİYARET MERKEZİ HALİNE GELECEK
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu “Botanik Park’ta, Trabzon, Sinop, Artvin ve Samsun illerimizde 6 asırdır yetiştiği bilinen 15 farklı zeytin çeşidine ait 41 adet fidandan oluşan zeytin bahçesi oluşturuyoruz. İleriki dönemlerde bölgede yetiştiği bilinen çeşitlerin tamamının Trabzon
Botanik Park’a kazandırılmasını hedefliyoruz. İnşallah burası önümüzdeki yıllarda şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir ziyaret merkezi haline gelecek. O zamana kadar bu alanı daha fazla geliştirme noktasında sistematik ve bilimsel bir anlayışla önemli çalışmalar yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.  

 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, konuşmaların ardından 6 asırlık zeytin fidanlarının dikimini gerçekleştirdi.
 
Başkan Zorluoğlu törenin ardından Trabzon Botanik Park’ta yapımı tamamlanmak üzere olan  otoparkta incelemelerde bulundu.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner254

banner273