banner277

Aşkale Çimento'dan Trabzon'a Çevreye Duyarlı Fabrika

Trabzon Değirmendere'deki eski yerinden taşınması devam eden çimento fabrikası için Ortahisar Akoluk'ta 30 milyon dolarlık yeni bir Fabrika kuruldu.

Aşkale Çimento'dan Trabzon'a Çevreye Duyarlı Fabrika
banner232

Aşkale Çimento'dan Trabzon'a Çevreye Duyarlı Fabrika 
 
Trabzon Değirmendere'deki eski yerinden taşınması devam eden çimento fabrikası için Ortahisar Akoluk'ta Çevreye duyarlı 30 milyon dolarlık yeni bir Fabrika kuruldu. Yeni fabrika  çevreye duyarlı son sistem teknoloji kullanılarak yapıldı. Akoluk mahallesinde fındık bahçelerinin içinde Aşkale Çimento tarafından inşa edilen ve 30 milyon dolara mal olan öğütme ve paketlemeFabrikasında test çalışmaları devam ediyor. Trabzon Çimento İşletme Müdürü Salih Dadaşoğlu, tesisteki tüm ünitelerin çevreye duyarlı, komple kapalı tip ekipmanlardan oluştuğunu ve tam otomatik çalışacak şekilde projelendirildiğini söyledi. Dadaşoğlu “Çevreye duyarlılığının yanı sıra çalışanların da hiç bir şekilde tozdan etkilenmemesi için ülkemizde ilk kez nakil bant sistemlerinin üstü komple kapalı olacak sistemler dizayn edildi. Akoluk'ta tamamlanma sürecinde olan ve 30 milyon dolarlık bir öğütme tesisi için oldukça yüksek yatırım bedelli bu işletme, gerek dolar kurundaki dalgalanmalara, gerek ülkemizdeki yaşanan hain darbe girişimine ve geçtiğimiz yıl bölgede yaşanan olumsuz hava şartlarına rağmen hiç durmadı. Böylece söz konusu yatırımla Trabzon'a modern bir sanayi tesisi kazandırıldı” dedi. Aşkale Çimento önce İnsan diyor .Çalışanlarının ve Çevreye saygılı Türkiyeninin ilk çevre dostu Çimento Fabrikasını Trabzon'a inşa ettik. 

''YENİ FABRİKADA ÇALIŞANLAR TOZDAN ETKİLENMEYECEK''

Trabzon Çimento Fabrikasının çevreye duyarlı olduğuna dikket çeken yetkililer, “Tesisteki tüm üniteler bütünüyle çevreye duyarlı, komple kapalı tip ekipmanlardan oluşmakta ve tam otomatik çalışacak şekilde projelendirilmiştir. Çevreye duyarlılığının yanı sıra çalışanlarının da hiç bir şekilde tozdan etkilenmemesi için ülkemizde ilk kez nakil bant sistemlerinin üstü komple kapalı olacak sistemler dizayn edildi. Şirket, tesiste bir öğütme ve paketleme tesisinde bulunan filtrelerin iki katından da fazla toplam 30 adet filtre sistemi kurarak çevreye, insanımıza ve Trabzon'a  ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Akoluk'ta test aşamasındaki öğütme-paketleme tesisi 30 bin metrekare alan üzerinde yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana sahip. Tesiste ısınmada kömür ve doğalgaz yerine Lng kullanılacak. Bu da söz konusu tesisin çevre hassasiyetinin önemli unsurlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Kapalı stokhol önlerinde tamamen kapalı kamyon boşaltma sistemleri, torbalı ve açık çimento dolum sistemleri, üzerlerinde filtre sistemleri, paketleme sisteminde tam otomatik araç plaka tanıma ve dolum sistemleri Akoluk'taki tesisi tamamlayan önemli unsurların başında geliyor. Modern ARGE ve kalite kontrol laboratuvarı yanında çalışanlara hizmet edecek modern ve yaşanabilir sosyal tesisler de hızla tamamlanıyor” diye konuştu.

banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273