banner164

Trabzon Şokta ! CHP'de Pekşen Liste Dışı Kaldı...

CHP Trabzon Milletvekili Adayları belli oldu.

Trabzon Şokta ! CHP'de Pekşen Liste Dışı Kaldı...
banner232

Trabzon Şokta ! CHP'de Pekşen Liste Dışı Kaldı... 

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ LİSTESİ

 

CHP'de Trabzon'dan, teşkilatın tanınan ismi Makine Mühendisi Ahmet Kaya 1. sırada milletvekili adayı gösterildi.

CHP Trabzon Milletvekili Adayları belli oldu. CHP'de Mevcut Milletvekili Av.Haluk Pekşen Liste dışı kaldı. Vatandaşlar CHP Trabzon Milletvekili Av.Haluk Pekşen'in liste dışı kalmasını ise CHP'de tek çalışan Milletvekili idi. Kemal Kılıçdaroğlu ne kadar rakibi varsa şimdiden ekarte etti. Muharrem İnce'yi Başkanlığa Aday Gösterirken diğer bir Muhalifi olan Pekşen'i ise Milletvekili Listesine bile koymadı diyerek tepkilerini koydular. 

Halihazırda Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olan Haluk Pekşen liste dışında kalarak büyük şaşkınlığa sebep oldu. Hükumeti sık sık sert sözlerle eleştiren ve CHP'nin en güçlü muhalefet mekanizmalarından bir tanesi olarak tanınan Haluk Pekşen'in yeni milletvekili listesinde dışarda kalması büyük tepki yarattı. Parti'nin demirbaşları yok, AK Parti eski kurucu üyesi Şener var Pekşen dışında CHP'nin parti içindeki önemli isimlerinden Mustafa Balbay, Eren Erdem, Zeynep Altıok, Gülsün Bilgehan, Barış Yarkadaş gibi isimler de liste dışında kalırken, AK Parti'nin eski kurucu üyelerinden Abdüllatif Şener'in Konya'dan milletvekili adayı olarak gösterilmesi dikkat çekti. CHP Trabzon'a Mevcut Başkan Güzide Önsel Uzun'un dediği oldu. 

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SIRALAMASI 

1-Ahmet Kaya
2-Saadet Partisi kontenjanı ( Dursun Alı Düzenli olabilir)
3-Nuri Aydın
4-Ferda Kudunoğlu
5-Emin Uludüz
6-Murat Özçilingir,

CHP TÜRKİYE GENELİNDE ADAY LİSTESİ ŞU ŞEKİLDE OLUŞTU

CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin milletvekili aday listesi kesinleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, siyasi partilerin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bildirmeleri gerektiğinden, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, pazar günü akşam saatlerine kadar partisinin milletvekili aday listesine son şeklinin verilmesi üzerinde çalıştı.

Kılıçdaroğlu, partisine adaylık başvurusunda bulunanlarla mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Çetin Osman Budak ve Faik Öztrak ile Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'la bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

Genel Başkan Yardımcılarının önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra parti genel merkezinde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini topladı. Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren toplantıda Kılıçdaroğlu, milletvekili listesini MYK üyeleriyle paylaştı.

Kılıçdaroğlu, MYK toplantısının ardından PM üyeleriyle bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren PM toplantısında da milletvekili listesi değerlendirildi.

PM üyelerinin itiraz ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, listenin son şeklini PM'nin onayına sundu. Liste, PM üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Bu arada, MYK ve PM toplantıları süresince parti genel merkezine basın mensupları alınmadı.

İnce'nin önerdiği isimler de var
Listeye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 2. bölge 1. sıradan aday olurken, eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya 1. sıradan aday gösterildi.

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Konya'dan aday gösterildi.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin önerdiği bazı isimler de listeye girdi.

Kılıçdaroğlu'nun, mevcut milletvekillerinin büyük çoğunluğunu listelerde koruduğu, 18 kişilik MYK üyelerinin tamamının milletvekili aday listesinde olduğu ifade edildi.

İYİ Parti'ye katılan vekiller listede
Saadet Partisi'ne verilen kontenjan kapsamında bazı yerlerin boş bırakıldığı öğrenildi.

Tutuklu bulunan eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun da CHP'in milletvekili aday listesinde yer aldığı belirtildi.

Ayrıca, İYİ Parti'ye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekiline aday listesinde yeniden yer verildi.

Bazı milletvekilleri liste dışı kaldı
Aralarında Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz, Hilmi Yarayıcı, Niyazi Nefi Kara, Elif Doğan Türmen ve İlhan Cihaner'in de bulunduğu bazı milletvekilleri aday listesinde yer almadı.

Aday listesinde ismi olmayan diğer isimlerin ise eski CHP milletvekili Umut Oran, görevinden istifa eden Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Eskişehir'den milletvekili adaylığı başvurusu yapan gazeteci İrfan Değirmenci olduğu ifade edildi.

PM toplantısında isimler üzerinde tartışmaların yaşandığı, eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in bir konuşma yaparak listeye itiraz ettiği öğrenildi. Aksünger de listede yer bulamayan isimler arasında yer aldı.

Açıklanan seçim takvimi doğrultusunda, CHP'nin milletvekili aday listesi bugün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bildirilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 01:24
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160