SÜLEYMAN SOYLU VE BERAT ALBAYRAK GÖREVİ DEVRALDI

Haber : Ömer Altıntaş / Melek Çakır www.trabzonhaber24.com Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu görevlerini devraldılar .

SÜLEYMAN SOYLU VE BERAT ALBAYRAK GÖREVİ DEVRALDI
YENİ ENERJİ BAKANI ALBAYRAK VE ÇALIŞMA BAKANI SOYLU GÖREVLERİNİ DEVRALDIRLAR

Haber : Ömer Altıntaş / Ömer Altııntaş  www.trabzonhaber24.com  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu görevlerini devraldılar . 

Görev Devir Teslim Törenine Trabzon Ak Parti Milletvekilleri Muhammet Balta,Dr.Adnan Günnar,Av.Ayşe Sula Köseoğlu,Av.Salih Cora, Ak Parti Milletvekili Adayı Ergin Aydın,Ak Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan,Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Semih Peker ,Ak Parti Trabzon İl Yöneticileri ve çok sayıda Partili katıldı. 

AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirildi. Yeni Bakan Soylu'nun devir teslim töreni  Bakanlık binasında gerçekleştirildi.

Soylu yaptığı kısa açıklamada "64.Hükümet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevi Sn.Ahmet Erdem'den devraldık.Allah bizleri mahcup etmesin" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesine ilişkin, "Biz, Rusya ile çok uzun geçmişe dayalı dostlukları, ticari, ekonomik, kültürel ilişkileri olan bir ülkeyiz. Günlük, bölgesel veya kısa vadeli olayların uzun süreli ilişkileri ne derece etkileyeceğine bakarsak, enerji özelinde pesimist (kötümser) bakmıyorum. Vatandaşlarımızın müsterih olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

64. Hükümet'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına getirilen Berat Albayrak, Bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Ali Rıza Alaboyun'dan devraldı. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Alaboyun, törende yaptığı konuşmada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çok yönlü bir bakanlık olduğunu ve herkesin evinde yanan lambadan, ısınması gereken kaloriferden sorumlu olduğunu dile getirdi. Bu açıdan bakıldığında, Bakanlığın 77 milyon müşteriye hitap ettiğini söyleyen Alaboyun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Bakanın çok kapsamlı bu bakanlıkta akademik çalışmasını yenilenebilir enerjinin finansmanı modelleri üzerine yapmış olmasından dolayı Enerji Bakanlığı ile çok yakın ilişki içerisinde olduğunu biliyorum. Özellikle özel sektördeki tecrübesi, doğalgaz ve petrol konusunda çevre ülkelerle yapmış oldukları görüşmeler ve o anlaşmaların bizzat içerisinde olması ve mütevazi kişiliğinin ön plana çıkmaması nedeniyle kendisini tebrik ediyorum ve Bakanlığımız için de çok iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. Bakanlığımız bugün bile yaşamış olduğumuz uçak düşmesi olayı ile bile rahatlıkla ilgilendirilebilecek, dış politikası olan bir bakanlık. Ben böyle bir tercihin olmasından dolayı da mutluyum, emin ellere teslim ediyoruz. Berat Bey kardeşimi tebrik ediyor ve görevi kendisine devrediyorum."

- "HEDEFLER BÜYÜK, CİDDİ BİR İŞ YÜKÜ VAR"

Görevi Alaboyun'dan devralan Bakan Albayrak, Alaboyun'un AK Parti'ye, devlete ve bürokrasiye çok büyük katkıları olduğunu söyledi.

Albayrak, AK Parti döneminde enerji politikaları üzerinde çok önemli adımlar atıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Enerji nedir sorusunun aslında ilk cevabı şudur, dünyadaki enerji endeksi dediğimiz husus aslında ülkelerin gelişmişliğiyle alakalıdır. AK Parti iktidarının başarısı arasında, Türkiye'de iktidara geldiğimiz dönemde 30 bin megavat seviyesinde olan kurulu gücü kapasitesini geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla 73 bin megavata kadar çıkarmışız. Bu yeter mi? Yetmez. Türkiye doğal kaynaklar noktasında bölgesindeki ülkelere göre çok şanslı bir ülke değil. Girişimci olmak zorunda, işbirlikleri ile bunu geliştirmek zorunda. Buna bağlı olarak bölgesinde farklı çeşitlendirilmiş enerji alternatifleriyle dengeli bir siyaset de götürmek zorunda. Türkiye'nin önünde, önümüzdeki dönemde çok daha zor bir süreç var çünkü hedefler var. Enerji hedeflerimiz de hakeza öyle. 'Kurulu gücü 120 bin megavata çıkaracağız 10 yıl içerisinde' diyoruz. Bununla ilgili yatırımlar, bu süreçlerle alakalı Türkiye'nin Bakanlığımızın takip etmesi gereken ciddi bir iş yükü var."

Enerji Bakanlığının Türkiye'nin başarısıyla alakalı çok muazzam bir iş yaptığına dikkati çeken Albayrak, "Bu bizim için de ayrı bir yük, ayrı bir sorumluluk. Bölgemizde yaşanan siyasi, ekonomik krizlerle bunu yönetmek çok daha zor olacak ama ümitvarız, kendimize güvenimiz, hükümetimize ve bürokrasimize güvenimiz tam ve en önemlisi özel sektörümüze de düşen sorumluluklar var. Kamu bürokrasisine aynı şekilde. Özel sektörümüzün de sinerjisini güçlü bir şekilde ortaya koyması gereken stratejik bir yol haritasından bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

Albayrak, Suriye sınırında Rusya uçağının düşürülmesi ile ilgili doğalgaz tedariğinde herhangi bir sıkıntı olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, Türkiye ve Rusya'nın çok uzun geçmişe dayalı ve birçok yönlü ilişkisi olduğunu aktardı.

Enerji özelinde bu ilişkinin geleceği ile ilgili pesimist olmadığını dile getiren Albayrak, gelişmenin çok taze olduğunu ve detaylarına hakim olmadan geniş çaplı bir açıklamayı doğru bulmadığını anlattı.

Albayrak, öncelikle resmin tam olarak görülmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da katıldığı bir güvenlik toplantısı yapılıyor. Bu toplantının da detaylarına hakim olmamız lazım. Onun dışında şunu diyebilirim biz Rusya ile çok uzun geçmişe dayalı dostlukları, ticari, ekonomik, kültürel ilişkileri olan bir ülkeyiz. Sadece enerji özelinde değil, birçok sektörde uzun dönemli ilişkilerimiz var. Günlük, bölgesel veya kısa vadeli olayların uzun süreli ilişkileri ne derece etkileyeceğine bakarsak, enerji özelinde pesimist bakmıyorum. Vatandaşlarımızın müsterih olması gerektiğini düşünüyorum."
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 22:09
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160

banner273